Fotenie je vášeň, trpezlivosť, radosť, ale aj neúspechy

Fotenie

Pred pár mesiacmi som písal článok o tom, že cestovanie je pre mňa ako sex. Odvtedy ubehlo pomerne dosť veľa času a mne sa konečne podarilo napísať pokračovanie.

Verím, že netreba mať excelentné skúsenosti z angličtiny na to, aby si každý dokázal predstaviť a preložiť názov tohto blogu – Photo and Traveling. Práve v prvom spomínanom článku som sa zmieňoval o tom, čo je pre mňa cestovanie a ako som sa k nemu dostal. Teraz sa pokúsim opísať to, ako sa mi podarilo dostať k fotografovaniu.

Pri viacerých rozhovoroch sa ma ľudia pýtali na to, akú foto výbavu používam. V nasledujúcich riadkoch sa to dozviete a aj to, ako to všetko začalo, aký bol môj prvý kontakt s fotoaparátom a aké to je dnes. Nebudú tu žiadne odborné recenzie alebo hodnotenia produktov. Na to sú určite iní machri. Ja chcem len opísať to, ako sa zvedavosť postupom času premenila na vášeň.

Fotenie

Fotenie

Cestovanie a fotenie idú spolu „ruka v ruke“

Písal sa rok 2004 a môj otec pyšne priniesol domov náš prvý digitálny fotoaparát. Tento kúsok má výrobné meno Olympus Camedia C-150. Ani som netušil, že môže mať nejaké nastaviteľné funkcie. Mpix a zoom boli pre mňa dôležité, asi ako vybrané slová po ”b” pre Vietnamca. Vtedy bolo pre mňa najdôležitejšie to, že po stlačení spúšte sa fotka zobrazila na malinkom displeji zadnej strany aparátu. Bože, to bolo radosti! Skúšal som s ním odfotiť aj prírodu (vždy na automatickom režime), no výsledky boli také nejaké nijaké.

Fotenie

Nechápal som, ako to je možné. Veď niečo odfotiť je predsa také jednoduché! To dokáže každý! Stačí sa postaviť, natiahnuť ruky a keď sa scenéria zobrazí na displeji – prásk! No výsledky sa nedostavovali. Dlho som s tým bojoval a pasoval sa. Márne.

„V roku 2006 prišla moja prvá fotografická renesancia“

Po letnej brigáde v Nemecku som si odtiaľ doniesol niečo, ako je pre autičkára BMW. Teda tak som to aspoň vnímal ja. Moja vízia bola jasná! Už mám čo – to pofotené a musím sa posunúť ďalej. Sny naplnil Kodak EasyShare Z650. Toľko scénických režimov. Na čo mi to bude? Ako sa to naučím? A ten 10násobný zoom? Veď s tým uvidím asi až do Afriky! Čo je to 6 Mpix, ktoré mi tento “zázrak” poskytol, som sa dozvedel asi až po roku jeho používania.

Fotenie

Fotenie

To bolo ale radosti :-)

Ak by som sa na fakulte nespoznal s Mariánom, tak by moje fotografické vedomie možno aj dnes bolo stále na tej istej úrovni. Našťastie sa tak nestalo a on mi trpezlivo vysvetľoval, čo je to kompozícia, expozícia, korekcia.. Proste veľa rôznych základných, ale aj pokročilejších techník. Vtedy sa mi moje vlastné fotky začali páčiť viac.

„Naučil ma aj také techniky, ktoré už však môj Kodak nezvládal. To bol dôvod k presedlaniu na vyššiu triedu“

Bolo leto roku 2008 a tie dva dni od internetovej objendnávky po doručenie boli doslova peklo! Avšak, keď mi kuriér zavolal a povedal, že má môj nový Canon PowerShot SX20, bol som vo vytržení! 12 Mpix obraz? S tým môžem fotiť bilboardy! A 20 násobný zoom? Hmm, veď to môžem robiť fotky aj pre National Geographic! Myšlienky človeka podliehajúcemu abnormálnej eufórii sú len ťažko vysvetliteľné :-)

S ním som sa cítil, ako „skutočný profesionál“

Takže spolu s Mariánom sme chodili čoraz častejšie na foto výlety. V tom čase sa začala rodiť aj moja cestovateľská vášeň, o ktorej som zatiaľ nevedel. Na cesty nízkonákladového charakteru bol tento fotoaparát pre mňa viac než ideálny. Dokázal všetko, čo som potreboval. Výklopný displej bol niečo ako strešné okno na aute – nič nevyhnutné, no ak tam je, tak to je príjemné z času na čas použiť.

Pamätám si, ako sa ma raz niekto spýtal či si kúpim zrkadlovku. Moja odpoveď mi dodnes rezonuje v hlave: “Nie! Na čo? Kto bude kupovať a prehadzovať stále tie objektívy?”

