Niektoré cesty som si naplánoval sám, lebo som tam proste chcel ísť. Ďalšie som podnikol kvôli tomu, že žijem na Taiwane a kvôli „Running visa“ povinnosti musím krajinu opustiť do 90 dní. Ďalšie cesty som podnikol lebo som bol na ne pozvaný, alebo som ich absolvoval mimo svojej hlavnej pracovnej činnosti.

Svet/rok 2018 

Aký bol predošlý rok 2018? Z cestovateľského hľadiska bol dosť hektický. Asi po prvýkrát v živote som dokonca musel odmietnuť cesty, na ktoré som bol pozvaný. Nie že by sa mi nepáčili, práve naopak. Boli veľmi atraktívne, no môj program bol viac než naplnený a jednoducho som to už nechcel siliť.

Zrejme prichádzam trochu neskoro so zoznamom absolvovaných ciest za uplynulý rok, ktoré možno inšpirujú aj teba, no nestíham. Aj ja som len človek. Cestovanie je okrem iného aj moja práca, no nie je to len o kokose na pláži a vyvaľovaní sa. Poďme sa teda pozrieť kam sa tento rok môžeš vybrať aj ty. Na konci celého článku si pozri krátke video, ktoré je prierez celého roka.

Január

Nový rok som privítal doma, na Slovensku, no dlho som sa veru nezdržal. Už druhého januára mi letel tryskáč z Bratislavy do Moskvy. Bola to moja prvá skúsenosť s Ruskom. Prvé dni som teda strávil v Moskve. Následne som sa presunul transibírskou magistrálou na Sibír.
V meste Irkutsk a okolí Bajkalského jazera som v tej zime vydržal 4 dni a opäť nasadol na vlak do Vladivostoku. Bola to veľmi vydarená cesta a napísal som o nej celý ebook. Je zadarmo a pokojne si ho môžeš stiahnuť tu.

Február

Druhý mesiac som strávil na Taiwane. Spracovanie materiálu z dvojmesačnej cesty od rovníka za polárny kruh spolu s cestou cez Rusko, bolo viac než bohaté nie len na zážitky, ale aj na materiál. Okrem toho som sa sťahoval do nového bytu, takže to bol taký „celkom obyčajný“ pracovný mesiac. V tomto období sa oslavuje aj Čínsky nový rok a s ním spojené udalosti zaberú takisto viacero dní.

Marec

Rýchlo sa presúvam na mesiac s poradovým číslom 3. V marci ma čakala cesta do Hongkongu plus Macaa a okrem toho som strávil aj pár dní v hlavnom meste Taiwanu, v Taipei. Je na opačnej strane ostrova a vždy tam je čo pozerať.

Apríl

Bol v znamení cestovania po Taiwane. Niekoľko dní som sa motal po Miaoli, Taipei, KaohsiungChiayi. Dá sa teda povedať, že som skúmal ďalšie miesta na Taiwane, lebo aj napriek tomu, že som tu už viac ako 3 roky, tak tu mám stále „veľa práce“. Okrem toho ma ďalší mesiac čakala väčšia cesta a chcel som sa na ňu pripraviť.

Máj

Začiatok mesiaca som si naplánoval nočné fotenie mostu Sanxiantai v oblasti Taichung. Opúšťam však Taiwan a mám to namierené na južnú pologuľu. Letisko v Jakarte využívam, len ako prestupový bod, na ostrove Jáva. Presne tak, po prvýkrát idem do Indonézie. Stihol som prejsť na Jáve viaceré zaujímavé miesta a odtiaľ sa presunúť na ostrov Lombok, kde som si okrem relaxu užil aj slovenskú svadbu.

Jún

Vraciam sa naspäť na Taiwan. Nie však na dlho. Takpovediac, len si prebaliť veci a už som opäť na letisku. Nečakaná cesta na Slovensko je však veľmi príjemným spestrením začiatku leta. Keď už som bol doma, tak som chcel opäť niečo vidieť. V tomto mi opäť vyšlo v ústrety BMW Slovensko, z ktorého mi na moje cesty požičali nové auto. Ešte raz veľká vďaka!

Júl

Prečo som nečakane išiel na Slovensko? Aby som si mohol vybaviť nový pas, lebo v tom starom už nebolo miesto na víza do Číny. Presne tak, v júly bola cesta do Číny. Peking, Xian a okolie Šanghaja ma sprevádzali na každom kroku takmer celý mesiac.

August

Toto bol asi najhorší mesiac v celom roku. Vrátil som sa na Taiwan a tu 28 dní z mesiaca pršalo. Moc som toho nevymyslel. Všetka práca hotová, nápady žiadne, no konečná. Našťastie to nejako ubehlo, ale trvalo to celú večnosť. Jediné čo ma zachránilo bolo to, že som dokončil spomínaný ebook z Ruska. Och, celkom by som zabudol. Jeden víkend bolo chvíľu pekne, tak som išiel na pláže do Národného Parku Kenting, na juhu ostrova a dážď ma dobehol opäť aj v Taipei

September

V tomto mesiaci som absolvoval svoje prvé prednášky o cestovaní, na taiwanských školách. Bolo to skvelé a aj vďaka tomu som zavítal na nové miesta na ostrove. Ďalšia nečakaná cesta do Európy bola na koniec mesiaca.
Jeden deň som preto strávil v gréckych Aténach a odtiaľ sa presunul na pár dní, do poľských Gorlíc, kde mi čo to povedali o tom, ako vznikol ropný priemysel. Po tejto ceste som stihol ešte pár intervií v Bratislave a späť na Taiwan.

Čo sa dá stihnúť za 12 mesiacov

Október

Mesiac začal ďalšou prednáškou pre deti, na základnej škole, na severe Taiwanu. Okrem toho som cestoval aj v lokalite Taichung. Zvyšok mesiaca bol editačný a spracovával som nazbieraný materiál, ktorého už bolo viac než dosť.

November

Som cestoval v lokalite Tainan. Väčšinu nocí som preto strávil niekde v horách a poľoval na nočnú oblohu. Takže bolo celkom pravidelné, že cez deň som mal oči, ako zváračov pes. Splnilo to však svoj účel a podarilo sa mi zozbierať materiál, ktorý si môžeš pozrieť vo vide pod článkom.

December

Bol posledný a mal byť ohromný. Spolu so štábom relácie Cestou necestou, ktorú si budeš môcť pozrieť na STV1 15.03.2019 o 22:00, sme cestovali po juhu Taiwanu. Na Štedrý deň ma čakala cesta na Nový Zéland. Skôr, ako sa to však stalo, som si doprial ešte výlet cez jedny z najväčších hôr na Taiwane. Vďaka tomu som mal nočné fotenie, v nadmorskej výške 3200 m.n.m. a zavítal som aj lokality Hualien.
No a koniec roka som strávil na Zélande.

V rýchlosti som ti teda opísal môj predošlý rok. Možno ťa niečo z mojich ciest zaujalo alebo premýšľaš o nejakej podobnej ceste. Verím, že aj tá tvoja bude super a užiješ si ju. Ak ti niečo napadá, čo by si chcel vedieť a nespomenul som to, kľudne napíš. Nezabudni si však pozrieť aj spomínané video, kde celý rok uvidíš za 3 minúty. Maj sa fajn!

Aleš 🙂