22 overených tipov ako zvládnuť dlhý let plus trápny bonus

22 overených tipov ako zvládnuť dlhý let plus trápny bonus

Slovom dlhý, mám na mysli niekoľkohodinový. Napríklad 4h+. Samozrejme pre niekoho môžu byť aj tie štyri hodiny utrpením, no možno mu pomôže niečo z toho, čo robím pravidelne aj ja. Spísal som zoznam všetkého, čo mi pomáha absolvovať dlhé cesty, najmä lietadlom. Takže nižšie nájdeš moje tipy, ako zvládnuť dlhý let. Ak cestujem iným dopravným prostriedkom, tak sledujem svet za oknom. To ma zvyčajne unaví dostatočne natoľko, že po čase zaspím.

Svet/cestovanie 

Vrátim sa však k tým lietadlám. Existuje celkom dosť tipov, ako zvládnuť dlhý let a tie pravidelne aplikujem. Niektoré som odkukal od iných cestujúcich, iné som zas našiel v článkoch od ďalších cestovateľov, no a niektoré som rokmi vynašiel sám. To budú zrejme tie najdivnejšie, zo zoznamu.

Ak ťa teda čaká dlhý let alebo celkovo nezvládaš presuny z bodu A, do bodu B, keď nie si práve šofér, tak si pozri zoznam toho, čo robím na svojich cestách aj ja. Ver či never, už mnohokrát som práve vďaka tomu bravúrne zvládol napríklad aj 14 hodinový let zo Singapuru do Londýna. Netvrdím, že musíš urobiť všetko, no niečo ťa možno zaujme. Všetko aplikujem počas ciest nízko nákladovými spoločnosťami alebo v ekonomickej triede (v tej najlacnejšej).

(giphy.com)

1. Ak je to možné, tak si letenku kupujem priamo cez leteckú spoločnosť, s ktorou mám letieť. Niektoré ešte stále ponúkajú bezplatný výber vlastného sedadla. Ak to je za zanedbateľný poplatok, tak to využijem tiež. Ver mi, že tie 2-3€ veľmi oceníš počas 10 hodinového letu.

2. Na Check-inn si vyberám tú radu, ktorá vedie k zamestnancom s milým výrazom v tvári. Je tam väčší predpoklad, že budú ochotní. Ak je skoro ráno alebo neskoro večer, tak sú unavení a tvária sa všetci rovnako. Vtedy idem radšej k žene, ako k mužovi. Verím, že ženy sú priateľskejšie 🙂

3. Usmievam sa. Tak priateľsky, nie ako debil. Ak mi zamestnanec úsmev opätuje, tak sa púšťam rýchlo do konverzácie s tým, že sa spýtam ako sa daný človek má „How are you?“ Keď vidím na pracovníkovi únavu, ihneď chrlím otázku, či je unavený „Tired?“ (chápeš, empatia). Niekedy zamestnanca oslovím aj menom, ktoré ma na štítku. Podľa reakcie pokračujem v konverzácii. Ak je všetko ok, tak sa spýtam či je lietadlo plne obsadené. Ak áno, tak zisťujem, či je možné dostať nejaké dobré miesto na sedenie, lebo som unavený. Ak lietadlo nie je plne obsadené, tak si neskôr sadnem kdekoľvek po tom, ako sa dostanem na palubu.

4. Mám rád kávu. Počas cestovania sa jej však vyhýbam. Telo chcem maximálne unaviť a pripraviť na dlhú cestu. Takže v deň, keď mám letieť, si ju proste nedám. Ani na palube. Na letisku sú naozaj skvelé kaviarne, no radšej si tam dám niečo iné, aby som v lietadle ľahšie zaspal.

5. Ak to okolnosti dovoľujú, tak si nedoprajem ani spánok. Takže noc pred cestou proste nespím. Pozerám filmy, pracujem, stretnem sa s kamarátmi… Proste hocičo, čo ma dostatočne zabaví a unaví zároveň. Toto pomáha na 120%

6. Ak si môžem vybrať miesto na sedenie, tak volím uličku. Áno viem, že pohľad na svet cez okienko lietadla je vždy skvelý, no na dlhej ceste mi vyhovuje viac ulička. Dajú sa v nej lepšie vystrieť nohy (až po tom, ako letušky porozdávajú všetko zo svojich vozíkov). Ale! Ak sedím pri okne a chcem ísť na toaletu (to je vždy) tak nerád kvôli tomu zobudím tých, čo sedia vedľa mňa. Nevadí mi, ak oni zobudia mňa.

