Dominikánska republika

Po poslednom článku z Moldavska sa presunieme trošku ďalej z Európy.

Dominikánska Republika sa dá navštevovať celoročne. Obrovskou výhodou je však cestovanie mimo sezóny, kedy je všetko lacnejšie a zjednávanie cien oveľa jednoduchšie.  🙂 Bezprostredne po príchode do krajiny číha na letisku v Punta Cane prvé nebezpečenstvo. Aleš sa prezliekal na záchode, položil si tašku na zem a už mu ju z vedľajšej kabínky niekto ťahal. Zlodeji si veľmi dobre uvedomujú dezorientovanosť turistov na letisku a bez váhania sú pripravení túto príležitosť využiť.

Dominikánska republika

Pripravená na cestu za teplom

 

Hodinové čakanie na víza sa nám pokúšali spríjemniť exotickou hudbou miestni muzikanti. Pri príchode je potrebné mať pripravených 10 dolárov, za ktoré dostanete razítko do pasu. Na bankomat sa radšej nespoliehajte. Výstup z krajiny tiež nie je zadarmo a bude vás stáť 20 dolárov. Ak by ste si chceli na letisku požičať auto, rátajte s prirážkou. My sme cestovali v hlavnej sezóne, čo je tiež dôvodom vysokej ceny, no na letisku chceli za auto 100 dolárov za deň a v meste 50.

Veľmi dobré a lacné ubytovanie sa nám podarilo nájsť cez booking v Punta Cane. Zabudli však napísať, že hotel je v časti Bavaro, čo znamená 30 dolárovú cestu taxíkom. 🙂 Dá sa ísť aj autobusmi ale je to na veľa prestupov. Takže si pokojne pozrite ubytko aj niekde pri letisku, ktoré je trochu drahšie.

Dominikánska Republika

Dominikánska republika

Verejná pláž v Bavare, ktorú „okupujú“ tony morských rias

 

Dominikánska republika

Áno, nachádzame sa v raji na Zemi

Mimochodom, všade sa dá platiť aj v dolároch, ale my sme mali pesos. V Punta Cane vám neradím sa dlho zdržiavať. V porovnaní s inými časťami krajiny je to len čajový odvar a preto je škoda tam mrhať drahocenným časom. Nie je ani veľmi bezpečné, pretože vysoký turizmus tu ide ruka v ruke s kriminalitou. Mesto je populárne najmä kvôli počtu rezortov. Backpackerovi však veľa neponúka.

 

„vysoký turizmus ide ruka v ruke s kriminalitou“

 

 

Je však super na zaobstaranie si takých vecí ako auto (odporúčam požičať si, stihnete prejsť viac miest a nebudete limitovaní), sim karta (veľmi užitočné, my sme mali z Orange a dali sme si tam aj internet, takže sme mali aj navigáciu, akurát že na mnohých miestach nebol signál :D, možno je na tom lepšie operátor Claro), nejaké repelenty, poprípade lieky. Požičali sme si auto zo spoločnosti El Tanque Motors  od milého pána, ktorého jeho otec komunista pomenoval rýdzo dominikánskym menom Vladimír. Ak na neho natrafíte, neváhajte zjednávať ( skúste spomenúť aj pár zo SK Aleša a Juliánu 🙂 ).

Dominikánska Republika

Dominikánska republika

Presne v tomto čase vítali naši priatelia na Slovensku nový rok

 

Bolo to celé bezproblémové. Bude vám musieť zablokovať nejakú časť peňazí z kreditky ako zálohu, niekoľko stoviek, ale to je bežný postup. Požičajte si radšej auto s vyšším podvozkom, ideálne nejaké SUV. My sme mali Kia Rio, s tým sme to tiež zvládli ale museli sme dávať veľký pozor, keďže sú všade obrovské neoznačené retardéry a veľa ciest je úplne nespevnených, proste samý šuter. 😀

 

Dominikánska Republika

Stretnutia s domácimi sú mnohokrát veľmi priateľské

 

Punta Cana sa s vami nemazná a pripraví vám hneď na začiatok kultúrny šok. Najmä pokiaľ nie ste zvyknutí, tak ako ja, na ulice plné černochov na skútroch, od ktorých dostanete v priemere 10 ponúk za 5 minút na cestu taxíkom-skútrom. Obyvateľov Dominikánskej republiky tvorí zmes Haiťanov a Dominikáncov. Haiťania sú po väčšine ilegálni imigranti zo susednej krajiny, ktorí prišli za lepším životom, no mnohokrát si so sebou priniesli aj zvyky ako krádeže a prepady. Výnimku netvoria ani deti. Haiťania sú tmavšej pokožky ako Dominikánci. Všetci sú však napriek tomu veľmi priateľskí, netreba sa ich báť, no obozretnosť je tu namieste.

Dominikánska Republika

Z panenskej prírody „ťažia“ nie len turisti

 

Našou ďalšou zastávkou bolo Bayahibe. Je to príjemné mesto s fajn plážou, no čo je hlavné, dá sa odtiaľto ísť na ostrov Saona. My sme tu z ekonomických dôvodov spali v aute, boli tam vonku aj sprchy a wc. Čo sa ubytovania týka, sme skôr zástancami toho, že si hotel hľadáme priamo na mieste. Tak ako vždy, aj teraz sa nám to osvedčilo. Občas sa nám podarilo zohnať ubytko za 30 dolárov na noc a vyzeralo aj celkom obstojne. A to bola hlavná sezóna. V každom meste je nejaký hotel a budú celí šťastní, keď tam prídete a určite vám dajú dobrú cenu.

 

Dominikánska Republika

Cuba Libre je jedna vecí, ktoré je priam nevyhnutné vyskúšať nech ste kdekoľvek

 

Chodiaci bayahibský bedeker sa zvykne potulovať na námestí v havajskej košeli a je to Čech Federico. Možno naňho nebudete mať šťastie, ale ak áno, určite sa mu prihovorte. Povie vám zaujímavé story o zo svojho 20 rokov trvajúceho pobytu v Dominikánskej republike, no čo je dôležitejšie, vie vám zohnať o dosť lacnejšie lístky na Saonu.

„Chodiaci bayahibský bedeker – Čech Don Federico“

Dominikánska Republika

Dominikánska Republika

Ostrov Saona celkom na dosah

 

Na ostrov Saona sa chodí loďou. Môžete ísť  turistickou, ktorú rezervujete v turistickej kancelárií, no my sme išli za tú istú cenu cez Federica katamaranom, kde nám stále nalievali Cuba Libre v cene a na ostrove sme mali All you can eat. Stálo to zhruba 25-30 dolárov.

Dominikánska Republika

Dominikánska Republika

Človek nemusí zomrieť, aby sa dostal do raja

 

Ostrov Saona je raj na zemi. Bolo to asi najkrajšie miesto celej krajiny. Po ceste späť sme sa zastavili aj na mieste „natural pool“, kde bola úplne priezračná voda a v nej hviezdice, ktoré môžete chytiť. Na tejto pláži sa natáčali aj piráti z Karibiku.

Bayahibe je tiež dosť turistické mesto, čo predpovedá možné krádeže. Cez deň je to v pohode, no na veci treba dávať pozor nonstop. V noci radšej nechoďte von. Polícia v Dominikánskej Republike „nefunguje“, takže sa na ňu radšej nespoliehajte.

 

A to, čo sa nám ešte podarilo vidieť a zažiť bude zas nabudúce.. 🙂

J.K.