Ako si splniť sen

Ako si splniť sen

Po minulom článku, kde ste mohli načerpať trochu motivácie s Dušanom Plichtom mi niektorí z vás písali správy o tom, ako sa vám takýto článok páčil. Aby toho nebolo málo, tak dnes mám pre vás opäť niečo

 

čo vás poriadne nakopne!

 

Mnoho ľudí, si kladie tú istú otázku. Ako si splniť sen? Preto som sa rozhodol pomôcť im v tom. Podarilo sa mi skontaktovať s ľuďmi, ktorí nie len že robia prácu, ktorá ich baví, ale ňou aj pomáhajú druhým. Všetci v tomto interview dostali jednu jedinú otázku.

Zoznam ľudí, ktorí mi ochotne odpovedali, je viac než nadupaný. Ich prácu dlhodobo nielenže sledujem, ale aj obdivujem na 220%. Som presvedčený, že si medzi nimi určite nájdete niekoho aj vy, kto si vás získa. Ale poďme späť k otázke, ktorú som im všetkým položil. Je trochu zdĺhavejšia, no všetci opýtaní ju zvládli viac, než bravúrne. A čo som sa ich teda spýtal?

 

Toto:

​“Patríš medzi ľudí, ktorí nemajú bežné zamestnanie. Patríš medzi takých ľudí, ktorí obohacujú tento svet svojou prácou a výsledkami. Predstav si, že stojíš pred sálou plnou detí. Jeden chce byť pilot, ďalší obuvník, ďalší kozmonaut a iný trebárs smetiar. Všetky na teba pozerajú a chcú vedieť, prečo robíš práve to čo robíš a čo bolo na ceste za naplnením tohto sna najdôležitejšie.​“​

 

No a kto všetko mi na toto zadanie zodpovedal? Ak ste ich mená už niekde počuli, tak ma to ani moc neprekvapuje. A ak nie, tak po tomto článku, si ich zrejme zapamätáte omnoho lepšie.

Takže toto sú oni:

 • Michaela Musilová – Veda (NASA, SOSA)

  „Všetko, čo sa mi živote podarilo, by nebolo bývalo možné uskutočniť, keby som nebola odhodlaná ísť si za svojím snom. Napriek množstvu prekážok po ceste. Naučila som sa byť priebojnou, ale aj adaptabilnou. Mala som množstvo záložných plánov a, b, c, … až h niekedy. Radšej som si stanovila vyššie ciele, ktoré síce boli veľmi náročné dosiahnuť, ale za to boli pre mňa výzvou. Tým, že som stále tlačila hranice svojej komfortnej zóny ďalej a ďalej, tak sa mi podarilo dosiahnuť viac a viac až svetových úspechov. Bolo to náročné, ale o to viac má človek radosť, keď sa mu niečo nakoniec podarí.


  „Mojim hnacím motorom vždy bol a stále je môj sen“

   


  Treba robiť to, čo človeka baví a k čomu cíti určitú vášeň. Predsa len prácu robíme celý život a žijeme len raz.Chcem, ale zdôrazniť, že svoju cestu za snami človek nesmie robiť na úkor druhých ľudí a ani na úrok sám seba. Počas svojho života som seba veľakrát obetovala, či už osobný život, niektoré svoje záľuby a čas na blízkych. Šťastie v živote vyplýva aj z ďalších dvoch životných pilierov, okrem práce, a to sú práve tí blízki a osobné záujmy. Preto by si každý mal nájsť čas aj na tieto dva piliere a až tak dosiahne harmóniu v živote.“
  (tento text je vybratý z dlhšieho rozhovoru s Michaelou. Jeho kompletnú verziu si budete môcť prečítať už čoskoro)
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Michaela počas simulovanej expedície na Mars

  Ako si splniť sen

 • Filip Kulisev – Umenie (Fotograf – Master QEP, FBIPP)

  Už od malička ma zaujímala geografia a kartografia. Kreslil som si mapy, študoval pohoria, rieky, hlavne mestá… Naša Zem ma už ako dieťa očarila, aká je zaujímavá a nekonečne bohatá. Zvolil som si preto štúdium cestovného ruchu.

  Potom prišli prvé cesty po exotických krajinách, prvé fotografie prírody, prvé diaprezentácie pre kamarátov, prvá výstava fotografii, prvá kniha, ocenenia.

  Vznik projektu a firmy Amazing Planet bolo na základe veľkého záujmu ľudí a médií. To, ako sa to celé spustilo bolo nečakané a veľmi rýchle. Nikdy som nerobil nič z donútenia, bol som a som nezávislý, absolútne slobodný vo svojich rozhodnutiach.


