Hrady/Zámky/Kaštiele/Kostoly

Prednedávnom mi jeden kamarát poradil, aby som urobil článok práve o slovenských hradoch a zámkoch. Prišlo mi to, ako skvelý nápad a konečne som sa k tomu aj dostal. Takže nižšie si pozri zoznam tých miest, kde som našiel pre mňa tie najkrajšie historické stavby.

Vznikol tak rebríček mojich najobľúbenejších historických pamiatok, ktorý ti možno pomôže naplánovať tvoje výlety po Slovensku.

Tento zoznam nie je o nejakom porovnávaní alebo striktnom dodržiavaní toho, čo je na Slovensku najkrajšie v takomto poradí. Je to len môj subjektívny názor a zostavil som ho podľa toho, ako som sa na daných miestach cítil. Ideme na to!

23. Hrad Krásna Hôrka

Výlety po Slovensku Krásna Hôrka

 

Poslednú priečku má tento hrad, lebo je v rekonštrukcii. Z toho sa samozrejme teším, lebo je to nádherná pamiatka, ktorú by bola škoda nechať ju ľahnúť popolom. Avšak, počas mojej návštevy som stretol viacero zahraničných turistov. Tí išli na toto miesto cielene a keď zistili, že kvôli rekonštrukcii neuvidia nič a trepali sa tu zbytočne, boli viditeľne sklamaní (stačilo by dať zopár cudzojazyčných informačných tabúľ a mohlo by to vyzerať o niečo lepšie).

22. Hrad Fiľakovo

Výlety po Slovensku Fiľakovo

 

Hrad v tomto meste je takisto v rekonštrukcii. Dá sa povedať, že ani len netuším, či to je naozaj hrad alebo už zrúcanina. Nechcem nikoho uraziť a verím, že každý robí, koľko vládze, no tých 5 robotníkov, ktorých som tam videl, tie práce nedokončia ani v dobe, keď už bude teleportovanie sa úplne bežnou záležitosťou.

21. Zámok Vígľaš

Výlety po Slovensku Vígľaš

 

Interiér tohto zámku je veľmi pekný a zachovalý. Dokonca sa dá absolvovať aj prehliadka s výkladom. Trochu ma však mrzí dosť veľký zásah sklobetónovej rekonštrukcie, ktorá podľa mňa kazí celý charakter tohto miesta.

20. Hrad Červený Kameň

Výlety po Slovensku Červený Kameň

 

Tu sa mi najviac páčilo sokoliarske vystúpenie, kde sa dá vidieť tieto krásne operence celkom z blízka. Ak budeš mať šťastie, tak budú naozaj veľmi blízko.

19. Drevený kostolík Kožany

Výlety po Slovensku Kožany

 

Malinký drevený kostolík sa mi naozaj veľmi páčil a išiel som do tejto obce len kvôli nemu. Na moje nešťastie bol zatvorený a vypátrať kľučiara bolo ťažšie, ako komunikovať v cudzom jazyku v krajine, ktorej reč neovládam.

18. Zrúcanina hradu Beckov

Výlety po Slovensku Beckov

 

Zrúcanina, ktorá je podľa mňa zatienená hradom v Trenčíne určite stojí za povšimnutie. Vždy, keď idem po diaľnici, tak jej venujem svoju pozornosť.

17. Zrúcanina hradu Devín

Výlety po Slovensku Devín

 

Na toto miesto som vždy chodil rád. Najmä v lete je to skvelá lokalita na live koncerty alebo podobné podujatia (nezabudni si vziať aj repelent :-) ).

16. Mestský hrad Kremnica

Výlety po Slovensku Kremnica

 

V tomto meste sa mi páči azda všetko!

15. Hrad Budatín

Výlety po Slovensku Budatín

 

Okolo neho som išiel už asi milión krát. Asi aj preto mi nejak zostal v pamäti.

14. Kaštieľ Svätý Anton

Výlety po Slovensku Svätý Anton

 

Tak skvele naplánovanú budovu som nevidel už dlho. Okná, komíny, dvere… To všetko je dokonale naprojektované v súlade s kalendárom! Expozície z mnohých kútov sveta… To proste musíš vidieť!