(giphy.com)

(giphy.com)

7. Ak je to možné tak si vyberiem sedadlo v zadnej časti lietadla. Väčšina aerolínii usádza rodiny alebo malé deti do prednej časti. Stačí, ak len jeden malý pasažier začne plakať, tak vpredu toho moc nenaspím. Vzadu to takmer vôbec nepočuť.

8. Ak sa nepodarilo nič z predošlých praktík, tak sa posadím na miesto, ktoré som dostal. Niekedy sa to dá stihnúť ešte pred vzletom, no niekedy až po štarte. Preto dávam pozor na to, ako sa dohovárajú cez reproduktory letušky a kapitán. Ak sa lietadlo ešte nepohlo a stojí na svojom mieste, so zhasnutými ukazovateľmi pripútania sa, tak je šanca na zmenu miesta. Keď počujem z reproduktorov „Boarding completed“ tak sa rýchlo premiestnim na iné miesto, ktoré som si vopred vytipoval. Týmto povelom si dávajú vedieť letušky a piloti, že všetci pasažieri sú už na palube. Takže ak som videl nejaké dobré, voľné miesta, nikto ich už neobsadí a presuniem sa tam.

9.Niektoré letušky ma však už párkrát vrátili na pôvodné miesto. Takže po tom, ako lietadlo vzlietne a zhasne signalizácia pripútania sa, zmením svoje miesto. Dvoj alebo dokonca troj-sedačka, ktorá je voľná, je niečo, ako malý zázrak, kde si ľahnem a omnoho lepšie sa vyspím v prirodzenejšej polohe.

10. Dlho som sa smial so všetkých tých, čo na letiskách nosili okolo krku vankúš v tvare podkovy. Raz som ho však vyskúšal aj ja a odvtedy sa bez neho nepohnem. Teda ak ho nezabudnem. Je to naozaj skvelá vec a mal som si ho zadovážiť omnoho skôr. Oplatí sa zainvestovať, ak často cestuješ.

11. Pripravím sa aj vhodným oblečením. Väčšinou je počas letu silná klíma, takže dlhé nohavice aj rukávy. Ak mi je zima, tak použijem aj deku, ktorá je takmer na všetkých dlhých trasách. Pozor na nízko nákladové spoločnosti! Tie deku nedávajú (flyscoot je ponúka pri kúpe letenky a ak si ju nezaplatíš tak ti ju proste nedajú a budeš „mrznúť“. To som videl na vlastné oči na trase Singapur – Atény.

12. Pred vstupom do lietadla si dám čisté ponožky a počas letu sa vyzujem.

13. Ak sa počas letu zobudím, na akýkoľvek podnet a nedarí sa mi opäť vrátiť do stavu „hybernácie“ tak nezúfam. Som pripravený. Poslúži mi kniha, ktorú môžem čítať. Kreslím si, stiahnem si do telefónu nejakú hru alebo film a krátim si čas takto.

(giphy.com)

Už si si stiahol môj bezplatný ebook z Ruska?

(giphy.com)

14. Vždy mám vlastné slúchadlá. Raz som cestoval autobusom z kambodžských hraníc do Bangkoku. Vedľa mňa bola veľmi milá staršia pani. Ponúkla ma jedlom, usmievala sa na mňa. Naozaj bola super. Ale! Celú cestu robila taký ten odporný cmukajúci zvuk, keď niečo uviazne medzi zubami. Presne každých 20 sekúnd. Od zúfalstva som to počítal. Bol som presvedčený, že ak v cieľovej zastávke obaja vystúpime živí, tak to bude moja najlepšia škola trpezlivosti v živote. Podarilo sa a ja už nosím radšej slúchadlá. Odvtedy sa mi to vyplatilo niekoľkokrát. Škrípanie zubov, opäť cucanie zo zubov, mľaskanie… No všetky tieto zvuky, ktoré z duše nenávidím sú minulosťou.

