Ázia/Malajzia/Borneo/Sabah 

Našiel som miesto, ktoré veľmi ľahko konkuruje aj takej krajine, akou sú Filipíny

Pri výbere tejto destinácie som bol trošku zaskočený. Najmä kvôli tomu, že keď som našiel výhodnú letenku, tak som nielenže netušil, ako to tam vyzerá, ale som ani dokonca nemal páru o tom, kde to vlastne je. Našťastie máme skoro všemocného gúgla a ten mi v zlomku sekundy vychrlil toľko informácií, že som ich ani nestíhal absorbovať.
Skôr, ako však začnem s tým, čo všetko sa dá robiť v okolí Kota Kinabalu, tak ti to trochu ujasním, kde to vlastne je, nech máš v tom viac svetla, ako keď som to zisťoval ja.

Mesto je vo východnej Malajzii na ostrove Borneo. Ten je jeden z najväčších na planéte, takže zamier na severovýchod. Lokalita Sabah, je dobre známa najmä turistom z Ázie. U nás na Slovensku všetci poznáme bašty, ako napríklad Filipíny, Vietnam, Thajsko, Bali … Nižšie nájdeš všetko to, čo sa mi tu páčilo a možno budeš rovnako príjemne zaskočený. Tak isto, ako som bol aj ja, a preto som sa po svojej prvej návšteve Kota Kinabalu vrátil po mesiaci naspäť zas.

Kota Kinabalu Manukan Island way

Jesselton Point

Toto je veľmi dôležitý bod v meste. Možno aj ten najdôležitejší. Odtiaľto vyrážajú lode denno denne na okolité ostrovy, ale aj napríklad do susednej krajiny Brunej. Túto cestu som absolvoval aj ja. Ak si chceš pozrieť, ako si tam Brunejčania nažívajú, tak si pozri môj predošlý článok, kde som to spísal. V prístave si kúp aj magnetky, lebo sú lacnejšie, ako v meste.

Blízke ostrovy

Kota Kinabalu panoráma Manukan Island

Prvé lode vyrážajú 08:30 a chodia v 30 minútových intervaloch. Stačí si vybrať ktorúkoľvek kanceláriu a kúpiť s lístok. Potom sa už len riadiť pokynmi personálu. Kancelárie majú podobné ceny. Rozdiel medzi jednotlivými plavbami je zanedbateľný (cca 0,5€  na osobu), takže, ak sa ti chce, môžeš si urobiť prieskum a kúpiť ten najlacnejší lístok.

Pri jeho kúpe sa nahlasuje aj čas, o koľkej budeš chcieť ísť späť. Ten nie je fixný a môžeš ho dodatočne zmeniť. Ja som tak urobil tiež, no moc sa mi to nevyplatilo, lebo som čakal v prístave o ďalšiu hodinu navyše (nakoniec ma šupli do nejakej lode). Najčastejšie sa chodí na ostrovy Gaya, Manukan, Sapi, Mamutik. Viac sa oplatí kúpiť lístok na dva ostrovy, lebo je to o dosť lacnejšie.

Gaya Island

Kota Kinabalu Sapi zátoka

Najväčší z ostrovov. Dá sa dostať na viaceré miesta. Top lokality sú osada na kloch Kampong Gaya alebo malé pláže rezortových hotelov. Na ostrove bývajú aj ilegálni imigranti a pred nimi domáci obyvatelia varujú, lebo sú údajne nevyspytateľní. Neviem, ako to je v realite, lebo som tam nebol, ale ak sú na ostrove rezorty, tak tam niekto predsa musí chodiť. A ak tam niekto chodí, tak to tam zrejme nie je taká kovbojka. 😊

Manukan Island

Druhý najväčší ostrov. Dá sa tu aj ubytovať a nocovať, no je to drahé. Okolo celého ostrova je lesný chodník a na jeho konci je vyhliadka, z ktorej sa dá sledovať západ slnka. Nikoho som na nej nestretol a miestami bolo ťažké pokračovať po nej kvôli padnutým stromom.

