Ázia/Filipíny/Bantayan, Virgin Island 

Ostrov, ktorý zatiaľ neobjavili masy turistov

Iba necelých 90 minút plavby zo severného pobrežia ostrova Cebu sa nachádza niečo, čo ešte nestihli objaviť masy dychtivých turistov, ktorí sú poháňaní krásnymi fotografiami z dovolenkových katalógov cestovných kancelárii z celého sveta.

Nachádza sa tu malý a celkom nenápadný ostrov Bantayan. Kto vie, ako je to možné, že jeho krása akosi stále nie je v hľadáčiku cestoviek. Ak by toto miesto nič neponúkalo, tak by to bolo zrejme azda každému jasné, no v tomto prípade je opak pravdou. Je jedno, či sa tu rozhodneš stráviť len niekoľko dní alebo zostaneš na dlhšie. V oboch prípadoch budeš mať postarané o pestrý program na každý jeden deň. A ak by sa predsa len stalo, že to dopadne inak, tak záchrannú ruku iste podajú ďalšie okolité a ešte menšie ostrovy. Ich panenskosť je v niektorých prípadoch tak výstižná, že si ju nesú dokonca aj vo svojich názvoch.

Bantayan odlív
Bantayan vedúci
Bantayan vitajte v raji
Bantayan noc a hviezdy nad hlavou

Keď veľká kovová loď dorazila k brehu Bantayanu, jeho okolie nevyzeralo dvakrát atraktívne. V tomto prípade si však našťastie na svoje neprišiel starý známy prvý dojem. V prístave v Santa Fe sa preto netreba dlho zdržiavať. Ideálne je za pár drobných si vziať prvý tricycle a hneď si pozrieť nejaké ubytovanie. Výber je viac než bohatý a pestrý.

Ani to netrvalo dlho a už sme si odkladali našu batožinu v krásnom malom domčeku hneď na pláži. Ak chce niekto zažiť skutočný raj na Zemi, tak musí určite prísť na tento ostrov. Veď sa predsa nestáva každý deň, aby ma hneď po otvorení dverí z izby ovievali palmové listy na pláži z bieleho piesku. Ten zmení farbu akurát tak vtedy, keď sa cez neho prevalí morská vlna tyrkysových odtieňov.

Ráno, keď väčšina dovolenkárov ešte spí, tak na Bantayane sa už tvrdo pracuje. Sledovať rybárov, ako z ich drevených lodí vyťahujú úlovky, ktoré sa počas noci ulakomili na ich návnady, je pre mňa viac, ako ktorýkoľvek iný zážitok.

Bantayan rybolov

O tom, že sú tieto vody bohaté na podmorský život som sa nemusel presviedčať dlho. Stačilo sa vybrať pár metrov do plytkej vody a dôkaz bol na svete. Malé pestrofarebné rybky sa mihotali okolo mojich nôh, ako mravce. Exotické morské hviezdice pôsobili, ako slovenskí dôchodcovia, ktorí sa pomaličky presúvajú k lekárovi. O niečo viac boli ostražité kraby, ktoré sa svojou rýchlosťou akoby hviezdiciam doslova vysmievali.

O dokonalú scenériu, ktorá sa naskytla na horizonte sa postarala opustená loď, ktorá iste kedysi takisto určite prinášala potravu z mora. Dnes už sa však na nej len bezstarostne suší prádlo, ktoré tam navešali rybári.

Takmer biely piesok, ktorý sa ťahá skoro celým ostrovom je priam magnetom a pastvou pre oči nejedného suchozemca. V kombinácii s dlhými kokosovými palmami, ktoré sa len občas pohnú na jemný morský vánok sa už aj realita prestáva zdať naozajstnou a mozog pomaličky prijíma podozrenia o možných halucináciách. Nie, nie! Našťastie to je všetko naozaj pravda, no pre istotu si dám ďalší kokos, ktorého tu je toľko, že jeho šťavu môžem piť tak často, ako doma pitnú vodu.

Bantayan výhľad z domčeka na pláži

K tomu, aby som mal postarané o dokonalé exotické raňajky, bola viac než ideálna kúpa banánového koláča. Ten by mali dovážať asi všade! Vo všeobecnosti v tejto krajine platí, že ich kuchyňa nie je až taká výrazne rozdielna, ako v niektorých priľahlých štátoch. Avšak keď už sa nájde niečo iné tak to určite stojí za to. Pravým dôkazom tejto výnimky môže byť určite napríklad taká kokosová polievka, na ktorej si pochutnalo určite mnoho turistov z celého sveta.

Bantayan turista

Ostrov sa dá poľahky dookola prejsť za jeden deň, ale na čo sa ponáhľať. Počas tejto spoznávacej cesty si treba dopriať viacero či už plánovaných alebo celkom nečakaných zastávok a vychutnať si tak jedinečnú chuť tohto miesta.

Či už ide o mnohé zákutia, ktoré tu nastražila príroda alebo človek je to úplne jedno. Na Filipínach plynie čas pomaly, a preto sa netreba nikam ponáhľať.

Ak chceš zažiť kontakt s domácimi obyvateľmi tak malé dedinky medzi mestami sú na to viac než stvorené. Priprav sa však na to, že budeš niečo, ako atrakcia. Domáci obyvatelia sú veľmi milí a priateľskí, a preto sa im oplatí venovať aspoň úprimný úsmev a pozdrav. Na oplátku za to dostaneš láskavé privítanie a ak budeš mať šťastie, tak aj niečo viac.

