Filipíny?

Filipíny

Týchto 12 faktov by si si mal pozrieť

 1. Krásne pláže
  Asi je každému jasné, že táto krajina má určite jedny z najkrajších pláži na svete. Keďže sa rozprestiera na viac, ako 7000 ostrovoch, tak si je naozaj z čoho vybrať. Kto sníva o tom, že sa bude prechádzať po bielom piesku a nad ním sa budú jemne kolísať palmové listy (pozor na kokosové orechy :-) ), tak by mal určite prísť na Filipíny. Okrem turistami preplnených rezortových top destinácii, sú tu ešte stále aj také miesta, kde budete celkom sami. My sme také našli napríklad aj na ostrove Bantayan a Panglao.
  Plus : Pri spojení myšlienok s krásnou plážou, je asi všetko pozitívne :-)
  Mínus : Veľakrát boli pláže udržiavané len pri hoteloch a mimo nich nie

  Filipíny

  Krásne pláže na ostrove Bantayan

  Filipíny

  Aj na ostrove Panglao sa dajú nájsť také pláže, kde budete celkom sami

   

 2. Preprava medzi ostrovmi
  Na menšie a stredné vzdialenosti medzi mnohými ostrovmi pomerne často premávajú lode. Nie je nič ojedinelé, že lode chodia tú istú trasu aj niekoľkokrát za deň. Väčšie vzdialenosti je niekedy takisto možné absolvovať loďou, ale to doporučujem v tom prípade, ak ste na Filipínach dlhšiu dobu. Je to najmä preto, lebo cesta trvá aj viac, ako jeden deň. Ak chcete ušetriť čas, tak si pozrite letenky napríklad cez Air Asia, Cathay Pacific alebo Filipínske Aerolínie. Často sa dajú kúpiť letenky za naozaj dobré ceny.
  Plus : Pomerne husto frekventované spojenia medzi jednotlivými ostrovmi
  Mínus : Počasie dokáže ochromiť celú krajinu a pri doprave to platí na 200%

  Filipíny

  Skúste sa však spýtať aj nejakých miestnych obyvateľov na spojenie medzi ostrovmi. Je veľmi pravdepodobné, že niečo zoženiete.

  Filipíny

  Na malých lodiach sa dá zažiť viacej zábavy (foto: Majlo Najsam)

   

 3. Jedlo
  Napriek tomu, že Filipíny sa nachádzajú kúsok od krajín, ako Vietnam, Indonézia, Malajzia, Taiwan alebo Čína, tak som nemal pocit, že by si čo to z týchto kultúr odniesli aj do svojich kuchýň. Mnohokrát sa tu podáva taký celosvetový mix. Avšak určite tu nájdete pochúťky, ktoré naše staré matere na piecke nepripravovali, to už sú však skôr drahšie špeciality. Určite treba vyskúšať napríklad kokosovú polievku (Buko soup). Servírovanie ma príjemne zaskočilo lebo na Filipínach nepoužívajú paličky. Je sa tu rukami resp. k jedlu dostanete lyžicu a vidličku. Mne to stačí, ale niekto s tým môže mať problémy :-)
  Plus : Veľa pouličných stánkov, kde sa dá prisadnúť na jedlo k domácim a najesť sa tak s nimi
  Mínus : Asi najšpinavšie jedlo, aké som jedol. Vlasy, mravce, hmyz v tanieri s porciou treba buď vybrať alebo ignorovať :-)

  www.media.giphy.com

   

 4. Domáci obyvatelia
  Zatiaľ som v Ázii nenavštívil takú krajinu, kde by som nestretol príjemných ľudí (klop-klop-klop na drevo). Filipíny sa radia medzi tie štáty, kde sú tí najpriateľskejší obyvatelia. Myslím, že ich kľudne môžem zaradiť medzi top 3 spolu s Japonskom a Taiwanom. Je jedno či ide deti alebo dospelých. Všetci sa usmievajú a neboja sa nadviazať kontakt. Takisto sú Filipínci veľmi ochotní a nápomocní. A deti? Tie sú priam fantastické!
  Plus : Je radosť cestovať po krajine, kde sú takto priateľskí obyvatelia
  Mínus : Čím väčšie mesto, tým väčšiu ostražitosť treba mať. Vo veľkomestách to môže byť o dosť horšie, ako na vidieku alebo na menších ostrovoch.

