Doplnky pre krajšie fotky

Doplnky pre krajšie fotky

7+1 doplnkov na fotenie s telefónom za menej ako 12€

Fotíš telefónom a chceš viac?

Jasné, prečo nie.

Asi sme sa už prehupli do doby, keď každý z nás má nejaký ten telefón/smartfón. Časy, kedy bol macher ten, čo má „mobil“, sú tak zapadnuté prachom, ako príbehy starých materí. Dnes to je presne naopak. Macher by asi mohol byť ten, kto telefón nemá a dokáže bez neho existovať.

Odpovedzme si úprimne. Dokázali by sme to aj my? Pár dní možno áno, ale bolo by to zrejme veľmi ťažké.

Každý toho „svojho miláčika“ využíva individuálne na to, čo mu vyhovuje najviac. V tomto článku sa budem zaoberať tým, ako vytrieskať z fotoaparátu v smartfóne čo najviac.

Predpokladám, že každý jeden, kto číta tento článok má smartfón s fotoaparátom. Pred časom som napísal článok, ako pomocou ôsmich jednoduchých trikov fotiť o niečo lepšie.

Dnes sa k tomu nielenže vrátim, ale túto tému obohatím o niečo viac.

OK. Takže povedzme, že už si si tých 8 jednoduchých trikov osvojil a ide ti to, ako Saganovi na Tour de France. Avšak nestačí ti to. Chceš niečo viac, a preto by si sa mal poobhliadnuť za nejakým prídavným príslušenstvom.

„Ako vytrieskať z fotoaparátu čo najviac“

 

 1. Statív – svätý grál mnohých fotografov. Áno, platí to aj v tom prípade, ak chceš fotiť „len“ smartfónom. Dnes sa už takisto dá nastaviť manuálny režim aj na telefóne a skúšať tak napríklad dlhšie expozície napríklad počas večera.

  Okrem toho však je tento neoceniteľný pomocník priam nevyhnutnosťou pri snímaní videí. Asi sa nenájde veľa ľudí, ktorí sú fanúšikmi roztrasených videí natáčaných len tak ledabolo z ruky. Keď už mám vybranú nejakú peknú scenériu, tak to mnohokrát priam povýši práve stabilný obraz.

  Mne vyhovuje statív nazývaný Gorila, ktorý sa dá prichytiť takmer o všetko a vzniknú tak mnohokrát jedinečné zábery z rôznych uhlov pohľadu. Ďalšia jeho obrovská výhoda je pri natáčaní časozberného, tzv. Timelapse videa.

Doplnky pre krajšie fotkyCena – 3,4€

 

 1. Kuchynský budík – áno čítaš správne. Nemyslím však digitálny, ale ten klasický naťahovací. Je to skvelý a najmä lacný pomocník pre povýšenie efektu Timelapse videa. Stačí dať smartfón na statív, ten postaviť na natiahnutý budík a počkať si, kým sa vyrobí záber. Potom to môže vyzerať napríklad takto.

  Doplnky pre krajšie fotkyCena – 2,5€

  Doplnky pre krajšie fotky

Takto vyzerá asi najlacnejší stojan na výrobu Timelapse videa

A takto vyzerá výsledok

 

 1. Určite si videl mnoho úžasných záberov, ktoré však boli nafotené alebo natočené pod vodou. Vytvorenie niečoho takého nie je problém. Netreba na to žiaden špeciálny prístroj za niekoľko stovák €. Ja k tomu používam vode odolný obal, do ktorého jednoducho vopchám smartfón a veselo si potom natáčam či už búrku počas hustého dažďa alebo fotím život pod hladinou.

  Doplnky pre krajšie fotkyCena – 1,1€

  Doplnky pre krajšie fotky

 1. Čistiace pomôcky musia byť vždy v taške. Chtiac či nechtiac, vždy nejako zacapkám objektív alebo displej. Práve preto mám pri sebe malú čistiacu sadu, s ktorou tento problém vždy hravo vyriešim a nemusím hromžiť, keď vidím hotové video alebo fotku, na ktorej sú machule od odtlačkov.