Nechaj sa prekvapiť.

Bantayan zátoka

Ak sa budeš motať niekde po vidieku, tak je viac než pravdepodobné, že niekde uvidíš kohútie zápasy. Zvyčajne ide o malý ring s udupanou hlinou a kovovou ohradou. Okolo nej sa zhromaždí veľa majiteľov hydiny, pozorovateľov, no a samozrejme stávkarov. Títo všetci tak nadšene sledujú, ako sa vyberajú do zápasov dvojice, z ktorej mnohokrát vzíde iba jeden víťaz. O to, že je tomu takto, sa veľmi pričinil opäť „lotor človek“. Aby boli zápasy viac krvilačné tak zvieratám na nohu priväzujú ostrý bodák, ktorý ma protivníka rýchlejšie „vybaviť“

Bantayan na rozlúčku

Bolo by celkom na škodu zostať len v meste Santa Fe a neodskočiť si napríklad aj do druhého väčšieho mesta na ostrove, ktoré ma rovnaký názov, ako samotný ostrov. Je celkom jedno, či si pozrieš, ako plynie život na trhovisku, ako sa darilo rybárom na mori, alebo sa budeš len tak bezcieľne motať po veľkom štvorcovom námestí, ktoré sa mi viac než dosť ponášalo na tie, ktoré vybudovali za čias kolonizácii Španieli napríklad aj v Južnej Amerike.

Z prístavu v tomto meste odchádzajú lode aj na ďalšie susedné ostrovy. Takže zváž, či so sebou zoberieš aj nejakú batožinu 🙂

No a viac, než vhodná bude zrejme aj rada, že len v tomto meste funguje bankomat, odkiaľ sa dajú vyberať peniaze v miestnej mene.

Bantayan západ slnka

A čo ak si sa toho všetkého na Bantayane už naozaj celkom „prejedol“? Žiadne obavy. Stačí sa spýtať domácich obyvateľov na výlet na Virgin Island, ktorý je len zhruba hodinu plavby drevenou loďkou zo Santa Fe. Ak sa ti páčil Bantayan, tak na tomto malinkom ostrove sa do Filipín zrejme zamiluješ. Síce tu nenájdeš pôvodný kolorit, ako v predošlom prípade, ale je tu niečo iné.

Dokonale naaranžované stredisko je niečo medzi rajom na zemi a scénami z rozprávok o vílach, ktoré si pamätáš ešte z čias, keď si o Filipínach ani nesníval. Takmer biely piesok, tyrkysové more, elegantné palmy, na ktorých sú navešané hamaky na hojdanie. Zelený trávnik, vôňa grilovaných darov mora a plno pre nás Slovákov exotickej architektúry ma naozaj dostali. Ak sa niekde na svete zastaví čas, tak to bude určite tu, lebo na tomto malinkom ostrove je život naozaj gombička.

Bantayan hlavné mesto
Bantayan toto nie je pekné

Praktické tipy

Ak chceš zažiť skutočnú atmosféru a pohostinnosť Filipín, tak sa vyhni nablýskaním reštauráciám. Namiesto toho sa radšej prejdi alebo odvez kúsok ďalej od centra a nájdi nejakú malá terasku, kde sa zdržiavajú domáci. Pridaj sa k ním a určite budeš milo prekvapený, aký sú to skvelí ľudia. Okrem toho, že sa dobre naješ a spoznáš zaujímavých ľudí tak ani neminieš veľa peňazí v porovnaní s reštauráciami, kde síce tiež nie je draho, no ceny sú nastavené pre turistov.

Napriek tomu, že Filipínci sú skutočne priateľskí, tak netreba podceňovať obozretnosť. Osobné veci je dobré mať stále na očiach. Takisto sa oplatí zjednávať pred platením, pretože mnohokrát obchodníci skúšajú zarobiť viac.

Filipíny patria medzi vyhľadávané oblasti aj pre vyznávačov potápania. Okrem krásnych miest pod morskou hladinou je možné absolvovať aj kompletný výcvik. Po jeho absolvovaní si tak prinesieš domov aj medzinárodnú licenciu, ktorá ťa oprávňuje oficiálne potápať sa kdekoľvek na svete.

Toto musíš určite vyskúšať! Večer keď noc prikryje ostrov do tmavej noci, tak sa vyber popri pláži niekam, kde je úplná tma. Myslím tým nejaké miesto, kde sa nedostane žiara svetiel s príbytkov alebo obydlí.
Opatrne vojdi do vody a pomaličky ju rozvír. Pri troche šťastia zažiješ prírodné divadlo! Drobný planktón vo vode sa rozžiari do bielo-zlatistých odtieňov a ty tak budeš môcť naživo sledovať to, čo sa niekomu nepodarí vidieť za celý život.

Kompletná foto galéria je na konci článku

Na Filipíny sú turistické víza na 30 dní

Je potrebné mať spiatočnú letenku

Domáci obyvatelia sú veľmi priateľskí

1€ – 61.1 PHP (20.09.2017)

Dohovoriť sa dá anglicky a niekedy aj španielsky

Daj vedieť aj svojim kamošom a známym o ostrove Bantayan. Možno im tak pomôžeš pri plánovaní cesty po Filipínach. Okrem toho ma veľmi potešíš a podporíš na mojich cestách naprieč našou krásnou planétou.

Maj sa fajn,

Aleš 🙂