  Filipíny
 5. Komunikácia s domácimi
  Je celkom jedno, či sa snažíte dohovoriť s úradníkom, predavačkou, dôchodcom, dieťaťom alebo hocikým z domácich. Každý z nich ovláda aspoň základy angličtiny. Mnohokrát domáci vedia po anglicky lepšie, ako turisti (to bol aj môj prípad :-) ). Je to obrovská výhoda a cestovanie krajinou sa tak opäť stane o niečo jednoduchšie. Pýtal som sa jednej domácej pani, ako je to možné, že všetci hovoria aj týmto jazykom a prezradila mi, že pred pár desiatkami rokov jeden politik navrhol angličtinu, ako úradný jazyk. Bolo to kvôli tomu, že v rôznych častiach krajiny ľudia hovorili rozličnými jazykmi. Angličtinou ich tak chcel zjednotiť.
  Plus : Asi nie je jednoduchšie cestovanie po krajine, ako keď sa dá dohovoriť spoločnou rečou
  Mínus : Je asi len pre anglicky hovoriacich ľudí, lebo nemôžu verejne ohovárať. Všetci by im rozumeli. V tomto má slovenčina obrovskú výhodu :-D

  Filipíny

  Mimochodom ten pes sa volá Spotify. Áno presne, ako tá aplikácia

   

 6. Preprava v mestách
  Toto je samostatná kapitola sama o sebe. V každom meste či dedine sa dá rýchlo zohnať niekto, kto vás prepraví z bodu A do bodu B, C, D … Samozrejme, musíte byť na mieste, „kde sa niečo deje“. Takže uprostred džungle sa asi nedočkáte, ale inak je to ok. Za pár pesos (PHP) si môžete zobrať bicyklovú trojkolku, thricycle, motorku, malú dodávku (funguje ako naša MHD no za zlomok ceny) alebo taxi.
  Plus : preprava po frekventovaných miestach je naozaj veľmi jednoduchá a lacná
  Mínus : Na väčšie vzdialenosti chodia veľké autobusy, no na ich presnosť sa vôbec nespoliehajte.

  Filipíny
 7. Ceny
  Filipíny sú jedna z krajín, kde sa aj Slovák môže cítiť, ako nemecký dôchodca. Naozaj tu je asi všetko o dosť lacnejšie, nie len ako na Slovensku, ale aj napríklad v takom Chorvátsku. Aby toho ešte nebolo málo, tak sa dá mnohokrát cena zjednávať na ešte lepšiu. To je už však individuálne. U mňa to však funguje, ako automatický proces : Keď niekde nie sú cenovky a pokladňa, tak hneď zjednávam :-)
  Plus : Raz za čas je príjemné dopriať si napríklad dobré jedlo z reštaurácie alebo aj pekné ubytovanie a nie nejakú všiváreň
  Mínus : Lacné krajiny sú mnohokrát „nebezpečné“. To preto, lebo veľa ľudí si povie: Ále, šak čo sa budem srať, veď to je lacné, veď to stojí iba toľko, a to toľko, toľko … Až sa prestanú ovládať a minú niekoľko násobne viac, ako plánovali :-)

  Filipíny

  Raz za čas je naozaj príjemné užiť si pekné bývanie

   

 8. Krásne vodopády
  Na začiatku som spomínal krásne pláže. Filipíny však nie sú len o piesku pri krištáľovo čistej vode. Táto krajina je priam prírodným unikátom. Dajú sa tu nájsť krásne miesta vo vnútrozemí. Stačí len ísť. Nie sú to len Čokoládové kopce na ostrove Bohol. Napríklad na ostrove Cebu sa dajú podniknúť mnohé treky ku krásnym vodopádom, absolvovať kaňoning, skákať do tyrkysovej vody z výšky niekoľkých metrov… Je tu toho naozaj dosť.
  Plus : Príjemné osvieženie a schladenie sa v horúcich letných dňoch
  Mínus : Niekedy až príliš veľký zásah človeka do prírody

  Filipíny

  Plť pri vodopáde Kawasan

   