15. Lepšie letecké spoločnosti ponúkajú bezplatne nápoje počas celého letu aj v ekonomickej triede. Našťastie nepatrím medzi tých, ktorí potrebujú veľa alkoholu na to, aby sa opili. Takže si párkrát vypýtam pivo alebo víno. Z toho som rýchlo opitý a preto aj rýchlo zaspím.

16. Ak mám prestupový let na nejakom inom letisku, tak nesedím, ale stále sa prechádzam a chodím. Nepoužívam ani eskalátory a výťahy. Chcem sa čo najviac unaviť, a potom zasa keď nasadnem do ďalšieho lietadla, tak je vyššia šanca, že znovu zaspím

17. Počas celého letu sa snažím byť veľmi priateľský a milý ku každému. Na všetkých sa usmievam. Ak mi niekto opätuje úsmev, tak sa s ním dám do reči. Na svete kolujú milióny príbehov, ako sa v lietadle stretli dvaja neznámi ľudia a neskôr sa z nich stali napríklad aj manželia. Absolvoval som už takmer 150 letov, no mne sa to zatiaľ nikdy nepodarilo. Vždy je pri mne niekto, kto v mojich predstavách túto „úlohu“ nenapĺňa. Avšak spoznal som tak už mnoho ľudí a sme v kontakte doteraz.

18. To isté platí aj o palubnom personále. Aj k nim som veľmi milý a prihováram sa im. To najmä keď oddychujú aj oni a nemusia nič roznášať. Vtedy idem na toaletu v zadnej časti lietadla. Oni tam zvyknú odpočívať. Ak sa nám stretnú pohľady a vymeníme si úsmevy, tak sa dám do reči.

19. Pred tým, ako sa pokúšam zaspať, sa vždy pripútam. Nie je nič horšie, ako to, keď ma zobudí letuška počas turbulencií so žiadosťou, aby som sa pripútal.

20. Zoberiem si nabíjačky alebo power bank na všetky zariadenia, ktoré plánujem počas letu použiť.

21. Skôr, ako opustím lietadlo, skontrolujem si cennosti (pas, peňaženka, telefón, laptop…). Môže sa stať, že počas toho, keď som spal, si to niekto privlastnil. Pokiaľ sú všetci v lietadle, tak tam je aj môj majetok. Je teda ľahšie ho nájsť. Ak sa pasažieri z paluby dostanli preč, tak je to takmer nemožné.

22. Ak si nedostal imigračnú kartu (lety mimo EÚ)počas toho, ako si spal, tak nezúfaj. Niekde na letisku budú určite skôr, ako sa dostaneš k imigračnému oddeleniu.

(giphy.com)

Ak to už od začiatku nevyzerá dobre, lietadlo je plne obsadené a šance na dobré miesto sú mizerné, tak používam zaručený trik. Zahanbene a so stíšeným hlasom poviem zamestnancovi, že mám žalúdočné problémy a hnačku. Potrebujem sedieť blízko toalety. Trik je v tom, že pri toaletách je vždy viac miesta. Špeciálne v strednej časti lietadla. To je priam kráľovské miesto!

Ak ti niečo pomôže, tak sa poteším

Našiel si niečo, čo ti pomôže, ako zvládnuť dlhý let?

Poteší ma však aj to, ak o tomto článku dáš vedieť svojim známym tak, že ho budeš zdieľať, komentovať alebo to len lajkneš. Možno ani nevieš ako moc mi to pomôže. No a zas nabudúce si tak prečítaš nejaké ďalšie tipy z cestovania.

Dovtedy sa maj fajn a nech sa ti darí zaspať vždy, keď bude treba.

