Kišiňov ( Chisinau )

Kišiňov

Chisinau, Kišiňov

Kompas na hlavnej ulici spolu s miestnym zabávačom

je Hlavné Mesto Moldavska. Je to dobrý východiskový bod pre cestovanie krajinou. Nie len kvôli tomu, že sa tu nachádza medzinárodné letisko. Je to aj vďaka jeho samotnej polohe. Odtiaľto sa dajú podniknúť rôzne výlety do bližších, ale aj vzdialenejších oblastí.

 

Prehliadka samotného Kišiňova je celkom krátka. Niekoľko pamätných budov, medzi ktoré patria napríklad parlament, víťazný oblúk alebo kostolíky. Tie výrazne oživia prechádzky po mestských parkoch. Je ich tu hneď niekoľko. Nie nadarmo sa o tomto meste hovorí aj ako o najzelenšom meste východnej Európy.

 

 

Chisinau, Kišiňov

Jeden z mnohých parkov hlavného mesta

 


V nich sa okrem hojného počtu zelene dá vidieť to, čo postupom času u nás akoby vymrelo. Je to „spoločenský duch“. Parky sú plné ľudí. Áno tie sú plné aj u nás. Avšak rozdiel je v tom, že tie v Kišiňov -e sú obliehané skupinami ľudí v rôznych vekových kategóriách, ktoré komunikujú navzájom medzi sebou a nie inkognito so svojím smartfónom. Dokonca sa tu stretávajú celé rodiny alebo skupinky mladých ľudí, ktorí hrajú na gitare, spievajú… .. zabávajú sa. 

Chisinau, Kišiňov

Ulice sú plné ľudí do neskorého večera

Medzi starými budovami, ktorých postavenie sa datuje najmä v povojnovom období sa postupne začínajú do výšky dvíhať aj tie nové sklenené, na ktoré sme naučení „zo západu“. Je to celkom zvláštne, keď sa popri takejto budove terigá starý zhrdzavený trolejbus, ktorý melie z posledného.

Chisinau, Kišiňov

Kontrast doby aký je možno vidieť vo viacerých krajinách Európy


Nočný život alá Kišiňov je tiež naklonený tomu „západniarskemu“. Príjemné kaviarne, kluby alebo bary sa večer premenia na diskotéky s hudbou, ktorú poznáme z tých najpopulárnejších hudobných kanálov. Nedá mi nespomenúť jednu „hitovicu“, ktorá síce nie je z domácej dielne ale zo Srbska. Medzi domácimi bola veľmi obľúbená. Nebolo asi ani jedného človeka, ktorý ju v tej chvíli nespieval.. VIDEOKLIP TU

 

Chisinau, Kišiňov

 

To, z čoho som bol trošku „šokovaný“, boli názvy podnikov. Ak vás niekto večer volá do night clubu, tak to znamená, že chce isť do baru si vypiť resp. tancovať. Nejedná sa o zábavu za akou chodí mnoho turistov napr. do Thajska.

Chisinau, Kišiňov

Budova Parlamentu spolu s Víťazným Oblúkom


Moldavsko ako krajina je spájaná najmä s vínom a všetkým ostatným, čo je s tým spojené. Nie náhodou a celkom oprávnene to tak je. Ak bude mať niekto chuť vymeniť túlanie sa po meste za chuť navštíviť niečo spojené s vínom, tak sa naskytuje príležitosť priam ako stvorená!

Chisinau, Kišiňov

Ani o kostolíky tu nie je núdza 🙂


Z Kišiňov -a ide priamo autobus na miesto, ktoré nie len tu, ale všade vo svete milovníci vína poznajú pod názvom Cricova. Ide o najväčšiu jaskyňu na svete, ktorú prerobili na vínnu. Je to priam výkladná skriňa Moldavska.

Chisinau, Kišiňov

Nabudúce si zaletíme po vínko 🙂


Ale o tom zas nabudúce..