Capriana a Palanka, čo majú spoločné?

Capriana

Okrem toho, že tieto dve dedinky nájdeme na mape Moldavska tak ešte aj to, že sú centrom agroturistiky.

Ako to vyzerá na omši v gréckom ortodoxnom kláštore sme mali možnosť vidieť v dedinke Capriana. Mimochodom je to aj jeden z najväčších a najkrajších v celej krajine. Toto miesto je pár desiatok minút od Chisinau a život je tu celkom iný. Tak ako v každej krajine, vidiek má celkom inú podobu ako mesto.

 

 

Capriana a Palanka

Pohľad na kostolík v Kláštore Capriana

 

Len „na skok“ odtiaľto je dedinka Palanka. Tá je len pár kilometrov od hraníc s Ukrajinou alebo Čierneho Mora. K nemu však krajina nemá prístup. Po hlinenej ceste sa nám podarilo dostať na návršie, kde už „nejaký ten piatok“ stojí krásny starý drevený kostolík. O to, aby si udržal „dobrú kondíciu“ sa starajú po desaťročia susedia z vedľajšieho domu. Majú to veľmi dobre vymyslené. Vedia, že na toto miesto sa radi zatúlajú okrem veriacich aj mnohí turisti a preto si tu v starom rodičovskom dome otvorili niečo ako galériu.

 

Capriana a Palanka

Drevený kostolík v Palanke

 

Staršia pani tu tak ukazuje zvedavým očiam pocestných život na vidieku. Tradičné výšivky, keramika, domáce jedlo, čaj s kompótom a medom… K tomu veľmi priateľské deti, ktorých veselé pokrikovanie počuť azda až v susednej dedine. K Moldavským tradíciám rozhodne treba spomenúť aj včelárstvo. Má tu svoje dominantné postavenie a domáci obyvatelia sú naň takisto právom hrdí.

 

Capriana a Palanka

Domáca pani s láskou vysvetľuje spôsob života, ako tu žili jej predkovia

 

Na presuny po vidieku si treba naplánovať viac času. Je to aj vďaka sieti ciest, ktoré dedinky spájajú. Tie sú vo viacerých prípadoch bez asfaltového povrchu. Síce to pre niekoho môže ubrať na pohodlnosti, no rozhodne to prispieva na čare z celkového dojmu krajiny. Každý dom má preto vo svojej „povinnej výbave“ pri bráne kovový stojan s ostrou hranou, o ktorú si v prípade daždivých dní musia jeho návštevníci oškriabať niekoľko centimetrové vrstvy blata z „chodníkov“.

 

Kompletnú fotogalériu z Moldavska nájdete tu:

A nabudúce? Doprajeme si trochu exotiky 😀