  „Učím sa na vlastných chybách“

   


  Myslím, že keď človek robí to, čo ho baví, tak ma úspech zaručený. Ak tým obohacuje nielen seba, ale aj ďalších ľudí, tak ho to napĺňa. Byt cieľavedomý, ísť za svojim cieľom za takmer každú cenu a mať trošku šťastia je pre úspešné podnikanie dôležité.

  Vďaka úspechom ale aj húževnatosti som spoznal veľa zaujímavých ľudí po celom svete. Moja polovička Zuzka je môj anjel a moja hnacia sila, ktorá so mnou trpí na nebezpečných miestach, ale aj vychutnáva krásne chvíle spoznávania úchvatných kútov našej planéty a úžasných ľudí.

  Pozitívne reakcie ľudí a úspech sú pre mňa rotorom. Žiť svoj sen pre mňa znamená robiť to, čo ma baví, šíriť pozitívnu energiu a spájať ľudí.
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Filip spolu s jeho manželkou na Havaji

Ako si splniť sen

 • Michal Truban – IT (CEO Websupport)

  Neexistuje jedna vec, ktorá bola na tej ceste najdôležitejšia. Svet je veľmi zložitý a aj keď si myslíme, že niečo môže zato, čo sa nám stalo, je to presne opačná vec. Preto pre mňa jedna z mnohých vecí bolo dôležité práve toto poznanie. Že tomu nikdy nebudem rozumieť, a napriek tomu to chcem objaviť. Bola to zvedavosť zo sveta a jeho objavovanie.


  „Neexistuje jedna vec, ktorá bola na tej ceste najdôležitejšia“


  Ako to funguje, čo sú dôležité veci a čo menej, neustále robenie chýb a zlepšovanie sa. Nech som bol hocikde a robil hocičo, ten proces objavovania bolo to, čo ma najviac bavilo a čo ma posúvalo dopredu.
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Michal je zakladateľom firmy Websupport

  Ako si splniť sen

 • Dušan Kadlec – Motivátor (CEO motivation-man.sk)

  Svoju prácu robím, pretože ma napĺňa. Robím ju preto, že sa vďaka nej cítim skvelo zvnútra, nie len preto, že vyzerá dobre navonok. A myslím, že to je niečo, o čo by sa mal pokúsiť každý. Nájsť to svoje. Objaviť odpoveď na otázku, aký odkaz tu chce po sebe zanechať. Čím chce obohatiť životy ľudí okolo. Čím chce obohatiť ten svoj. Čím chce zmeniť svet.Pretože pri výbere svojho budúceho povolania máme možnosť voľby a tých príležitostí, ktoré nám dnešný svet ponúka, je skutočne neúrekom.

  Už viac neplatí, že musí byť práca, ktorou si zarábame na prežitie, činnosťou, ktorú nemáme radi. Kto povedal, že to nemôže byť miesto, kam chodíš rád? Prečo by si nemohol robiť niečo, čo ťa baví a napĺňa. Prečo by si nemohol svojou prácou prinášať skutočnú hodnotu pre ľudí okolo seba? Ja som na tieto otázky žiadnu rozumnú odpoveď nenašiel, a tak som si zvolil profesiu, ktorá mi robí radosť. Takú, na ktorej robenie som pyšný a hrdý. A tebe kamarát, tebe radím učiniť rovnako! Pretože jediný spôsob, ako odvádzať skvelú prácu, je robením toho, čo milujeme.


  „Prečo by si nemohol robiť niečo, čo ťa baví a napĺňa“


  A neboj sa, nie je to ani zďaleka také náročné, ako si možno myslíš. Stačí len zacieliť a spraviť pre to maximum. Vybrať si smer, ktorým sa chceš uberať a začať vykonávať činnosti, ktoré ťa ním nasmerujú. Uveriť, že je to možné. Začať robiť rozhodnutia, ktoré ti pomôžu tam, kam by si rád. A nevzdať to. Pretože ono to nepôjde hneď. Chvíľku to potrvá, kým sa ti začne dariť. Úspech nepríde hneď. Preto musíš zaťať zuby a kráčať ďalej. Bojovať. Pretĺkať sa. Snažiť sa, čo ti budú sily stačiť a hlavne, hlavne to nezabaliť. Pretože víťazi sa nikdy nevzdávajú a tí, ktorí sa vzdávajú, tí nikdy nevíťazia. A i keď ťa nepoznám, tak som si istý, že ty uspieť chceš… Že ty si chceš splniť svoje sny, či?! 😉
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

