Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Pred pár dňami som napísal článok o tom, aký bol ostrov Bantayan na Filipínach. V článku som sľúbil, že napíšem aj návod, ako sa na toto krásne miesto dostanete. Takže poďme na to.

Na Bantayan je možné prísť viacerými možnosťami, avšak opíšem len tú možnosť, ktorú sme absolvovali aj my. Je veľmi pravdepodobné, že aj vy najskôr pristanete v hlavnom meste Manila a odtiaľ prestúpite na ďalšie lietadlo alebo loď. V oboch prípadoch je však potrebné, aby oba dopravné prostriedky mali cieľovú destináciu:

 

Ostrov Cebu

 

Ak prídete na Cebu loďou, tak prístav je dosť veľký. Najlepšie budete mať, ak si zoberiete taxi na stanicu autobusov NORTH TERMINAL. Dá sa tam dostať aj lokálnymi spojmi, ale prídete o dosť času a moc veľa peňazí neušetríte.

Ak prídete lietadlom, tak to isté treba urobiť po prílete na letisko. Z letiska Mactan je potrebné zobrať taxi na tú istú stanicu, ako v prípade lode (North terminal). Po východe z budovy príletov treba ísť doprava. Prvým ponukám taxikárov treba odolať, ako sociálnym balíčkom Ficovej politickej stratégie. Ak tak neurobíte, tak dôsledok v oboch prípadoch bude veľmi drahý. 😊

Po pár desiatkach metrov je niečo, ako zastávka mestských taxíkov, kde sa točia dookola staré dotlčené Toyoty. Pred nástupom si treba overiť cenu za trasu na stanicu autobusov. Malo by to byť však niečo okolo 200 PHP za jedno auto (Takže ak je vás viac, tak si to rozdelíte a máte to za pár šupek).

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

 

Cesta na stanicu bude takisto závislá od premávky v meste. Treba si na to však vyhradiť 30-60minút. V našom prípade sme mali celkom príjemného šoféra. Síce sa nás snažil oklamať, že autobus do prístavu Hagnaya nás bude stáť toľko isto, ako keď pôjdeme s ním, ale inak bol fajn.

Do prístavu Hagnaya chodí viacero spojov. Je to však cesta na viac, ako 3 hodiny, a preto sa oplatí vziať väčší – novší autobus. Je to najmä kvôli tomu, že je bezpečnejší a má aj klimatizáciu. Rozdiel v cene je cca 30 PHP (ani nie jedno euro a pariť sa v autobuse viac, ako tri hodiny v 35 stupňových teplotách nestojí za veľa).

Stanica je malá, a preto nájdete ten správny autobus veľmi rýchlo. Treba sa spýtať šoféra kedy odchádza. Nebuďte prekvapený, keď zakaždým dostanete tú istú odpoveď.

 

autobus ide o 10 minút

 

Treba sa však na to spýtať, aby o vás šofér vedel. Potom si môžete kúpiť nejaké občerstvenie a vodu do zásoby. V autobuse nie je záchod a počas jazdy je jedna plánovaná pauza, kde sa dá takisto občerstviť a vypustiť paru 😃

V našom prípade trvala cesta skoro 5 hodín, lebo v Cebu City bola dosť veľká zápcha, ktorá to ovplyvnila. To je však výhoda, lebo si tak môžete pozrieť mesto a priľahlý vidiek cez sklo.

 

 

Ľudia na uliciach však boli veľmi milí. Akonáhle nás niekto zbadal tak nám rýchlo venoval priateľský úsmev alebo zamával na pozdrav. Toto nás sprevádzalo celou cestou, až kým sme v rytme kolísajúceho autobusu, ktorý poskakoval na rozbitej ceste ako poník v cirkuse, od únavy nezaspali.

 

V autobuse sme boli jediní cudzinci.

 

Cez okno nebolo nič ojedinelé sledovať, v akom stave sú priľahlé cesty. Kto by sa chcel sťažovať na diery v betónke, tak by si to mal rozmyslieť skôr, ako sa dostane na blatové koridory plné menších jazierok. Infraštruktúra a architektúra tu je viac, ako jednoduchá. Myslím, že v tomto prípade sa tu zastavil nie len tok „eurofondov“ ale aj čas. Jednoduché domce z plechu, ošarpané okolie, odpadky… Ak by sa mala merať vzdialenosť zo Zeme na Mesiac pomocou káblov, tak by na to určite použili tie z filipínskych ulíc a určite by neminuli všetky 😃

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Cestovnie nie je vždy len o pohodlí a krásnom prostredí. Avšak, ak to vydržíte, tak príde …

 

Do prístavu Hagnaya sme dorazili vo večerných hodinách, keď už boli ulice sporo odeté do tmavých odtieňov. Okolo stanice sa tiahli rôzne vône z grilovaných dobrôt. Prístav je hneď vedľa stanice spolu aj s čakárňou.

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

… napríklad aj toto

 

Kto sa chce plaviť ráno alebo na druhý deň, tak si môže prenajať izbu v jednom z malých penziónov za cca 250 PHP na noc. Treba sa pripraviť na to, že sa majitelia budú snažiť o prehovorenie ste tam zostali na noc.

