23 tipov na výlety po Slovensku

23 tipov na výlety po Slovensku

Hrady/Zámky/Kaštiele/Kostoly

Prednedávnom mi jeden kamarát poradil, aby som urobil článok práve o slovenských hradoch a zámkoch. Prišlo mi to, ako skvelý nápad a konečne som sa k tomu aj dostal. Takže nižšie si pozri zoznam tých miest, kde som našiel pre mňa tie najkrajšie historické stavby.

Vznikol tak rebríček mojich najobľúbenejších historických pamiatok, ktorý ti možno pomôže naplánovať tvoje výlety po Slovensku.

Tento zoznam nie je o nejakom porovnávaní alebo striktnom dodržiavaní toho, čo je na Slovensku najkrajšie v takomto poradí. Je to len môj subjektívny názor a zostavil som ho podľa toho, ako som sa na daných miestach cítil. Ideme na to!

23. Hrad Krásna Hôrka

Výlety po Slovensku Krásna Hôrka

 

Poslednú priečku má tento hrad, lebo je v rekonštrukcii. Z toho sa samozrejme teším, lebo je to nádherná pamiatka, ktorú by bola škoda nechať ju ľahnúť popolom. Avšak, počas mojej návštevy som stretol viacero zahraničných turistov. Tí išli na toto miesto cielene a keď zistili, že kvôli rekonštrukcii neuvidia nič a trepali sa tu zbytočne, boli viditeľne sklamaní (stačilo by dať zopár cudzojazyčných informačných tabúľ a mohlo by to vyzerať o niečo lepšie).

22. Hrad Fiľakovo

Výlety po Slovensku Fiľakovo

 

Hrad v tomto meste je takisto v rekonštrukcii. Dá sa povedať, že ani len netuším, či to je naozaj hrad alebo už zrúcanina. Nechcem nikoho uraziť a verím, že každý robí, koľko vládze, no tých 5 robotníkov, ktorých som tam videl, tie práce nedokončia ani v dobe, keď už bude teleportovanie sa úplne bežnou záležitosťou.

21. Zámok Vígľaš

Výlety po Slovensku Vígľaš

 

Interiér tohto zámku je veľmi pekný a zachovalý. Dokonca sa dá absolvovať aj prehliadka s výkladom. Trochu ma však mrzí dosť veľký zásah sklobetónovej rekonštrukcie, ktorá podľa mňa kazí celý charakter tohto miesta.

20. Hrad Červený Kameň

Výlety po Slovensku Červený Kameň

 

Tu sa mi najviac páčilo sokoliarske vystúpenie, kde sa dá vidieť tieto krásne operence celkom z blízka. Ak budeš mať šťastie, tak budú naozaj veľmi blízko.

19. Drevený kostolík Kožany

Výlety po Slovensku Kožany

 

Malinký drevený kostolík sa mi naozaj veľmi páčil a išiel som do tejto obce len kvôli nemu. Na moje nešťastie bol zatvorený a vypátrať kľučiara bolo ťažšie, ako komunikovať v cudzom jazyku v krajine, ktorej reč neovládam.

18. Zrúcanina hradu Beckov

Výlety po Slovensku Beckov

 

Zrúcanina, ktorá je podľa mňa zatienená hradom v Trenčíne určite stojí za povšimnutie. Vždy, keď idem po diaľnici, tak jej venujem svoju pozornosť.

17. Zrúcanina hradu Devín

Výlety po Slovensku Devín

 

Na toto miesto som vždy chodil rád. Najmä v lete je to skvelá lokalita na live koncerty alebo podobné podujatia (nezabudni si vziať aj repelent 🙂 ).

16. Mestský hrad Kremnica

Výlety po Slovensku Kremnica

 

V tomto meste sa mi páči azda všetko!

15. Hrad Budatín

Výlety po Slovensku Budatín

 

Okolo neho som išiel už asi milión krát. Asi aj preto mi nejak zostal v pamäti.

14. Kaštieľ Svätý Anton

Výlety po Slovensku Svätý Anton

 

Tak skvele naplánovanú budovu som nevidel už dlho. Okná, komíny, dvere… To všetko je dokonale naprojektované v súlade s kalendárom! Expozície z mnohých kútov sveta… To proste musíš vidieť!

13. Hrad v Starej Ľubovni

Výlety po Slovensku Stará Ľubovňa

 

Je ďalšie krásne a veľmi dobre zachovalé miesto so skvelým príbehom, ktorý sa oplatí vypočuť.