 • Josef Cvrček – Lektor (CEO blogfotografa.cz)

  Děti si vybírají svou práci zcela bez zábran. Neřeší, jaký za ní bude plat či jak je pravděpodobné, že budou slavit úspěch. Prostě budou kosmonautem a hotovo. Není tam žádné ale. A v tom se máme my dospělí od nich hodně co učit. Paradoxně se jim místo toho snažíme ukázat, jak život funguje. Ke své vlastní škodě. Přitom bychom se právě my měli inspirovat od nich. Dokud je čas. Než je stihneme znormalizovat a zabrzdit v jejich snech.Aby člověk uspěl, potřebuje mnohem hlubší motiv, než jen chtít vydělat peníze a mít společenskou prestiž.

  Znám hodně dobře placených doktorů a právníků s vyhořelou myslí. Mají peněz více, než si uměli představit a stejně nejsou v životě šťastní. Svou práci nenávidí. A znám také hodně řemeslníků, kteří vydělávají v porovnání s nimi naprostý pakatel, ale užívají si každý den svého života.


  „Čím vlastně chceme měřit úspěch?“


  Kdo z nich je vlastně úspěšný? A čím vlastně chceme měřit úspěch?Svou práci dělám, protože mi dává hlubokou mysl. Ať už budeme mluvit o mém hobby, vzdělávání fotografů, nebo o mé hlavní činnosti, kdy spolu s Petrem Urbancem vracíme lidem po celém světě schopnost žít naplno a s radostí, na konci stojí celá řada šťastných lidí. A to je to, díky čemu vstávám v 5 hodin ráno a díky čemu svou práci miluji a dělám každý den zcela naplno. To je to, co mi pomohlo ustát všechny překážky a nástrahy, co mi dává sílu opakovaně dokázat nemožné. A že to vydělává slušné peníze? Jenom dobře, protože díky nim můžeme pomoci ještě mnohem většímu množství lidí.

  Život je příliš krátký na to, abychom dělali něco, co nás nebaví.A ještě něco. Když člověk dělá něco, co ho opravdu naplňuje a dává mu obrovský smysl, nakonec se dočká i opravdu velkých příjmů. Obráceně to ale nefunguje. Tahle cesta je jednosměrná. Velké příjmy Vaší práci ani Vašemu životu smysl nedají.
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Lektor a fotograf Josef

  Ako si splniť sen

 • Michal Knitl – Cestovanie (CEO cestou necestou)

  Myslím, že najdôležitejšie je ísť si za svojim cieľom. Pred pár rokmi som netušil, že budem organizovať festival a ani že budem prezentovať. Ono to samé prišlo. Na začiatku som chcel urobiť niečo s fotografiami a tak mi prišlo na um, že napíšem knihu. Síce mi kamaráti hovorili, že to je veľa práce a ani náklady sa mi nevrátia, išiel som si za svojim.


  „Najdôležitejšie je ísť si za svojim cieľom“

   


  Aj vďaka podpore rodiny, priateľov a ľudí, ktorí mi dnes pomáhajú, ako dobrovoľníci sa z toho stala realita. Realita, o ktorej som na úvod ani nerozmýšlal. Keď človek na niečom tvrdo pracuje, výsledky sa isto skôr či neskôr dostavia. Stačí iba chcieť.
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Michal okrem cestovania organizuje cestovateľské prezentácie

  Ako si splniť sen

 • Dušan Plichta – Výživa (CEO Powerlogy)

  Ďakujem za zaujímavú otázku, kde sa mi páči najmä to, že sa pýtaš na naplnenie a nie na nejaký pomyselný úspech, ktorý je v súčasnosti najviac meraný peniazmi, či majetkom. Tie sú samozrejme dôležité, lebo slúžia na to, aby sme sa mohli realizovať a tvoriť hodnoty. Avšak v prvom rade, by som každému mladému človeku úprimne odporúčal premýšľať nad svojou konkrétnou víziou naplneného života. Pre každého to môže byť niečo iné…Niekto potrebuje tvoriť a neustále prekonávať svoje limity, iný je zase viac rozvážny a napĺňajú ho viac veci ako napríklad cestovanie, či vzťahy v rodine, známymi, č kamarátmi…

  Avšak v živote máš podľa mňa len 2 možnosti…Buď rastieš, vedomostne, mentálne, spirituálne, alebo klesáš…A tak je podľa mňa našou najťažou úlohou ani nie dosahovať nejaké ciele, ale dosahovať ich v súlade s našou väčšou víziou života, ktorá je postavená na pevných pilieroch toho, čo nás napĺňa, toho, čo v skutočnosti chceme. A to podľa mňa veľa ľudí vôbec nevie, alebo možno aj lepšie povedané nechce vedieť a stávajú sa obeťami spoločnosti, systému a nejakej nadiktovanej cesty, ktorú im určili rodičia, či ich blízke prostredie.