Aleš

By |2018-10-25T01:32:54+00:00október 24th, 2018|8 komentárov

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

8 komentárov

 1. Jozef Gajdoš október 24, 2018 at 14:08 - Reply

  Ďakujem za vistižny článok a pekné video pod nimi

 2. Ejka október 31, 2018 at 06:14 - Reply

  Milý Aleš, perfektne napísané a niektoré body napr.14 používam už celé roky. Sú aktuálne skoro v každom dopravnom prostriedku 😉. Každé 2 týždne cestujem cca 8 hod (taxi) za prácou do Rakúska, tak o cestovaní za tych 13 rokov viem svoje. Vo veľa tvojich bodov som sa spoznala. Vo voľnom čase cestujem po Slovensku výlučne autobusom a nesmie chýbať fotoaparát a miesto pri okne. Čo keď sa naskytne pohľad, ktorý ma zaujme (a mňa zaujíma naozaj všetko) 😊. Obdivujem tvoje navštívené miesta a všetky tvoje články. Len tak ďalej, lebo človek by si mal plniť svoje sny a venovať sa tomu, čo ho baví. Tak teda ti prajem veľa šťastných nielen km, ale aj zážitkov. A ďakujem zato, že môžem zdieľať na mojej stránke tvoje prispevky 😉. Adminka Ejka z http://www.facebook.com/lentak.ejka

  • Photo and Traveling november 1, 2018 at 03:05 - Reply

   Ďakujem pekne Ejka, veľmi si ma potešila a mám radosť z toho, že sa ti páči moja práca. Prajem takisto vľa šťastia na cestách!

   Maj sa fajn, Aleš 🙂

 3. Lenka november 2, 2018 at 09:46 - Reply

  Skvelý sumár tipov, všetko sedí aj u mňa, akurát tú kávu musím tiež začať obmedzovať
  k 6 – áno presne, nepochopím prečo ľudia radšej sedia pri okne, viac miesta pre nás aspoň 🙂
  k 14 – dodám, že je dobré mať min. 2 slúchadla ak jedne prestanú fungovať alebo ich zabudnete niekde….byť niekde mimo civilizácie tak je to celkom problém. a je dobré mať v mobile nejakú pomalú hudbu, na latino napr. sa ťažko zaspáva 😀 Objednala som práve včera aj rôzne štuple do uší, keďže tie klasické príliš nepomáhajú a nie stále sa mi chce spať s hudbou v ušiach, dám vedieť ak niektoré budú zaberať.
  pri 17 – som sa zasmiala, lebo presne, cestujem letecky niekam tak 3krát do mesiaca, vždy sa takmer ku každému prihováram, no málokedy sú ľudia tak ukecaní ako ja, resp. skôr starší ľudia a drink v lietadle si často dávam práve so 60-tníkmi 😀

  • Photo and Traveling november 2, 2018 at 15:16 - Reply

   Ďakujem pekne Lenka,
   to je super, že sa delíš o svoje skúsenosti. Každý máme svoje zabehané špeciality 🙂

   Možno na seba raz natrafíme, ale hádam to bude skôr, ako budeme v dôchodku 🙂

   Nech sa darí,
   Aleš

 4. Martin november 8, 2018 at 21:45 - Reply

  ahoj, dobre tipy, najlepsie podla mna o tom, ze dobre je sediet v ulicke a skor vzadu dalej od deti. ale ked clovek sedi vpredu, pripadne v prednej casti sektora vo velkych lietadlach, tak si natiahne nohy aj ma volnost pohybu. niekedy sa to do vycitat z mapky lietadla pri rezervacii, kde je detska zona.
  pridal by som do rad este zatky do usi a tu vec na zakryvanie oci, niektore aerolinku ju davaju, vacsinou nie. vela ludi tiez robi chybu, ze idu do lietadla v kratkych veciach.
  ja osobne rad citam a vzdy mam pripravenych v Kindle niekolko roznych veci na precitanie a tesim sa, ze si konecne budem mat cast pocitat 🙂 plus serialy a filmy na obrazovke na dlhych letoch byvaju super. ale treba vlastne sluchatka, najlepsie vacsie, ktore izoluju od vonkajsieho hluku.
  vo vseobecnosti, aj v inych dopravnych prostriedkoch, je dobre si na svojom mieste pripravit maximalnu moznu pohodu a snazit sa to brat ako vysedavanie doma v nedelu a nerozmyslat stale, kolko to este bude trvat. a mat naplanovanu cestu z letiska aby bol clovek bez stresu.

  • Photo and Traveling november 10, 2018 at 03:23 - Reply

   Super Martin. Ďakujem pekne za doplnenie tvojich skúseností. Nech sa darí!

   Aleš 🙂

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.