12. Drevený kostol v obci Svätý Kríž

Výlety po Slovensku Svätý Kríž

 

Najväčší drevený kostol na Slovensku snáď stačí na to, aby si si ho šiel pozrieť aj ty.

11. Hrad Trenčín

Výlety po Slovensku Trenčín

 

Jeden z najznámejších hradov na celom Slovensku je naozaj krásny. Zvnútra, zvonku alebo aj jeho okolie. Je to úplne jedno. Všade je čo pozerať.

Tak a ide do tuhého.

Čaká ťa najkrajších 10 pamiatok na výlety po Slovensku

10. Nový hrad v Banskej Štiavnici

Výlety po Slovensku BS

 

V tomto meste je toho na pozeranie toľko, že mnohé mestá môžu len ticho závidieť. Mne sa spolu s Kalváriou najviac páči práve tento hrad.

9. Zámok Halič

Výlety po Slovensku Halič

 

Priznám sa, že na svojej ceste som toto miesto vôbec nemal na pláne. Keď som ho zbadal z cesty, tak som hneď zastavil v prvej dedine a spýtal sa na cestu. Naozaj skvelé miesto minimálne na jedno kafé.

8. Kaštieľ Betliar

Výlety po Slovensku Betliar

 

Keď budeš niekde v okolí Rožňavy, tak sa tu skús zastaviť. Okolie je veľmi pekné. A ten interiér? Naozaj nádhera!

7. Oravský hrad

Výlety po Slovensku Orava

 

Dlho som plánoval sa tu zastaviť a veľmi rád si to zopakujem. Cez leto sa dá na plti splavovať rieka.

6. Bratislavský hrad

Výlety po Slovensku Bratislava

 

Najmä po premaľovaní na bielu farbu je skutočne krásny.

5. Zámok Smolenice

Výlety po Slovensku Smolenice

 

Nikdy som nerozumel, prečo tu neboli natočené nejaké rozprávky. Asfaltová cesta k zámku bola postavená za rekordne krátky čas kvôli politickej návšteve, ktorá tam mala prísť.

4. Červený kláštor

Výlety po Slovensku Červený kláštor

 

Počasie mi moc nevyšlo, ale ani to nezabránilo tomu, aby som jasal od toho, čo tu vidím. Skoro na konci sveta (pre mnohých) je skrytý naozaj hotový poklad.

3. Kaštieľ Budmerice

Výlety po Slovensku Budmerice

 

Len kúsok od Bratislavy je skryté toto niekdajšie sídlo šľachty. Skús sa tu zastaviť.

2. Zámok Bojnice

Výlety po Slovensku Bojnice

 

Ak myslíš, že tento zámok mal byť číslo 1, tak je to ok. Súhlasím, že je to naozaj svetový skvost, ale keď som tu bol, tak sa nič výnimočne nestalo. To sa o víťazovi povedať nedá.

1. Spišský hrad

Výlety po Slovensku Spišský hrad

 

Ráno som si vyšliapal na kopec kúsok od hradu. O chvíľu sa to začalo. Okolo hradného návršia sa nenápadne začala plaziť hmla, ako anakonda okolo svojej koristi, až kým všetko nezakryla. Prvé mäkké lúče krásne nasvietili hrad a dokonalá scéna bola na svete.

Ak si si v zozname našiel niečo, čo ťa upútalo, tak sa tomu z toho veľmi teším. No a ak sa niekam aj vyberieš a podnikneš výlety po Slovensku práve z tohto zoznamu, tak mi určite pošli fotku.

Veľkú radosť mi však urobí aj to, ak sa o tento článok podelíš so svojimi priateľmi. Komentár, lajk alebo zdieľanie sú vždy vítané.

Ďakujem, že ma podporujete na mojich cestách a dobrodružstvách.

Aleš 🙂

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

26 komentárov

 1. Ľuboš júl 17, 2017 at 19:11 - Reply

  Všade som bol, nádherné zážitky.

  • Photo and Traveling júl 18, 2017 at 04:38 - Reply

   Skvelé Ľuboš 🙂
   Určite si na cestách zažil mnoho krásnnych momentov 🙂

   Aleš.