Veľakrát sa stáva, že cestu skríži veľký cca 1 meter dlhý plaz. Netreba sa ho báť, ale ani ho provokovať. Ide tu aj betónový chodník, z ktorého sa dá dostať na ťažko dostupné, ale krásne miesta.

Kota Kinabalu Manukan okolie

Sapi Island

Kota Kinabalu čert

Najlepšie miesto na šnorchlovanie. Takisto sa dá prejsť lesnou cestičkou okolo celého ostrova. Opäť som na nej nikoho nestretol, okrem toho plaza. Funguje tu aj Zip line, ktorá začína na ostrove Gaya. Cena za jeden sklz je 15€. Asi aj preto som za celý čas nikoho nevidel. Sapi a Gaya sú len kúsok od seba. Zrejme aj kvôli tomu je vo vode plno odpadkov.

Ak však chceš vedieť, aký nádherný zážitok sa mi tu podaril, tak si pozri môj post na FB (klik)

Mamutik Island

Najmenší zo všetkých ostrovov. Aj preto tu je najviac cítiť koncentráciu ľudí. Čo sa mi však nepáčilo, bolo to, že uprostred pláže vytekala voda, ktorá páchla, ako splašky. Ani to však mnohých rozjarených turistov neodlákalo a tvárili sa, akoby tam nič nebolo. Na tomto ostrove sa celkom posralo počasie, a preto sme ho opustili predčasne.

Všetky tieto malé zelené fliačiky na modrej mape majú spoločné to, že pláže sú pekné a čisté, voda je krásna, farebná a plná pestrých rýb, ktoré sa občas premávajú medzi odpadkami.

Kota Kinabalu Mamutik rain

Pri kúpe lístka na loď treba rátať aj s miestnou daňou, ktorá sa pripočíta k cene. Takisto pri vstupe na ostrov treba zaplatiť poplatok.

→ poplatok za vstup do prístavu (cca 1,2€)

→ polatok za vstup na ostrov (cca 2€)

→ ak pôjdeš v jeden deň na 2 ostrovy tak platíš poplatok len na prvom z nich. Preto si odlož potvrdenie o zaplatení z toho prvého.

→ Ceny jedál na ostrovoch :

bufet(asi all you can eat) 8€/osoba

ryža so zeleninou a vajíčkom 1,5€

plechovka koly 0,9€

Kota Kinabalu City

Kota Kinabalu Mosque

Samotné mesto ma až tak moc neohúrilo. No je tu však predsa len niečo, čo sa oplatí vidieť. Na svojom To Do liste bola ako prvá mešita Masjid Bandaraya. Tá je naozaj krásna a ak tu pôjdem znova, tak ju určite zas prídem pozrieť. Dovnútra sa mi nepodarilo dostať, lebo otváracie hodiny pre turistov sú len do 15tej. No aj z vonku sa je rozhodne na čo pozerať. Pekne vyzerá aj v rannej hmle počas východu slnka z neďalekej pláže.

Trhoviská

Kota Kinabalu rybací trh

Tých je tu naozaj dosť. Denný market, nočný market, rybací trh, nedeľný trh, trhovisko s čerstvým jedlom, trh s ovocím… a takto by som mohol pokračovať ešte dlho. Každopádne atmosféru, ktorá na týchto verejných obchodoch so všetkým pôsobí, je pre mňa skoro až elektrizujúca, a preto sa tadiaľto motám veľmi rád, nech je to kdekoľvek. Dá sa tu aj dobre najesť a za dobré ceny (príklad cien doplniť). Toto všetko sa odohráva v severnej časti mesta pri pobreží, aby námorníci nemuseli nosiť tovar ďaleko.
Kto má chuť na západné gýčové reštaurácie a bary, kde podávajú to isté, ako v ktoromkoľvek letovisku krížom krážom po celom svete, nech navštívi južnú časť mesta. Ja tieto miesta spravidla obchádzam širokým oblúkom.

