Európa/Rusko/Víza 

Prečo sa oplatí vybaviť víza z cudziny a nie na Slovensku

Nie je to nijaké tajomstvo, že rád chodím vlakom. No a predsa jedna z tých najkrajších ciest, ktorá sa dá absolvovať týmto dopravným prostriedkom, vedie takmer naprieč celým Ruskom. Presne tak, je to Transsibírska magistrála.

Už o pár dní sa sen o tomto dobrodružstve premení na realitu aj v mojom prípade. Skôr, ako sa to však stane je potrebné požiadať o kladné vybavenie tejto žiadosti. Nechodí sa na nejaké ministerstvo alebo úrad snov. Aj v tomto prípade sa treba trochu popasovať s úradníkmi, ktorí v niektorých prípadoch odpovedajú nie celkom zrozumiteľne alebo aspoň použiteľne.

Dosť bolo však zahrievacích viet, poďme si pozrieť, ako vybaviť víza do Ruska zo zahraničia a čo všetko treba absolvovať.

Väčšina „šialencov“, ktorí sa rozhodnú absolvovať epickú cestu vlakom naprieč najväčšou krajinou sveta, si svoje vstupné formality do Ruska vybaví na Slovensku. To sa dá priamo na veľvyslanectve Ruska na Slovensku. Tohto riešenia sa uchopia najmä tí, čo chcú nejaké to euro ušetriť. Druhá možnosť je nechať to vybaviť agentúre. Tá všetko pohodlne a bez starostí vybaví, no účtuje si za to poplatok. Spravidla je cena víz cez agentúru cca 100€ a viac. Bez nej to je cca 75€ priamo na veľvyslanectve.
Samozrejme, ja som volil prvú možnosť. Robím to tak pravidelne, lebo radšej si veci vybavím sám a za ušetrené peniaze si zaplatím napríklad nejaký výlet. Avšak, každý po svojom.

zdroj:www.giphy.com

O pár dní budem na Slovensku, tak som preto kontaktoval ruské veľvyslanectvo s otázkou, či je možné vybaviť víza do Ruska aj tu na Taiwane. Prišla mi odpoveď, že o víza môžem žiadať len na území krajiny, kde mám trvalé alebo prechodné bydlisko. To na Taiwane nemám takže pápá. Zostáva mi počkať na to, keď prídem na Slovensko a tam urýchlene vybavovať a dúfať, že sa to stihne, keďže to bude v decembri.

Skôr, ako som sa však zmieril s touto odpoveďou, tak som napísal aj na veľvyslanectvo v Taipei a spýtal sa ich tú istú otázku. Odpoveď však prišla celkom odlišná.

Dá sa to!

Takže, zas raz sa potvrdila „práce schopnosť úradov na Slovensku“ 😀

Predpokladám, že v každej krajine, kde má Rusko svoje zastupiteľstvo, je postup minimálne veľmi podobný tomu, čo som absolvoval aj ja tu na Taiwane. Avšak, skôr, ako začneš niečo vybavovať, napíš im a osobne sa na to spýtaj. Aj mne sa stalo, že keď som so všetkými dokladmi prišiel na ich úrad, tak, ako prvé ma mladík za prepážkou informoval o tom, že nevie či môžem o víza žiadať, keďže tu nemám oficiálny pobyt (možno sa na tejto odpovedi dohodli spolu so Slovenským pracovníkom) .

zdroj:www.giphy.com

Čo všetko je potrebné (moje víza boli na jeden vstup a 30 dní pobytu):

 • Cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny

 • Minimálne dve prázdne (čisté bez razítka) strany v pase

 • Vytlačená kópia pasu (tá strana kde je fotka jeho majiteľa)

 • O víza môže žiadať len majiteľ daného pasu

 • Vytlačená kópia medzinárodného cestovného poistenia, kde je viditeľné, že poistenie pokrýva celú dobu pobytu v Rusku *

 • Vyplnený a vytlačený online dotazník na stránke https://visa.kdmid.ru/ (dá sa prepnúť na SK text)

 • Vytlačený pozývací list do Ruska (ja som ho vybavil na stránke travelrussia.su a po zaplatení poplatku cca 12€ mi ho hneď poslali na mail)

 • Vytlačená kópia letenky do Ruska

 • Vytlačená kópia letenky z Ruska

 • Fotografia rozmeru 3,5 x 4,5 cm

 • Zaplatiť poplatok 1400 NTD (na veľvyslanectve mi vypísali šek a ten som zaplatil v banke)

* Práve pri tomto bode som mal menší problém. Nemal som vytlačenú zmluvu, lebo túto informáciu som na web stránke veľvyslanectva nenašiel. Našťastie však na ich úrade mali počítač aj tlačiareň, kde som to mohol vytlačiť.
Jej kópiu som mal v maile. Problém však bol v tom, že bola v Slovenčine a to sa úradníkovi moc nepáčilo. Našiel som teda v zmluve dátum odkedy a dokedy je zmluva platná, a takisto aj text, kde sa písalo, že poistenie je medzinárodné a ukázal som mu to. Musel sa ísť preto poradiť s kolegami, lebo údajne podľa ruského zákona to nie je akceptovateľné. Priznám sa, že vtedy mi nahnal trošku strach, že ma tu takto bude dusiť. Bol som však odhodlaný, že tie víza vybavím. Zatiaľ som šiel do banky zaplatiť poplatok a keď som sa vrátil, tak mi povedali že ak o nich napíšem článok a prepojím im ho aj na web tak vedia prižmúriť oko a schváliť moju žiadosť.

„Vitaj v Rusku Aleš“.

Tento článok som chcel tak či tak napísať preto, lebo ak si aj ty chceš vybaviť víza do Ruska zo zahraničia, tak ti snáď pomôže. To bol môj hlavný zámer. No a nakoniec sa k nemu pridal aj môj prísľub na veľvyslanectve. Takže o dôvod navyše.😊

Ak sa rozhodneš víza vybaviť mimo Slovenska, tak vedz, že sa to dá a ešte je to aj lacnejšie, ako u nás doma. Poplatok za vybavenie na Taiwane ma stál 1400 NTD, čo je v prepočte kurzu na aktuálny deň (24.11.2017) 39,7€. Toto je finálna suma, ku ktorej sa však ešte prirátajú poplatky za pozývací list, fotografiu, tlačenie kópií, letenky… Všetko to ostatné zaplatíš tak či tak, no víza sú v zahraničí lacnejšie.

Maj sa fajn a sleduj moje cesty. Skôr, ako sa posadím do vlaku naprieč Ruskom, si to idem natrénovať vo Vietname. Tam ma čaká cesta z Hanoja do Saigonu (1700km) a to bude taká malá rozcvička pred Ruskom.

Maj sa fajn,

Aleš 😊