 9. Špina
  Žiaľ, Filipíny mi ukázali aj svoju odvrátenú tvár. Tou je enormné množstvo odpadu nie len po uliciach miest, ale dokonca aj na tých najkrajších miestach, ktoré som navštívil! Je smutné, že si všeobecne ľudia z tejto krajiny mnohokrát nevážia to čo im niekto (príroda, Boh, Alah …) nadelili. Zrejme sa nad tým ani nepozastavujú. Veď na čo aj by mali? Turisti tu chodia tak či tak…
  Plus : Jediné pozitívum na tom je zrejme to, že si pri pohľade na všetok ten bordel snáď aspoň niekto uvedomí, v akej prdeli budeme, ak s týmto prístupom k planéte neskončíme.
  Mínus : Slovo odpadky je veľké mínus samo o sebe

  Filipíny

  Myslím, že netreba nič komentovať

   

 10. Unikátne zvieratá
  Na ostrove Bohol žije jedno malé, krásne a nevinné zvieratko. Je to najmenší primát na svete a jeho výskyt je veľmi ojedinelý. Tak sme si ho išli pozrieť aj my do jednej rezervácie, kde sa o neho starajú. Jeho opis sa s realitou skutočne stotožňuje. Je roztomilý! Vedľajší ostrov Cebu je unikát takisto. Kúsok od mesta Oslob je totižto možné zaplávať si s obrovskou rybou priamo v mori. Jedná sa o žraloka veľrybieho.
  Plus : Možnosť vidieť tieto unikátne živočíchy v ich SKORO prirodzenom prostredí
  Mínus : Plávanie s žralokom mi prišlo niečo, ako keď deti v cirkuse čakajú na to, aby sa povozili na oslíkovi. Toto pre mňa nebol moc príjemný zážitok. Bolo to, ako predstavenie v cirkuse. Viac detailov prinesiem v ďalšej samostatnej reportáži.

  Filipíny
 11. Podmorský svet
  Možno mi dáte za pravdu pri tvrdení, že kto navštívi Filipíny a neskúsi aspoň šnorchlovanie, tak akoby v tejto krajine ani nebol. Nie len krásna príroda nad morskou hladinou, ale aj pod ňou je skutočný raj na Zemi. Len tak sledovať pestro sfarbené morské živočíchy, ako sa premávajú v krištáľovo čistej vode, je magické. Pre všetkých amatérov bude zrejme najlepšia voľba šnorchlovanie a pre tých, ktorí to s podmorským svetom berú trochu vážnejšie, bude absolútny vrchol potápanie. Na mnohých miestach je dokonca možné absolvovať potápačský výcvik a získať tak aj medzinárodnú licenciu.
  Plus : Pohľad na celkom iný svet, ktorý je pod morskou hladinou
  Mínus : Prenajaté šnorchlovacie potreby sú veľakrát „za zenitom“ a svoju funkciu spĺňajú len minimálne. Skôr, ako sa pôjdete ponárať, tak si ich treba vyskúšať či sú OK.

  www.68.media.tumblr.com

   

 12. Nočná atmosféra
  Ani netreba byť astronaut alebo astrológ na to, aby ste mohli skúmať nočnú oblohu. Pozrite si na mape čo najmenej zaľudnené miesta a v noci sa tam vyberte. Doprajete si pohľad, na ktorý sa len tak nezabúda. Práve v noci sme sa aj my vybrali na jedno úžasné miesto. Toto miesto bolo také krásne, že sa zaradilo medzi moje najkrajšie okamihy v celom živote.
  Chcete vedieť kde a čo to bolo? Tak sledujte ďalšie reportáže, ktoré budú z Filipín :-)
  Plus : Pohľad na nočnú oblohu posiatu miliónmi svetlých bodov je vždy magický
  Mínus : Nie je

Filipíny

 

No a aka bola tá naša cesta po Filipínach? Už čoskoro sa to dozvieš. Práve dokončujem prvé video, v ktorom uvidíš zostrih toho čo sa nám podarilo vidieť.

 

Páčil sa ti článok? Daj o ňom vedieť aj svojim známym. Možno sa im zíde a možno im aj pomôže.

Každý lajk, komentár alebo zdieľanie ma veľmi poteší a takisto ma podporíš v tom, aby som mohol ísť na ďalšiu cestu, z ktorej opäť prinesiem rôzne informácie.

Ďakujem, že ma podporujete na mojich cestách.

Aleš :-)