Huangshan Žlté hory

Huangshan Žlté hory

Navštíviť čínske hory je iný zážitok, ako navštíviť slovenské hory. U nás sa človek utieka do samoty, ďaleko od civilizácie. Nikde nikoho, len horské cestičky a ticho. V Číne to tak nie je. V prvom rade čínska estetika káže, že príroda by nikdy nemala byť nedotknutá. Keď si pozriete čínske maľby, vždy v prírode vidno zásah človeka. Most, pagoda, rybár, schodisko… Je jedno čo, ale musí to tam byť, pretože to reprezentuje harmóniu človeka a prírody. A tak čínske hory majú všade krásne vybudované chodníčky a schodiská. Ale popravde, v tej čínskej prírode naozaj esteticky nerušia, ba naopak, niekde sú doslova nevyhnutnosťou.

 

 

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté hory

Žlté hory ako jedny z prvých v Číne boli zapísané do pamiatok UNESCO. Národný park zaberá neuveriteľných 154 km2, samotné hory takmer raz toľko. Kedysi sa volali Yishan. V roku 747 sa o nich však začalo písať, v tomto roku im bol pripísaný aj vznik lieku nesmrteľnosti, po ktorom rôzni panovníci v čínskych legendách dlho bažili. A v tomto roku boli premenované na Žlté hory. Názov bol odvodený od už spomínaného Žltého cisára. Odvtedy sa hory Huangshan stali nekonečnou inšpiráciou čínskych maliarov, básnikov a dnes aj fotografov. Sú známe niekoľkými unikátmi: svojimi neuveriteľnými východmi slnka, svojimi borovicami, svojimi zvláštne tvarovanými skalami, horúcimi prameňmi a oblakmi, ktoré až 200 dní v roku robia inverziu – vrstvu oblakov pod úrovňou hôr pripomínajúcu more. Hory sú staré 100 miliónov rokov, vznikli v druhohorách a majú 72 vrcholkov vyšších ako 1 000 metrov. Najvyšší bod je Lotosový vrcholok – má 1864 m n. m.

 

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté hory

Celé hory sú pospájané rôznymi chodníčkami. A popri nich sa tiahnu vyhliadkové platformy, ktoré majú vždy svoje mená a popisky. Betónové cesty visiace vo vzduchu, pripevnené na stovky metrov dlhú, holú kolmú stenu nie sú ničím výnimočným. Väčšina turistických chodníkov, ktoré dnes horami idú, by bola bez poriadnej horolezeckej výbavy nezdolateľná. Medzi jednotlivými kolmými stenami sa ťahajú betónové mosty a všade sú schody. V celom parku sa nachádza viac ako 60 000 schodov, preto sa na to treba fyzicky, ale hlavne psychicky pripraviť. Prvé chodníčky sa tu začali budovať už pred 1 500 rokmi a niekde sa stále dajú nájsť aj tieto pôvodné.

 

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté hory

Centrálna časť parku sa volá Severné a Západné more. Sú to rovné plochy, kde Číňania nastavali hotely. Je ich tam niekoľko. Avšak všetky veľmi drahé. Bežná izba sa tu pohybuje okolo 150 až 200 € na noc. Dá sa bývať v ubytovniach po 6 ľudí a tam sa dá na cene ušetriť. Naopak pre tých, ktorí nemajú hlboko do peňaženky, pred dvoma rokmi dostavali obrovský päťhviezdičkový hotel. Ubytovanie sa tu pohybuje od 600 do 2 000 € na noc a naozaj žiari luxusom. Má niekoľko poschodí, krištáľové lustre, výťahy, pozlátené steny, nádherný loby bar s alkoholmi celého sveta, dobrú kávu a luxusnú reštauráciu.

Huangshan Žlté HoryHuangshan Žlté HoryV lete je tu príjemne, ale v horách sa veľmi skoro ochladí. Huangshan nie sú nízke hory, a preto si treba pripraviť nejakú tú vetrovku. Ale aj keď to človek podcení, nevadí. Hotely na vrcholku ponúkajú dlhé páperové bundy v rámci prenájmu izby. Slúžia hlavne pre tých, ktorí sa vyberú obdivovať východ slnka. Východ slnka je totiž jedným z hlavných lákadiel týchto hôr. Mnoho vyhliadkových platforiem bolo vybudovaných špeciálne na obdivovanie východu slnka, a preto nesú názvy ako „slnečný vrcholok“, „opica sledujúca slnko“ a podobne. Treba si však privstať. Ľudia ubytovaní na vrchole hôr tam spia len preto, aby mohli pozorovať východ slnka. Počasie je tu nevyspytateľné, ako v každých horách. Niekedy hmla, niekedy krásne slnečno, niekedy napadnú kopy snehu. Niekoľkokrát som zažil večer takú hmlu, že nebolo vidieť ani na krok a nasledujúce ráno sa vyjasnilo na kilometre. A všetkým sa naskytol pohľad na „more oblakov“ – huangshanskú inverziu. Tento pojem pochádza z čínštiny a ľudia ním nazývajú nekonečnú plochu oblakov nachádzajúcu sa pod úrovňou hôr. V týchto horách sa to deje dvesto dní do roka, a preto má človek veľkú šancu, že na takúto inverziu práve natrafí. Naozaj je to neopakovateľný zážitok, ktorí sa slovami ani nedá vyjadriť. Ospalého človeka tento pohľad preberie ako silná káva a všetkým ranostajom sa otvoria oči dokorán.

 

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté Hory

Huangshan Žlté hory

O autorovi:

V spolupráci s Pavlom Dvořákom ml. ktorý je tlmočník, cestovateľ a (video-foto)bloger. V čínskom Šanghaji žije od roku 2009 aj so svojou Šanghajskou manželkou. Čína a čínština sú jeho vášňami od detstva, od momentu kedy prvýkrát videl film Jackie Chana. Svojho veľkého hrdinu neskôr aj osobne spoznal. Na svojom blogu Cesty Čínou pravidelne publikuje články o živote a cestovaní v Číne, video blog a fotografie z tejto nádhernej krajiny.

Huangshan Žlté Hory

Pavel Dvořák ml.

 

 

 

 

web: www.cestycinou.sk 

Instagram www.instagram.com/viktormugli

Facebook: www.facebook.com/bamboome.sk