Tanjung Aru Beach

Toto je niečo, ako mestská pláž s bufetmi a podobnými napájadlami pre milovníkov čľapotania v mori a piesku. Bol som z nej viac než príjemne prekvapený, lebo je naozaj obrovská. Voda teplučká, pokojná, plytké dno a piesok jemný ako cukor na makovníku. Raj pre penzistov a zamilované páry, ktoré potrebujú kľud 😊
Dá sa povedať, že to je taká miestna Copacabana. Cez deň tu bolo viac kokosových orechov, ako ľudí, no na večer, keď blížil čas striedania smeny na oblohe medzi dňom a nocou, tak sa tu nazbieralo toľko ľudí, že som mal pocit, akoby inej pláže nebolo na celom Borneu.
Ten západ slnka je údajne tiež jedna z top udalostí a teraz už viem, že to je oprávnené!

Kota Kinabalu beach
Mount Kinabalu

V mnohých článkoch sa píše, že práve strecha Bornea je to najlepšie, čo sa tu dá zažiť. Mne sa tam síce nepodarilo dostať, no mám už za sebou zopár výstupov. Takže verím, že to bude asi naozaj krásny pohľad. Zoznámil som sa však s Desi, ktorá je z Nemecka a ona bola až hore (4095 m.n.m.) a tak som ju trochu vyspovedal. Bola nadšená a ja sa jej ani nečudujem.
Nie je to lacný špás, no ak ťa to teda zaujíma, tak výstup so sprievodcom trvá dva dni (jedna noc), na sledovanie východu slnka z vrcholu sa vyráža okolo 02:00 v noci z poslednej turistickej chaty, ktorá ma kapacitu 136 ľudí. Tento organizovaný výstup ťa vyjde na 450€ a v prípade zlého počasia sa to celé ruší bez toho, aby ti vrátili peniaze. Áno vidíš dobre. Nevrátia ti ani prd, no Desi sa na to pýtala a údajne to takto zrušia maximálne 2x do roka. Takže „Good luck!“

Kota Kinabalu sunrise

Okrem tohto sa dá ešte navštíviť napríklad aj prales, odľahlé pláže, po ktorých sa bezstarostne poflakuje dobytok (mnohokrát je kultivovanejší, ako ten ľudský), večerná plavba k svetlomuchám (svetlušky), navštíviť lokálne kmene a pozrieť si tak, ako domáci imitujú život predošlých generácii alebo ďalšie iné bonbóniky. Samozrejme je tu niečo aj pre milovníkov katalógových zájazdov. Napríklad kurzy varenia alebo organizované výlety, kde sa o všetko postará agentúra a jediná turistova úloha je len zodvihnúť ruku s foťákom (alebo selfie palicou) a dokumentovať jeho „autentické zážitky“ z divokého Bornea.

→ Celotelová olejová masáž 1 hod (cca 11€)

→ Reflexná masáž chodidiel 1 hod (cca 7€)

→ Masáž nôh 1 hod (cca 8€)

→ Prenájom šnorchla na ostrove 2€

→ Veľmi chutné a lacné jedlá sú v indických reštauráciach (večera pre 3 osoby cca 3,5€)

→ Po meste chodia malé dodávky, ktoré vozia ľudí po hlavných trasách. Veľmi dobré je stiahnúť si aplikáciu „GRAB“ a to je niečo ako Uber. V autách sa platí hotovosťou.

Celú fotogalériu z Kota Kinabalu nájdeš na konci článku

Čo sa ešte oplatí vedieť

90 dní bezvízový vstup

1€ – 4,97 MYR (14.10.2017)

Domáci obyvatelia sú veľmi priateľskí

Cítil som sa tu bezpečne

Letisko má medzinárodné aj domáce lety

Kota Kinabalu mešita podvečer

Tak, čo ho hovoríš na túto nenápadnú destináciu? Zaujala ťa? Áno? Tak vieš čo tam hľadať. Nie? Možno som to len zle opísal. Každopádne pozri si teda o nej ešte niečo navyše a uvidíš, že osloví aj teba. Dovtedy ju môžeš ukázať napríklad tvojim známym tak, že budeš tento článok s nimi zdieľať, napíšeš mi svoje postrehy alebo ho oceníš palcom hore (lajk).
Dosť mi tým pomôžeš na mojich cestách a veľmi ma aj potešíš!

Maj sa fajn,

Aleš 🙂