  Chceme, či nie, tak prostredie nás ovplyvňuje asi najviac a tak úplne súhlasím s argumentom môjho obľúbeného blogera a výborného učiteľa Tima Ferrisa: Si priemerom 5 ľudí s ktorými sa najčastejšie stretávaš!Preto je pre deti dôležité vybrať si dobrú partiu (nie bifľošov, ale napríklad športový klub:-)) a pre nás dospelých je tiež vhodné zamyslieť sa s kým trávime čas a ako nás ovplyvňuje atmosféra v práci…Takto ja napríklad veľmi málo chodím na pivo, či len tak vonku…


  Buď rastieš, vedomostne, mentálne, spirituálne, alebo klesáš


  Vážim si čas a vyberám si, či ho venujem štúdiu, rodine, alebo oki vzťahom, ale na úrovni ktorá ma obohacuje…Nechcem tým povedať, že zájsť na pivo s kamošmi je zlé, len si treba naozaj rozmyslieť, čo vás skutočne napĺňa a či po tom pive, ráno vstávate s radosťou a energiou do ďalšieho dňa, alebo len nadávate a sťažujete sa na celý svet a na to, že zase musite vstávať do práce/školy.A tak je konkrétna vízia toho, ako chcete žiť, a prečo chcete robiť to čo chcete, kľúčovou otázkou za milión, nad ktorou treba neustále premýšľať a prispôsobovať ju tak, aby ste ráno nemali problém vstať aj pred 6.00 , alebo naopak, potiahnuť celú noc pre realizáciu vášho projektu, či čiastkového cieľa.Po vízii a jasnej definícii oblasti sebarealizácie je tu ešte jeden faktor, ktorý je podľa mňa veľmi dôležitý!

  Tým faktorom je váš vlastný strach a vaša schopnosť jeho riadenia/prekonávania. Ak totiž podľahnete vášmu strachu, tak toho extra veru nedosiahnete, pretože čokoľvek začnete, tak vždy na vás zaútoči vlastný strach. Strach z výšky pri výtúženom skoku Bunjee, alebo aj obyčajný strach zo zlyhania pri maturite a rôznych skúškach.Z mojich skúseností je to práve o prekonávaní strachu a schopnosti vystupovať z mojej konfortnej zóny!


  Kto to urobí ak nie vy?


  Čím viac to budete trénovať, tým sa vám limity strachu a konfortná zóna posúva a tým viac ste silný pre život. Jednoduchý vojenský princíp, ktorý sa však dá preniesť aj do bežných vzťahov, kde sa mi opäť ráta prístup je, že: .:“Rast človeka je priamo úmerný počtu nepohodlných konverzácii a sebareflexií, ktoré je počas života ochotný zvládnuť“A tak berte prekážky, nie ako problémy, ale ako výzvy, ktoré keď zvládnete, tak rastiete a budujete vašu POWER silu. Povedzte nie priemeru, toho tu máme na Slovensku dosť! Potrebujeme váš potenciál, vaše inovatívne nápady a riešenia pretavené do reality. Kto to urobí ak nie vy?
  Ako si splniť sen

  Ako si splniť sen

  Power Dušan

  Ako si splniť sen

Tak čo na to hovoríte? Nakoplo vás toto interview s ľuďmi, ktorí si plnia svoje sny? Verím, že áno, lebo ja som nabudený na 120% !

Dajte o tomto článku vedieť aj svojim známym tak, že ho budete zdieľať, komentovať alebo mi na neho dáte lajk. Možno práve vďaka vám sa tak dostane k ďalším ľuďom, ktorí tiež potrebujú poriadnú dávku motivácie! No a okrem iného, ma tým aj podporíte na tom, aby som mohol pokračovať, vo svojich cestách naprieč svetom. Za čo vám budem samozrejme veľmi vďačný!
A ak to s tou mojou podporou myslíte ešte vážnejšie, tak mi stále môžete dať aj svoj hlas v súťaži o najlepší slovenský cestovateľský blog. Každý hlas sa počíta! Ak mi chcete dať ten svoj, tak to môžte urobiť tak, že kliknete na tento obrázok a zahlasujete za mňa.

Ďakujem!
Aleš 🙂

Zdroje fotografií: súkromné archívy, pixabay.com