Aktuálny fotoaparát, no s inými objektívmi

Fotenie

Naše spoločné cesty s Mariánom sa rozišli a mne už nemal kto radiť. Túžba po krásnych fotkách však bola väčšia, ako hľadanie výhovoriek, prečo sa to nedá aj bez neho. Niekto ho však musel bezpodmienečne nahradiť. Mojim cieľom sa stali knihy. Pomaličky od najzákladnejších techník a vlastností som tak začal samoštúdium fotografovania. Postupom času sa tieto knihy menili na vyspelejšie techniky. Problém bol však ten, že na mojom fotoaparáte som ich nemohol vyskúšať.

A vtedy prišla pre mňa revolúcia s poradovým číslom dva. Bol rok 2010 a v rukách som držal veľkú krabicu. Vedel som, čo je v jej vnútri, no od radosti sa mi triasli ruky a nedarilo sa mi ju rozbaliť.

„Kto bude kupovať a prehadzovať stále tie objektívy?“

Samsung GX20 spolu s dvomi objektívmi (17-55 a 50-200). Nevedel som tomu uveriť. Mal som vlastnú zrkadlovku! Okrem toho, že som tomu nevedel uveriť, nevedel som s ňou ani fotiť. Prvý rok bol režim na fotenie stále nastavený na plne automatický. Mal som strach a bolo to pohodlné. Keď som sa konečne odvážil prepnúť na manuálny režim a fotiť do RAW… hmm, ako to správne popísať? Výsledky boli ako s prvým Olympusom. Nechápal som to. Veď mám zrkadlovku! Ako to je možné!? Našťastie som rýchlo zistil, že problém nie je vo fotoaparáte, ani pred objektívom, ale za ním. Ja som do veľkej miery ovplyvňoval to, ako budú fotky vyzerať. Takže prišlo ešte intenzívnejšie štúdium. Knihy, videá, návody, kurzy…

Fotenie

Prvá zrkadlovka

Ešte aj dnes si pamätám, ako mi bolo ľúto, Kodak -u keď som ho niesol na poštu poslať jeho novému majiteľovi.

Netvrdím, že dnes sú moje fotky bezchybné. To ani zďaleka. Stále je sa čo učiť a nie len vo fotení. Dnes, keď svetu vládne internet, veľmi mi pomáhajú rôzne online kurzy. Jedným z takýchto je aj Fotoškola od Josefa Cvrčka. Jeho návody, tipy a triky sú jednoducho úžasné!

Fotenie

Je rok 2015 a ja som stále spokojný so svojím fotoaparátom. Medzičasom som vymenil základné objektívy za Tamron 17-50 f2.8 a Tamron 70-200 f2.8. Neskôr k tejto “rodinke” pribudli ešte dva staršie kúsky: 50mm f1.8 a Makro f2.8. Samozrejmosťou vo foto batohu sú aj čistiace potreby, filtre, diaľková spúšť, gumičky, statív, rôzne expozičné tabuľky, náhradné baterky, pamäťové karty a externý blesk. Keďže veľakrát fotím v prírode a v nej sú podmienky často “bojové”, mám po ruke aj pršiplášť, baterku, kresadlo a externú solárnu nabíjačku na telefón. Mimochodom, to je môj najnovší prírastok a neviem si ho vynachváliť :-)

Fotenie

Samozrejme, že veľmi rád poškuľujem po nových a vysokokvalitných fotoaparátoch, no zatiaľ to je pre mňa budúcnosť :-)

Vždy sa teším ak sa niektorá z mojich fotografií niekomu páči. Takisto ma vždy veľmi poteší, ak mi niekto povie, čo je na fotke zlé. Áno, práve kritika bola mnohokrát to, čo ma donútilo sa zamyslieť a urobiť fotku inak.

Fotenie

Fotenie

Dnes už sa snažím pri fotení používať aj zložitejšie techniky

Dnes je blog www.photoandtraveling.com niečím, čo ma robí šťastným. Tu môžem zdieľať s ľuďmi, s ktorými máme niečo spoločné, to čo ma baví. Môžem tu prezentovať svoju prácu, svoju radosť, svoju vášeň.

Ak niekto, kto číta tento článok, doteraz pochyboval o tom, či si založiť vlastný blog alebo nie, môžem mu poradiť. Samozrejme je to len na ňom, či na moje rady dá alebo nie. Avšak, určite by to mal aspoň skúsiť. Nič tým nemôže pokaziť. Práve naopak. Môže len získať! O tom som presvedčený. Do konca je na internete veľa služieb, ktoré mu pri spravovaní svojej vlastnej web stránky pomôžu. Veľakrát sú tipy a rady zadarmo.

Prajem veľa šťastia pri tom správnom výbere, nech už je hocijaký. Nech je vaše rozhodnutie akékoľvek. Pokiaľ veríte, že to dokážete, tak to iste výjde!