 2. erika júl 19, 2017 at 15:24 - Reply

  no naozaj čarovne fotky musite mat krasne spomienky, milujem historiu ,a este viac tieto krasy slovenska.Nahodou v auguste pojdeme na špišsky hrad tak sa tesim a samozrejme v buducnosti chcem aj pracovat z historiou a aby so mnou kracala po cely zivot

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:42 - Reply

   Ahoj Erika,
   ďakujem pekne za pochvalu, potešila si ma 🙂
   Mnoho zážitkov je veľmi pekných a na ne rád spomínam. Avšak nechcem len spomínať, tak sa snažím cestovať stále, aby bolo tých spomienok čo najviac:-)

   To je skvlé, Spiš je nádherný a určite si ho užiješ. Ak sa ti bud dať tak siskús privstať a uvidíš krásne divadlo prírody, ako aj ja.
   Prajem veľa úspechov a to nie len na ccestách 🙂

   Aleš.

 3. Mária júl 19, 2017 at 18:06 - Reply

  krasne zabery na niektorych som bola prajem prijemné cestovanie po našej krajine

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:44 - Reply

   Ďakujem pekne Mária.
   Súhlasím s tebu, že cestovanie po našj krajine je naozaj viac než príjemné 🙂

   Aleš.

 4. Eli júl 20, 2017 at 03:12 - Reply

  Podporila som ťa, ale najkrajší je Betliar)). Ten som neraz
  preliezla pred rokmi vrátane depozitára a je to zážitok na doživotie)). Proste nádhera.

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:46 - Reply

   Ďakujem pekne Eli.
   Fíha, tak s tým depozitárom to muselo byť ešte krajšie. Mne sa tiež veľmi páčil Betliar a to som videl len to, čo ukazujú jeho návštevíkom oficiálne. Nabudúce pôjdem s tebou 😀

   Aleš.

 5. Magdaléna BURDOVA júl 20, 2017 at 05:10 - Reply

  Nenašla som tam Poloniny a všade roztrúsené drevené kostolíky .Naozaj prekrásny kraj s nádhernou oblohou.Ale aj tak ďakujem pretože jednotka je top.:-)

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:47 - Reply

   To máš tak Magda, nedá sa stihnúť všetko a preto tu tie Poloniny chýbajú. Avšak ďakujem za super tip. Viem kam sa pobeiem nabudúce 🙂

   Maj sa fajn,
   Aleš.

 6. Magdaléna júl 20, 2017 at 07:12 - Reply

  Betliar, Vígľaš a Krásna Horka mam na plane. Spišský hrad a Červený Kláštor po piaty krát! A Stará Ľubovňa je u mňa zatiaľ Top!

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:49 - Reply

   Paráááda Magdaléna! To znie naozaj, ako skvelý plán!
   Prajem veľa skvelých zážitkov 🙂

   Aleš.

 7. Eva júl 20, 2017 at 08:13 - Reply

  Takže skôr si ma odradil od niektorých navstiev. Milujem Filakovsky hrad . Ty si ho uplne zhovadil. Co tak si pozriet a precitat historiu. A v muzeu si bol ? A 9 km bol hrad Somoska . Vedel si ? Ak si uz taky cestovatel . A Halicsky zamok . Ze v prvej dedine si sa pytal . V ktorej ? Ten zamok je prismo obci Halic . A ja vedla MESTA Lucenec.

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 13:59 - Reply

   Ahoj Eva,
   ďakujem, že si si na článok našla čas a takisto aj na tvoj názor.
   Mrzí ma, že ťa článok od návštev odradil. Zámer to však nebol. Zhovadiť Fiľakovo som naozaj neplánoval. Proste som len opísal to, ako na mňa to miesto zapôsobilo, keď som ho navštívil. Nič viac, nič menej. O tom hrade Šomoška som vôbec nevedel. Keď ho teraz tak pozerám, tak je veľmi pekný a určite sa tam zastavím na nasledujúcej ceste. Ďakujem za super tip.

   Halič som tiež neplánoval. Zrejme keď som vyšiel z Lučenca (smer Kremnica) tak som ho zbadal v diaľke (tuším bol na ľavej strane). Nevedel som čo je to za budovu, a preto som v prvej dedine zastavil a spýtal sa, ako sa tam dostanem. Milé tety mi povedali, že musím ísť do Haliča a tak som sa tam aj dostal.

   Prajem veľa úspechov,
   Aleš.

 8. Lívia júl 20, 2017 at 09:51 - Reply

  Dobrý nápad! Máme sa čím pochválit! Tak do toho Aleš!Ukáž svetu Slovensko!

