Lyžovačka v Rakúsku a lyžiarske stredisko takmer iba pre seba

Lyžovačka v Rakúsku a lyžiarske stredisko takmer iba pre seba

Lyžovačka v Rakúsku

Lyžovačka v Rakúsku

Áno je to tak a nič to už nezmení. Leto je definitívne preč a prichádza obdobie odpočinku pre prírodu. Zima má takisto svoje čaro, no nie j to len o sedení pri telke s nohami v papučiach. Tak, ako k letu patrí voda, tak k zime, je viac než dokonalým “sparing partnerom” lyžovačka.

 

„Keď zatvorím oči, stále to ešte počujem: jemný vrzgot snehu pod lyžiarkami, keď kráčam po čerstvo napadanom snehu k stanici lanovky. Potom zrazu vidím pred sebou alpskú panorámu vrchu Hochkönig a som plný očakávania z tohto fascinujúceho dňa.“

 

Kto by si bol pomyslel, že sa zo mňa stane ranné vtáča? Nie, nie som žiadny nadšený lyžiar, ktorý musí bezpodmienečne stihnúť prvú jazdu lanovky a kvôli tomu sa naháňa pri raňajkách. Ten, kto nechce nič zmeškať. Ja mám radšej pohodlnejšie rána. Ale byť ako prvý na zjazdovke, to raz treba taktiež zažiť: mať celé lyžiarske stredisko iba pre seba, ten výhľad, ten pocit – a aj tú vôňu. Tak vonia iba čerstvý ranný vzduch hneď po svitaní. A okolo mňa: nič. Iba hory a zjazdovka. Keď mi po svitaní ráno zazvonil budík, ešte som si nevedel predstaviť, čo ma čaká. A tu hore mi bolo jasné: to by som si aj tak nedokázal predstaviť.

Mühlbach

Myslím, že k tomuto výhľadu netreba viac slov (foto: Early morning skiing_Region Hochkoenig (C)Hochkoenig Tourismus GmbH)

 Lyžovačka v Rakúsku

Lanovka iba pre mňa – takmer.

Krátko po siedmej ráno sme sa stretli pri horskej lanovke, iba pár ľudí. Už len to je zážitok: nemusieť čakať v rade, ale nechať sa vyviezť hneď, bez stresu a hektiky, iba s príjemnou skupinkou ľudí. Už len samotný pohľad pri jazde smerom nahor: ani jedna jediná stopa po lyžiach na snehu, len sem tam odtlačok zajačej labky. Je to až takmer gýčový pohľad, romantický a idylický zároveň. Vlastne by sme sa teraz nemali tak nahlas rozprávať, ale radšej načúvať tichu prírody. Ale pri toľkom nadšení je to len veľmi ťažko možné.

 

Lyžovačka v Rakúsku

Prísť, vystúpiť, nadýchnuť sa.

Väčšina sa pravdepodobne na dnešný deň už veľmi tešila, iní mali tento tajný tip domácich už dávno zaznačený v kalendári, alebo si nastavili alarm do mobilu. Ale ja musím povedať: naozaj to stojí za to. Pretože keď tam hore vystúpite, na krátku chvíľu stratíte reč: nedotknuté zjazdovky, vychádzajúce slnko, ligotajúci sa sneh – z toho všetkého doslova onemiete. A myšlienky, ktoré vám tak často víria v hlave, sú zrazu preč.

 

Mühlbach

Ráno, keď ešte všetci spia (foto: Early morning skiing_Region Hochkoenig (C)Hochkoenig Tourismus GmbH)

Lyžovačka v Rakúsku

Lyžovať sa a zanechávať za sebou stopu.

Ešte nikdy som si lyžovanie tak neužil. Lyžoval som sa na mnohých zjazdovkách, ale tu hore, v pokoji, je to oveľa viac zábavnejšie. Z našej malej skupiny bol každý svojím spôsobom nadšený: profíci, ktorí hneď hodnotili kvalitu snehu na nedotknutých svahoch. Tí ostatní sa tešili, že na zjazdovke konečne raz nie je tak rušno. Ja osobne som však iba žasol. Zrazu som dokonale splynul s prírodou! Dokonca som ani nevnímal kŕče v nohách – nie som totiž veľký športovec. A predsa, jednoducho som na všetko zabudol. A už len to samo o sebe je nezabudnuteľné.

Prišiel som lyžovaniu na chuť.

Asi po dvoch hodinách lyžovania s rozprávkovo krásnou kulisou hôr a na famóznych zjazdovkách som si spomenul, že som ešte takmer nič nejedol. Ako dobre, že sa v rámci balíka Early Morning Skiing Paket môžete zastaviť v malebnej chate Karbachalm-Hütte. Aj odtiaľto bol pohľad na okolité hory veľkolepý! A k tomu úžasné raňajky! Bolo to zásluhou pohybu, ľadovo studeného vzduchu, alebo boli tie raňajky naozaj také lahodné? Každopádne chutili skvelo!

 

Mühlbach

Po rannej lyžovačke je pripravený ďalší zážitok. Raňajky. (foto: Early morning Skiing_Region Hochkoenig (C)Hochkoenig Tourismus GmbH)

Lyžovačka v Rakúsku

Dve hodiny náskok na zjazdovke!

Potom som ešte dlho pozoroval cez okno hory, nakoniec som sa predsa len musel pobrať ďalej. Na zjazdovku, kde už medzičasom pribudlo niekoľko ďalších lyžiarov, ktorí majú radšej trochu pohodlnejšie rána. Tak ako aj ja – až doteraz.

Ranná lyžovačka Early Morning Skiing v Mühlbach:

– Každú stredu vo februári a marci

– Miesto stretnutia: 07.15 hod. pri kabínovej lanovke Karbachalm v Mühlbachu

– Maximálny počet 25 osôb, odporúčame objednať sa vopred

– Lyžuje sa v troch skupinách: pro, intermediate, chill

– Cena: € 48,– vrátane raňajok

Podmienka: lyžiarske schopnosti na úrovni min. červených zjazdoviek a platný skipas. Limitovaný počet účastníkov, preto je potrebné včas sa vopred prihlásiť (pracovné dni 8.00 – 12.00 hod. v kancelárii lanových dráh Hochkönig Bergbahnen, alebo mailom na office@hochkoenig-bergbahnen.at).

 

Ďalšie lyžiarske strediská v Rakúsku:

Tyrolsko:

SerfausImstÖtztalZillertalStubai GlacierHintertux Glacier,

Salzburg:

Skikeriki Großarltal

Styria:

Früh Start Tauplitz

Vorarlberg:

Silvretta Montafon

Carinthia:

Bad Kleinkirchheim

 

 

Rakúsko je krajina kde sa dá toho zažiť naozaj veľa. A čo je na tom najlepšie? No predsa, že to je od nás “len na skok!” Tento článok vznikol vďaka spolupráci s portálu www.austria.info kde sa dá pohodlne hľadať informácie aj v slovenčine.

Ak nechcete zmeškať žiadne novinky týkajúce sa turistiky a podujatí u našich susedov tak sa dá prihlásiť aj do ich newslettera

Lyžovačka v Rakúsku

 

.:Ad:.

By |2017-07-25T10:23:12+00:00november 7th, 2016|Tags: , , , , |0 Komentárov

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.