13. Hrad v Starej Ľubovni

Výlety po Slovensku Stará Ľubovňa

 

Je ďalšie krásne a veľmi dobre zachovalé miesto so skvelým príbehom, ktorý sa oplatí vypočuť.

12. Drevený kostol v obci Svätý Kríž

Výlety po Slovensku Svätý Kríž

 

Najväčší drevený kostol na Slovensku snáď stačí na to, aby si si ho šiel pozrieť aj ty.

11. Hrad Trenčín

Výlety po Slovensku Trenčín

 

Jeden z najznámejších hradov na celom Slovensku je naozaj krásny. Zvnútra, zvonku alebo aj jeho okolie. Je to úplne jedno. Všade je čo pozerať.

Tak a ide do tuhého.

Čaká ťa najkrajších 10 pamiatok na výlety po Slovensku

10. Nový hrad v Banskej Štiavnici

Výlety po Slovensku BS

 

V tomto meste je toho na pozeranie toľko, že mnohé mestá môžu len ticho závidieť. Mne sa spolu s Kalváriou najviac páči práve tento hrad.

9. Zámok Halič

Výlety po Slovensku Halič

 

Priznám sa, že na svojej ceste som toto miesto vôbec nemal na pláne. Keď som ho zbadal z cesty, tak som hneď zastavil v prvej dedine a spýtal sa na cestu. Naozaj skvelé miesto minimálne na jedno kafé.

8. Kaštieľ Betliar

Výlety po Slovensku Betliar

 

Keď budeš niekde v okolí Rožňavy, tak sa tu skús zastaviť. Okolie je veľmi pekné. A ten interiér? Naozaj nádhera!

7. Oravský hrad

Výlety po Slovensku Orava

 

Dlho som plánoval sa tu zastaviť a veľmi rád si to zopakujem. Cez leto sa dá na plti splavovať rieka.

6. Bratislavský hrad

Výlety po Slovensku Bratislava

 

Najmä po premaľovaní na bielu farbu je skutočne krásny.

5. Zámok Smolenice

Výlety po Slovensku Smolenice

 

Nikdy som nerozumel, prečo tu neboli natočené nejaké rozprávky. Asfaltová cesta k zámku bola postavená za rekordne krátky čas kvôli politickej návšteve, ktorá tam mala prísť.

4. Červený kláštor

Výlety po Slovensku Červený kláštor

 

Počasie mi moc nevyšlo, ale ani to nezabránilo tomu, aby som jasal od toho, čo tu vidím. Skoro na konci sveta (pre mnohých) je skrytý naozaj hotový poklad.

3. Kaštieľ Budmerice

Výlety po Slovensku Budmerice

 

Len kúsok od Bratislavy je skryté toto niekdajšie sídlo šľachty. Skús sa tu zastaviť.

2. Zámok Bojnice

Výlety po Slovensku Bojnice

 

Ak myslíš, že tento zámok mal byť číslo 1, tak je to ok. Súhlasím, že je to naozaj svetový skvost, ale keď som tu bol, tak sa nič výnimočne nestalo. To sa o víťazovi povedať nedá.

1. Spišský hrad

Výlety po Slovensku Spišský hrad

 

Ráno som si vyšliapal na kopec kúsok od hradu. O chvíľu sa to začalo. Okolo hradného návršia sa nenápadne začala plaziť hmla, ako anakonda okolo svojej koristi, až kým všetko nezakryla. Prvé mäkké lúče krásne nasvietili hrad a dokonalá scéna bola na svete.

Ak si si v zozname našiel niečo, čo ťa upútalo, tak sa tomu z toho veľmi teším. No a ak sa niekam aj vyberieš a podnikneš výlety po Slovensku práve z tohto zoznamu, tak mi určite pošli fotku.

Veľkú radosť mi však urobí aj to, ak sa o tento článok podelíš so svojimi priateľmi. Komentár, lajk alebo zdieľanie sú vždy vítané.

Ďakujem, že ma podporujete na mojich cestách a dobrodružstvách.

Aleš :-)