  • Photo and Traveling júl 20, 2017 at 14:03 - Reply

   Ďakujem pekne Lívia 🙂

   Veľmi si ma potešila a súhlasím s tebou, že Slovensko rozhodne má čo ukázať. Tak poďme na to! 😀

   Maj sa fajn 🙂
   Aleš.

 9. Marta Mostovská júl 21, 2017 at 16:46 - Reply

  Slovensko je velmi krásné. Asi před dvěmi roky jsme byli na Oravském hradě letos jsme byli na Spišském hradě. Byli jsme mile překvapeni. Určitě navštívíme další vaše hrady, nebo zámky. Velmi toužím navštívit Bojnice.Děkuji za vaše tipy.

  • Photo and Traveling júl 22, 2017 at 02:49 - Reply

   Ahoj Marta,

   ďakujem veľmi pekne, že si si našla čas na článok. Veľmi sa teším aj z toho, že sa ti na Slovensku páči 🙂 Máš toho pochodeného naozaj dosť! Ja sa už dlhšie chystám na vštíviť váš klenot v Hlubokej, tak som zvedavý kedy sa to podarí 🙂

   Prajem veľa krásnych zážitkov,
   Aleš.

 10. Maria júl 21, 2017 at 18:02 - Reply

  Ahoj Aleš len chcem poukazat na Považsky hrad sice je to zrucanina ale po rozsiahlej rekonstrukcii sa tam oplati ist pozriet a prave zajtra sa hrad otvara pre verejnost.Vdaka dobrovolnikom a pomoci mesta je teraz naozaj vo vybornom stave.Krasna priroda a nadherny vyhlad z novej plosiny ktoru tam postavili.Pekny vylet zelam vsetkym.

  • Photo and Traveling júl 22, 2017 at 02:52 - Reply

   Ahoj Mária,

   ďakujem pekne za super tip, určite sa zíde mne a verím, že pomôže viacerým, ktorí takisto, ako aj ja, o tejto rekonštrukcii nevedeli. Keď budem mať cestu okolo PB tak sa rád zastavím.

   Maj sa fajn a pekné cesty želám 🙂
   Aleš.

 11. Marek júl 22, 2017 at 08:17 - Reply

  Ahoj, vďaka za článok a za výborné tipy, určite niektoré zaradím do „ToDo Listu“ 🙂 Ale zjavne si západniar, Slovensko pokračuje aj za Popradom, dokonca aj za Spišským hradom. Určite by som Tvoj zoznam rozšíril ešte o pár miest na východe,

  • Photo and Traveling júl 23, 2017 at 02:59 - Reply

   Ahoj Marek,

   teším sa, že ti článok pomohol 🙂 Nie, nie, kdeže. Nie som západniar. Som zo severného SK 🙂
   Ďakujem za geografické tipy, ale viem o tom, kde má Slovensko hranice 🙂 Aj preto sú v článku tipy ako napr. Kožany, Betliar. Navštívil som aj iné mestá a lokality, no tie sa mi do tohto článku o hradoch a zámkoch nehodili. Každopádne mám ďalší dôvod na to, aby som napísal ďalší článok napríklad o mestách 🙂

   Prajem veľa úspechov a pozdravujem.
   Aleš.

 12. Iva júl 22, 2017 at 09:16 - Reply

  Ahoj,
  tiez skoda ako na teba posobil Bojnicky zamok. Zvlastne. Nielen preto,ze som rodacka , ale na mna posobi vzdy magicky a carokrasne! Za kazdeho pocasia.

  • Photo and Traveling júl 23, 2017 at 03:01 - Reply

   Ahoj Iva,

   Som na tom podobne. Bojnice sú fantastické a vždy si ich rád pozriem. No keď som bol na Spišskom hrade tak to ráno bolo naozaj čarovné 🙂

   Ďakujem pekne za tvoj čas a prajem veľa úspechov 🙂
   Aleš.

 13. Ida Bednárová júl 23, 2017 at 12:39 - Reply

  Som už v pokročilom veku,ale spomienky z mojej mladosti s nebohým manželom na Jawe 500 sú nezabudnutelné. Pochodili sne rad radom hrady a zámky .Ďakujem vám za vašu námahu takto zviditeľňovať našu krásnu krajinu.

  • Photo and Traveling júl 24, 2017 at 12:19 - Reply

   Dobrý deň pani Ida,

   Teším sa z každého jedného komentára pod mojim článkom, ale ten od Vás ma nesmierne dojal. Ďakujem veľmi pekne! Veľmi si cením Vaše slová a prajem veľa šťastia!

   Aleš 🙂

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.