Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Zrejme na svete existuje mnoho rebríčkov, kde mnoho odborníkov alebo aj široká verejnosť zostavuje zoznamy tých najkrajších miest a krajín na svete. Ťažko povedať, ktorý z nich je ten najpresnejší alebo pravde najviac podobný. Nie nadarmo sa predsa hovorí: Sto ľudí, sto chutí. No a v tomto prípade to platí viac než presne.

Krajiny juhovýchodnej Ázie dlhodobo patria na popredné priečky v týchto nikdy nekončiacich zoznamoch. Kto tam ešte nebol sa bude možno čudovať, prečo tomu tak je. No kto už to šťastie mal a navštívil túto oblasť, tak určite bude súhlasiť, že sa tam nachádzajú oprávnene.

V tomto článku si budete môcť pozrieť a prečítať o ostrove, ktorý rozhodne patrí medzi tie najkrajšie destinácie v krajine. Skúsite si tipnúť, ktorý z viac, ako 7000 ostrovov mám na mysli? Pri predstave plánovania cesty do Filipín počasie nezohráva takú výraznú úlohu, ako napríklad pri ceste do obľúbeného Chorvátska. Pre nás Slovákov tu je leto po celý rok. Čo však môže nepríjemne zaskočiť, je akurát nejaký tajfún. Okrem toho je to však dovolenka 24/7.

Vybrať si niektorý z pomedzi všetkých tých niekoľkých tisícov ostrovov sa môže zdať byť celkom ťažký oriešok. Práve preto sa pozrieme na jeden z tých, ktorý sa radí práve medzi tie najkrajšie. No a prečo tomu tak je? To zistíte onedlho.

Bantayan

 

Iba necelých 90 minút plavby zo severného pobrežia ostrova Cebu sa nachádza niečo, čo ešte nestihli objaviť masy dychtivých turistov, ktorí sú poháňaní krásnymi fotografiami z dovolenkových katalógov cestovných kancelárii z celého sveta.

Nachádza sa tu malý a celkom nenápadný ostrov Bantayan. Kto vie, ako je to možné, že jeho krása akosi stále nie je v hľadáčiku cestoviek. Ak by toto miesto nič neponúkalo, tak by to bolo zrejme azda každému jasné, no v tomto prípade je opak pravdou. Je jedno, či sa tu rozhodnete stráviť len niekoľko dní alebo zostanete na dlhšie. V oboch prípadoch budete mať postarané o pestrý program na každý jeden deň. A ak by sa predsa len stalo, že to dopadne inak, tak záchrannú ruku iste podajú ďalšie okolité a ešte menšie ostrovy. Ich panenskosť je v niektorých prípadoch tak výstižná, že si ju nesú dokonca aj vo svojich názvoch.

Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Asi niet lepšieho ranného vstávania, ako v tomto domčeku na pláži

Keď veľká kovová loď dorazila k brehu Bantayanu, jeho okolie nevyzeralo dvakrát atraktívne. V tomto prípade si však našťastie na svoje neprišiel starý známy prvý dojem. V prístave v Santa Fe sa preto netreba dlho zdržiavať. Ideálne je za pár drobných si vziať prvý tricycle a hneď si pozrieť nejaké ubytovanie. Výber je viac než bohatý a pestrý.

Ani to netrvalo dlho a už sme si odkladali našu batožinu v krásnom malom domčeku hneď na pláži. Ak chce niekto zažiť skutočný raj na Zemi, tak musí určite prísť na tento ostrov. Veď sa predsa nestáva každý deň, aby ma hneď po otvorení dverí z izby ovievali palmové listy na pláži z bieleho piesku. Ten zmení farbu akurát tak vtedy, keď sa cez neho prevalí morská vlna tyrkysových odtieňov.

Ráno, keď väčšina dovolenkárov ešte spí, tak na Bantayane sa už tvrdo pracuje. Sledovať rybárov, ako z ich drevených lodí vyťahujú úlovky, ktoré sa počas noci ulakomili na ich návnady, je pre mňa viac, ako ktorýkoľvek iný zážitok.

Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Deti po celom svete majú rôzne starosti. Niektoré plačú, že nemajú najnovší ajfón a niektoré majú zas iné problémy

O tom, že sú tieto vody bohaté na podmorský život som sa nemusel presviedčať dlho. Stačilo sa vybrať pár metrov do plytkej vody a dôkaz bol na svete. Malé pestrofarebné rybky sa mihotali okolo mojich nôh, ako mravce. Exotické morské hviezdice pôsobili, ako slovenskí dôchodcovia, ktorí sa pomaličky presúvajú k lekárovi. O niečo viac boli ostražité kraby, ktoré sa svojou rýchlosťou akoby hviezdiciam doslova vysmievali. O dokonalú scenériu, ktorá sa naskytla na horizonte sa postarala opustená loď, ktorá iste kedysi takisto určite prinášala potravu z mora. Dnes už sa však na nej len bezstarostne suší prádlo, ktoré tam navešali rybári.

