Kaohsiung

Kaohsiung

Kaohsiung

Doba, kedy fotoaparáty v telefónoch boli skôr na okrasu, ako na osoh sú už pomerne ďaleko. Dnes je už asi nevyhnutnosť, aby boli v každom zariadení. Výrobcovia sa pretekajú, kto bude mať viac pixelov alebo iných ďalších zbytočností, ktoré im pomôžu v náročnom konkurenčnom boji o zákazníka.

Pre mňa je však stále aparát číslo 1 zrkadlovka. Na svojich cestách som stretol veľmi veľa krát ľudí, ktorí však fotia výhradne len telefónom. Najskôr som nechápal, ako je to možné, že sa niekto trepe cez pol planéty na nejaké krásne miesto, ktoré si potom aj tak len tak narýchlo nabúcha do svojho telefónu.

 

Taiwan

 

Nemení sa len doba, ale s ňou našťastie aj ľudia a ich myšlienky, postoje a názory. Ani ja nie som výnimkou a tiež už sa mi zopár krát stalo, že som sa neplánovane dostal na nejaké krásne miesto, no môj fotoaparát spokojne ležal doma. Vtedy nezostáva nič iné, ako siahnuť do vrecka a použiť spomínaný telefón. Áno, mám na mysli presne to zariadenie, ktoré som kedysi zatracoval.

 

„Dnes už viem, že telefón má aj mnoho výhod v porovnaní so zrkadlovkou. Síce sú to len malé – kozmetické drobnosti, ale aj tie niekedy vedia potešiť.“

Pred pár dňami sme spolu len tak spontánne nasadli na skúter a vyrazili na výlet do neďalekého „Kaošiungu“. Vedeli sme, že tu je krásny komplex s budhistickým chrámom a pagodami, kam sme chceli ísť už dlhšiu dobu. Tak teda prečo nie.

 

Taiwan

Vstupná brána do budhistického komplexu

 

Nezobral som si zrkadlovku, lebo mi napadlo, že sa tam aj tak zdržíme chvíľku a nafotiť si to prídem inokedy. Vtedy som však nevedel, čo ma čaká za bránami tohto areálu.

Hneď pri vstupe mi bolo jasné, že moje rozhodnutie nebolo z tých najšťastnejších. Situácia, ktorú som opisoval o pár riadkov vyššie, sa vzápätí stala realitou. Zopár drobných nastavení na telefóne, aby som bol s fotkami čo najviac spokojný a hor sa na to.

 

Taiwan

 

Komplex Fo Guang Shan ( 佛光山佛陀紀念館 ) je pomenovaný podľa najväčšej taiwanskej budhistickej organizácie, ktorá ma sídlo hneď vedľa neho. Nepatrí medzi historické pamiatky čo sa času týka, pretože ho otvorili v roku 2011.

Od vstupnej brány sa celkom nenápadne v dobovej budove síce nachádza niečo ako nákupné stredisko, no za ňou sa už rozprestiera široká vydláždená cesta, ktorú lemujú udržiavané trávniky a kvetiny spolu s desiatimi pagodami. Tie sú rovnomerne rozmiestnené a vedú až k väčšiemu nádvoriu s mnohými krásnymi a tematickými obrazmi namaľovanými priamo na stenách.

 

Kaohsiung

Prvý pohľad na tento úžasný komplex

 

Pagody sú využívané na rôzne expozície, či už historických alebo náboženských expozícií. Takisto nie je núdza o mytologické súsošia reprezentujúce budhizmus a legendy, ktoré sa s nimi spájajú.

Hlavná budova mi pripomínala Mohylu M.R. Štefánika, ktorá je na Slovensku, no táto podoba môže byť len výplodom mojej fantázie a netreba sa na ňu spoliehať 🙂

 

Taiwan

Nemôžem si pomôcť, no mne sa to proste podobá 🙂

 

Budova obsahuje takisto ďalšie expozície, kde sa návštevníci dozvedia viac nie len o budhizme, ale aj o samotnom Budhovi. Takisto je možné absolvovať meditáciu alebo si pozrieť údajný Budhov zub, ktorý tu uchovávajú a strážia, ako oko v hlave. Krátky film v čínštine s čínskymi titulkami cudzincovi zrejme moc nepovie, a preto sa oplatí prečítať si o jeho príbehu na ďalších expozíciách.

 

Taiwan

 

Ako sa zvykne hovoriť: „To najlepšie na záver“ platilo aj v tomto prípade. Na vrchole spokojne sedí a usmieva sa obrovský Budha, ktorý ma celý areál doslova na dlani.

 

Taiwan

Hlavné nádvorie pred Budhom

 

Krátky výlet dopadol na výbornú a to čo sa mi podarilo urobiť s fotoaparátom v telefóne si môžete pozrieť v galérii. Fotografie z tohto výletu som robil mobilom Zenfone 2 (Asus) a či sú výsledky obstojné alebo nie, posúďte sami.

Pri tejto príležitosti mi napadlo napísať niekoľko užitočných rád, ktoré sú skvelými pomôckami pri fotení s telefónom, ale o tom zas nabudúce 🙂

 

Kompletná fotogaléria z výletu je tu :