  Doplnky pre krajšie fotkyCena – 2€

  Doplnky pre krajšie fotky

 1. Optické predsádky – tento výraz používa asi len málokto. Aby to bolo jasné, tak sa jedná o malé šošovky, ktoré sa pripevnia na fotoaparát smartfónu. Ja používam 3 druhy. Jedna je na zväčšenie (makro), druhá na širokouhlý záber a tretia je tzv. rybie oko (fish eye), ktorá urobí super širokouhlý záber.

  S týmito malými sklíčkami sa dajú mnohokrát urobiť zaujímavé zábery. Samozrejme, na trhu existujú viaceré druhy, no mne najviac vyhovujú tieto.

  Doplnky pre krajšie fotkyCena – 2,85€

  Doplnky pre krajšie fotky

 1. Požívajte software. Vždy! Odlíšte sa od ostatných. Majte svoje výtvory krajšie. Nebuďte šedý priemer, ale buďte o krok vpred. Samozrejme, netreba to preháňat. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že všetkého veľa škodí. Aj s používaním softvérov na úpravu fotiek a videí to sedí, ako riť na šerbeľ.

  Cena – bezplatné licencovaný software na výrobu Timelapse

 1. Asi si sa už aj ty zaoberal s tým, čo urobiť so starým telefónom, keď si ho vymenil za nový model. Možností je veľa. Ako inak 🙂 . Ja som ten svoj nepredal, ale nechal som si ho. Používam ho, ako záložnú kameru a takisto úložisko na fotky a videá (16 GB). Keď chcem napríklad nafotiť alebo natočiť niečo pri tom, ako fotím novším mobilom alebo chcem urobiť nejaký akčnejší záber. tak tento starší model je na to priam stvorený.

  Nemusím sa báť, že sa pri páde poškodí alebo celkom zničí. Pri novom modeli by ma to bolelo omnoho viac. Najbližšie sa chystám urobiť video z lietajúceho šarkana. Skús hádať, čo naň pripevním 🙂

  Doplnky pre krajšie fotkyDoplnky pre krajšie fotky

BONUS:

Externá batéria – je veľmi dôležitá. Najmä ak ide o natáčanie videí alebo Timelapse. Vtedy sa batéria v smartfóne rýchlejšie vybije. Ak je k tomu zapnutý aj internet a GPS, tak to je ešte väčšia záťaž a tým pádom ešte rýchlejšie vybitie. Práve preto so sebou nosím externú batériu (Power Bank). Tú kedykoľvek zapojím do smartfónu a pohodlne ho dobijem. Jej kapacita je 10 tisíc mAh, čo je slušná zásoba. Na trhu je opäť veľa druhov, no ja mám takú, na ktorej je umiestnený solárny panel a dokážem si ju nabiť kdekoľvek počas dňa. Je síce trošku drahšia a dá sa to zvládnuť aj bez nej, no iste sa oplatí ju mať pri sebe.

Doplnky pre krajšie fotkyCena – 17€

Doplnky pre krajšie fotky

Všetky tieto maličkosti som si kúpil cez internetové obchody (Alibaba, eBay, DHgate …)  pohodlne ti ich doručia až domov bez poplatku za poštovné. Ceny však nie sú pevné. Keď budeš dobre hľadať na viacerých stránkach tak je veľká šanca, že niektoré doplnky nájdeš ešte lacnejšie.

(Včera mi písala čitateľka Ivana, že sadu šošoviek našla skoro o polovicu lacnejšie)

Ak sa ti článok páčil, tak ma veľmi potešíš svojim lajkom, komentárom alebo aj zdieľaním. Daj o týchto tipoch vedieť aj svojim známym

😀