Takmer biely piesok, ktorý sa ťahá skoro celým ostrovom je priam magnetom a pastvou pre oči nejedného suchozemca. V kombinácii s dlhými kokosovými palmami, ktoré sa len občas pohnú na jemný morský vánok sa už aj realita prestáva zdať naozajstnou a mozog pomaličky prijíma podozrenia o možných halucináciách. Nie, nie! Našťastie to je všetko naozaj pravda, no pre istotu si dám ďalší kokos, ktorého tu je toľko, že jeho šťavu môžem piť tak často, ako doma pitnú vodu.

„mozog pomaličky prijíma podozrenia o možných halucináciách“

K tomu, aby som mal postarané o dokonalé exotické raňajky, bola viac než ideálna kúpa banánového koláča. Ten by mali dovážať asi všade! Vo všeobecnosti v tejto krajine platí, že ich kuchyňa nie je až taká výrazne rozdielna, ako v niektorých priľahlých štátoch. Avšak keď už sa nájde niečo iné tak to určite stojí za to. Pravým dôkazom tejto výnimky môže byť určite napríklad taká kokosová polievka, na ktorej si pochutnalo určite mnoho turistov z celého sveta.

Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Pohoda, pohoda a zasa len pohoda. To sú Filipíny (Virgin Island)

Ako som už spomínal, tak ostrov Bantayan patrí medzi tie, ktoré ešte stále nepodľahli davom turistov. Pesimistovi môže napadnúť, že sa tu teda nebude mať kde poriadne ubytovať a pod širákom sa mu zostať nechce. Omyl! Vybavenosť a pripravenosť ubytovacích zariadení je viac, než dostačujúca. Od malých a romantických domčekov priamo na pláži, sa dá prenajať nocľah až po luxusné rezorty, na ktoré sú naučení najmä dovolenkári „zo západu“. Dá sa tu nájsť naozaj mnoho skvelých hotelov. Stačí si len vybrať, či chcete mať pri pláži len domček, alebo aj altánok, či chcete masáže v izbe alebo v tom altánku na pláži, raňajky do izby alebo sa po ne prejdete do tropickej záhrady… No proste skutočne si je z čoho vyberať a dokonca aj preberať. Čo je na tom ešte lepšie, je to, že peňaženka alebo bankový účet nejaký extra veľký rozdiel nespozorujú.

„Ceny na Filipínach sú viac, než priateľské“

Ak patríte medzi tých, ktorí neradi trávia noc na tom istom mieste, tak ste to doslova vyhrali. Aj na tomto ostrove si môžete dopriať viacero nocľahov. Dokonca aj toľko, čo hrdlo ráči. Skvelým spôsobom, ako objavovať túto destináciu, je prenajať si motorku alebo sa nechať odviezť taxíkom. No a keď počas cesty nájdete miesto, ktoré sa vám naozaj veľmi páči, tak tam jednoducho zostanete. Takto sa dajú nájsť mnohé pláže, ktoré sú vyslovene opustené a je viac než pravdepodobné, že tu zažijete dni, aké mal aj hlavný hrdina z filmu stroskotanec. Širokosiahlé pláže od nevidím do nevidím, kde vám budú spoločnosť robiť akurát tak kraby alebo nejaké túlavé zvieratá.

 Najkrajšie ostrovy Filipín 

Najkrajšie ostrovy Filipín

Hamaka je pre mňa synonymum od slova pohoda

Nemusíte sa báť ani toho, že budete po krk zarastený v nejakých bujných porastoch, o ktoré sa nikto nestará. Na Bantayane je viacero rezortov, ktoré sú celkom nové a ešte neobjavené. Na niektorých sú ešte finálne dokončovacie stavebné práce, ktoré vašu pohodu určite nenarušia. Preto sa o tieto miesta domáci veľmi dobre starajú a okrem svojej krásy ponúkajú aj čistotu a poriadok.

 Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Určite si treba dopriať aj okružnú plavbu okolo ostorva

Ostrov sa dá poľahky dookola prejsť za jeden deň, ale na čo sa ponáhľať. Počas tejto spoznávacej cesty si treba dopriať viacero či už plánovaných alebo celkom nečakaných zastávok a vychutnať si tak jedinečnú chuť tohto miesta.

Či už ide o mnohé zákutia, ktoré tu nastražila príroda alebo človek je to úplne jedno. Na Filipínach plynie čas pomaly, a preto sa netreba nikam ponáhľať.

 Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Sledovanie zrodu nového dňa

Ak chcete zažiť kontakt s domácimi obyvateľmi tak malé dedinky medzi mestami sú na to viac než stvorené. Pripravte sa však na to, že budete niečo, ako atrakcia. Domáci obyvatelia sú veľmi milí a priateľskí, a preto sa im oplatí venovať aspoň úprimný úsmev a pozdrav. Na oplátku za to dostanete láskavé privítanie a ak budete mať šťastie, tak aj niečo viac. Nechajte sa prekvapiť.