 

Na nás skúšali to, že prvá ranná loď nevypláva kvôli veľkým vlnám

(a predsa vyplávala 🙂 )

 

Počas dňa premávajú lode medzi ostrovmi Cebu a Bantayan dosť frekventovane. To však neplatí o večerných hodinách. No a to bol aj náš prípad. Mali sme teda dve možnosti:

  1. Prespať v prístavnom hosteli a ráno kúpiť lístok na loď
  2. Počkať v čakárni na prvú loď a ísť s ňou

Navrhol som druhú možnosť. Keďže sme boli skupinka a nebol som sám, tak som aj vysvetlil prečo mi to príde, ako dobrá voľba.

„Ak by sme vzali prvú možnosť tak stratíme dosť času spánkom a ranným presunom. Avšak keď zopár hodín počkáme na lavičke v čakárni, tak sa unavíme. Prvá loď odchádzala pred treťou ráno a na nej si môžeme aj zdriemnuť, lebo transfer trvá cca 90 minút. V prístave na Bantayane si dáme raňajky a pozrieme si východ slnka z pláže. Následne nájdeme ubytko a môžeme si urobiť individuálny program namiesto toho, aby sme sa s týmito „problémami“ zaoberali počas dňa.

 

Môj návrh prešiel

 

Takže sme sa rozložili na jednej lavičke a čakali sme na našu loď. V spoločnosti malých domácich detí, ktoré sa s nami ochotne hrali, šiel čas lepšie. Zaspať sa nám moc nedarilo, zrejme aj vďaka okolo pobehujúcim potkanom, ktoré boli zrejme zvedavé na slovenskú výpravu 😊

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

(media.giphy.com)

 

Skôr, ako sa dostanete na loď, tak myslite na to, že treba v predstihu kúpiť lístky. No tie sa začnú predávať niekoľko desiatok minút pred nalodením. Takže, keď sa domáci začnú pred okienkom na predaj zbiehať do nesúvislého hada, tak to je ten moment. Choďte tam aj vy a nebudete tam potom musieť stáť, ako ja, pol hodiny.

Počas tohto státia vám nejaký zamestnanec ešte dá dotazník, kde napíšete informácie o pasažieroch, ktorým kupujete lístky a šmitec. Cena jednej cesty je 170 PHP na osobu plus 5 PHP za nejaký administratívny poplatok, ktorý budú pýtať pri východe z čakárne. Na palube je dosť miesta, ale ak prídete skôr, tak si chytíte lepšie miesta, kde si budete môcť dobre zdriemnuť. My sme obsadili lavičky, kde sa dobre ležalo a cestu si ani jeden z nás nepamätá 😊

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

(media.giphy.com)

 

Ako to už v prístavoch po celom svete býva zvykom, tak ani tu na Bantayane to nebolo inak. Tesne po vystúpení sa o pasažierov začala bitka taxikárov a ďalších ostatných vodičov kadejakých možných aj nemožných dopravných prostriedkov. Avšak, v tomto prípade si supy na korysť neprišli. Náš plán bol pevný, ako pútnikova viera na ceste ku svätyni, a preto sme ich s úsmevmi na tvárach odmietali jedného za druhým, ako princ nevesty v popoluške.

Jednoduché raňajky neďaleko prístavnej budovy za pár drobných nás rýchlo nakopli. Ďalším krokom, bolo zohnanie ubytovania. O to sa postarala podarená dvojica domácich chlapov, ktorý nás na trojkolkách zobrali na obhliadky.

 

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

A deň je hneď o niečo krajší

Ako sa dostať na ostrov Bantayan

Ani to netrvalo dlho a plácli sme si s nimi na to, že v jednom z domcov na pláži sa nám páči a na pár nocí tam zostaneme (500 PHP za osobu na noc). Ešte sme si v rýchlosti dohodli aj skútre a „dovolená v juhoške sa mohla začať“ 😃. Cena jedného stroja na deň sa pohybuje okolo 450 PHP a liter benzínu bol v januári 2017 za 38 PHP. Mimochodom, ten sa dá kúpiť aj v sklenených fľašiach popri ceste od podomových predajcov so všetkým. Ale majú tam aj pumpu, možno aj dve 😀

Ak ste ešte nečítali článok o tom, prečo ísť na tento ostrov tak to zistíte v tomto článku. Ďalšia filipínska reportáž bude priamo z ostrova Cebu, kde sa okrem masy turistov dajú vidieť aj iné atraktívne zákutia. Dovtedy však môžete o tomto článku dať vedieť svojim známym tak, že mi dáte lajk, budete ho zdieľať alebo mi do komentára napíšete svoj názor.

Ešte stále ma však môžete podporiť aj v súťaži, o najlepší cestovateľský blog na Slovensku tak, že kliknete na tento obrázok nižšie a dáte mi svoj hlas. Okrem toho, že ma tým veľmi potešíte, mi tak aj veľmi pomôžete v tom, aby som mohol absolvovať ďalšiu cestu. No a z nej vám prinesiem ďalšie zaujímavé tipy, fotografie a skúsenosti.

 

Ďakujem, že ma podporujete na mojich cestách!

Aleš 🙂

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.