Filipíny patria medzi krajiny, kde majú staré zvyky a tradície zelenú. Je celkom jedno, či ide napríklad o oslavu Vianoc, ktoré tu trvajú skoro mesiac. Každý, kto si čo to, o tejto krajine aspoň niečo naštudoval vie aj to, ako si miestni uctievajú ukrižovanie Ježiša. Nám sa však podarilo dostať na akt, ktorí tu má takisto hlbokosiahle korene. Ak sa budete motať niekde po vidieku, tak je viac než pravdepodobné, že niekde uvidíte kohútie zápasy. Zvyčajne ide o malý ring s udupanou hlinou a kovovou ohradou. Okolo nej sa zhromaždí veľa majiteľov hydiny, pozorovateľov, no a samozrejme stávkarov. Títo všetci tak nadšene sledujú, ako sa vyberajú do zápasov dvojice, z ktorej mnohokrát vzíde iba jeden víťaz. O to, že je tomu takto, sa veľmi pričinil opäť „lotor človek“. Aby boli zápasy viac krvilačné tak zvieratám na nohu priväzujú ostrý bodák, ktorý ma protivníka rýchlejšie „vybaviť“

 Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Niekde si chlapci porovnávajú pipíky a niekde zas kohúty 😀

Bolo by celkom na škodu zostať len v meste Santa Fe a neodskočiť si napríklad aj do druhého väčšieho mesta na ostrove, ktoré ma rovnaký názov, ako samotný ostrov. Je celkom jedno, či si pozriete, ako plynie život na trhovisku, ako sa darilo rybárom na mori, alebo sa budete len tak bezcieľne motať po veľkom štvorcovom námestí, ktoré sa mi viac než dosť ponášalo na tie, ktoré vybudovali za čias kolonizácii Španieli napríklad aj v Južnej Amerike.

Z prístavu v tomto meste odchádzajú lode aj na ďalšie susedné ostrovy. Takže zvážte, či so sebou zoberiete aj nejakú batožinu 🙂

No a viac, než vhodná bude zrejme aj rada, že len v tomto meste funguje bankomat, odkiaľ sa dajú vyberať peniaze v miestnej mene.

 Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Niekedy sa proste len oplatí zastaviť a vychutnať si ten okamih

A čo ak ste sa toho všetkého na Bantayane už naozaj celkom „prejedli“? Žiadne obavy. Stačí sa spýtať domácich obyvateľov na výlet na Virgin Island, ktorý je len zhruba hodinu plavby drevenou loďkou zo Santa Fe. Ak sa vám páčil Bantayan, tak na tomto malinkom ostrove sa do Filipín zrejme zamilujete. Síce tu nenájdete pôvodný kolorit, ako v predošlom prípade, ale je tu niečo iné. Dokonale naaranžované stredisko je niečo medzi rajom na zemi a scénami z rozprávok o vílach, ktoré si pamätáte ešte z čias, keď ste o Filipínach ani nesnívali. Takmer biely piesok, tyrkysové more, elegantné palmy, na ktorých sú navešané hamaky na hojdanie. Zelený trávnik, vôňa grilovaných darov mora a plno pre nás Slovákov exotickej architektúry ma naozaj dostali. Ak sa niekde na svete zastaví čas, tak to bude určite tu, lebo na tomto malinkom ostrove je život naozaj gombička.

 Najkrajšie ostrovy Filipín

Najkrajšie ostrovy Filipín

Vitajte na Panenskom ostrove (Virgin Island)

Najkrajšie ostrovy Filipín

Virgin Island

Najkrajšie ostrovy Filipín

Virgin Island

Filipíny sú naozaj fantastickou destináciou azda pre každého. Je úplne jedno či tam pôjdete sami, s partiou skvelých ľudí, ktorí majú radi zábavu, s rodinou… No proste v tejto krajine si príde na svoje určite každý. Napriek tomu, že je v ponuke tak veľa ostrovov, výber nemusí byť vždy ťažký. Ak máte radi to, čo ešte nepodľahlo náporu turistov, tak Bantayan je ostrov, na ktorý budete spomínať, ako na to správne rozhodnutie. K tomu aby to tak bolo, má predsa skvelých pomocníkov a o tom, či to je naozaj tak sa presvedčíte jedine ak tam pôjdete a potom budete podobné správy zrejme šíriť aj vy.

Ozaj?!

Viete o tom čo sa na Filipínach oplatí a čo zas nie? Tak prednedávnom som to spísal do krátkeho článku. Stačí jeden klik a môžete si to pozrieť tu. A ako som plánoval našu cestu? Celkom som si pri tom posedel. Veľmi mi však pomohli:

A ako sa dostať na ostrov Bantayan? Presný popis spolu aj s cenami sa dozviete v tomto článku 🙂

Tým, že ste si prečítali aj tento článok, ste ma opäť podporili v mojej práci. Som vám za to veľmi vďačný! Tak, ako po predošlé dva roky, tak aj teraz, som sa zapojil do súťaže, o najlepší cestovateľský blog na Slovensku. Konkurencia je viac než skvelá a preto vás chcem aj tento rok požiadať o podporu.

Svojim hlasom mi tak opäť pomôžete.

Ďakujem!

Aleš 😀

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár