Odchod zo Slovenska

2/2

 Prvý týždeň“

Odchod zo Slovenska

Naposledy ste si mohli prečítať o tom, aké boli posledné týždne na Slovensku. Dnes to je sľubované pokračovanie z príchodu na Taiwan :-)

Prvý týždeň po odchode zo Slovenska bol dosť hektický a poriadne nabitý programom. Nemali sme ubytovanie, ale len hotel rezervovaný na 5 nocí. Verili sme, že za túto dobu niečo nájdeme. To však nebolo jediné, čo čakalo na vybavenie. Okrem iného bolo potrebné nájsť v 2 miliónovom meste školu, zapísať sa do nej a vybaviť potrebné formality. Kúpiť SIM karty do telefónov. Zohnať skúter a bicykel, bez ktorého sa tu nedá fungovať. Nájsť políciu, kde potvrdia medzinárodné vodičské preukazy. Zaobstarať mestskú kartu na vlaky a autobusy. A samozrejme to najdôležitejšie. Prenajať byt.

 

Odchod zo Slovenska

Slovensko je krajina, ktorá bude vždy spojená s domovom

 

Počas našej prvej návštevy Taiwanu sme sa spoznali s veľmi sympatickým mladým párom, ktorý nám náramne pomohol. Na malom ostrovčeku Lanyu, kde bol len jeden bankomat sme si chceli vybrať peniaze. Ani mne, ani Julke to však nešlo a vyzeralo to tak, že budeme bez peňazí. Našťastie k nám prišiel práve spomínaný pár a ponúkli sa nám, že nám dajú peniaze. Nie, že nám ich požičajú. Oni nám ich dávali! Dokonca sme ich museli prehovárať, aby nám dali svoj kontakt a neskôr, keď si niekde inde vyberieme hotovosť, tak im to vrátime.

Odchod zo Slovenska

Naši staronoví priatelia z Taiwanu. Sophia a Martin.

Trvalo hodnú chvíľu, aby na náš návrh pristáli. Nakoniec sa nám to podarilo a stali sa z nás priatelia. O niekoľko dní, sme sa ešte stihli stretnúť na spoločnej večeri. Mimochodom, nenechali nás ani zaplatiť. „Sme predsa hostia v ich krajine“, ktorej obyvatelia sú povestní svojou ochotou a priateľstvom.

Zhodou okolností žije tento pár v meste, kde je Julkina škola. Najbližšie dva roky tu budeme bývať aj my. Dohodli sme si teda stretnutie hneď na druhý deň, ako sme prileteli na ostrov.

 

Jedna z prvých viet, ktorú nám po 2 rokoch povedali bola: „Neverili sme, že sa ešte niekedy stretneme.“

Naši noví a vtedy zatiaľ jediní priatelia na Taiwane nám prvých 5 dní pomáhali absolútne so všetkým. Všade nás vozili, všetko nám vybavili. Našli nám byt, preložili zmluvy, nechali na seba napísať niektoré dokumenty, poukazovali nám tie najdôležitejšie miesta v meste, brali nás na večere… Skrátka, nielen že s nami trávili svoj voľný čas, ale pomohli nám všetko vybaviť.

Odchod zo Slovenska

Tainan City. Mesto, ktoré sa stalo našim novým domovom.

Kedykoľvek sa ozvú, aby sa spýtali ako sa máme, či je všetko v poriadku, alebo či niečo nepotrebujeme. Takisto nám požičali svoj skúter na celý čas, ktorý budeme na Taiwane. Zadarmo! Nechceli za to absolútne nič. Sami sme tomu nechceli veriť, aká môže byť ľudská ochota. Neprejde deň, kedy sa nestretneme s nezištnou pomocou. A to kdekoľvek. Je jedno, či to je na ulici, v obchode alebo niekde inde.

 

Aj preto sa nám ľahšie žije tak ďaleko od miesta, ktoré je náš domov.

 

Mnohí priatelia, ale aj iní ľudia sa nás pýtali, prečo sme sa rozhodli práve pre túto krajinu. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tento ostrov ponúka mnoho prírodných, kultúrnych a gastronomických zážitkov. To sa však dá nájsť aj v iných krajinách. Dokonca si myslím, že je na svete omnoho viac krajších. To, čím je Taiwan pre nás jedinečný a okúzľujúci zároveň, sú jeho obyvatelia.

Nebojím sa povedať, že tu žijú najpriateľskejší ľudia, akých som kedy stretol. Na svete je veľa krajín a mne sa podarilo precestovať len zhruba 40 z nich, no zatiaľ je v tejto „kategórii“ Taiwan neohrozene favorit číslo jeden!

Odchod zo Slovenska

Odchod zo Slovenska

Taiwan je omývaný morom aj oceánom

Domáci obyvatelia sú veľmi zvedaví. So záujmom sa pýtajú, ako sa máme v Európe. Väčšina z nich nevie, kde je Slovensko, ale s veľkou radosťou si to nechajú vysvetliť. Pri ich otázkach mi tak nevedomky pripomínajú domov. Samozrejme, niektoré veci nechápu (napríklad ako som mohol na pohotovosti v nemocnici čakať 6 hodín). Tieto témy však moc nerozpitvávame.

Neprejde deň, kedy sa nestretneme s nezištnou pomocou. A to kdekoľvek. Je jedno, či to je na ulici, v obchode alebo niekde inde. Ľudia sa usmievajú a snažia sa byť nápomocní.

Odchod zo Slovenska

Odchod zo Slovenska

Avšak sú tu aj vysoké hory.

Pár dní po tom, ako sme sa nasťahovali do nášho nového bytu, nám jeden zo susedou priniesol plnú tašku polievok. Len tak, lebo som mu povedal, že mám rád taiwanské polievky. Ďalší zo susedov po zistení, že píšem články a publikujem fotografie o ich krajine, mi neváhal požičať na dlhodobo plnoprofesionálny fotoaparát spolu s viacerými objektívmi, ktorý som si ani ja sám doteraz nemohol dovoliť kúpiť.

Odchod zo Slovenska

Odchod zo Slovenska

Mestská pláž v meste Tainan City

Celkovo sú cudzinci veľmi zaujímavý „artikel“. Je to tu všeobecne známe. Za tých niekoľko týždňov, čo sme na Taiwane, sme sa spoznali s veľa zaujímavými ľuďmi. Ani nevieme ako a máme tu už skutočne veľa priateľov. Deň je vždy omnoho krajší, keď ho začíname s úsmevom na tvári, keď v potravinách predavači nie sú zdutí, ale usmiatí, keď sa vrátnik nehnevá ale usmieva a zaželá pekný deň alebo keď na ulici nevidíte nahnevané a zamračené tváre. Úsmev má priam magickú moc. Je zadarmo a veľmi ľahko sa šíri. Je ako pozitívna epidémia. Aj preto sa nám ľahšie žije tak ďaleko od miesta, ktoré je náš domov.

Odchod zo Slovenska

Ďalší skvelí ľudia, ktorí nám veľmi pomáhajú. Ian a Melody

Nič nie je dokonalé a bolo by naivné myslieť si opak. Ani Taiwan nie je výnimkou. Avšak snažíme sa sústrediť na to, čo nám do života prinesie niečo pozitívne, niečo, čo nás obohatí.

Páčia sa ti naše články? Máš rád naše fotografie?

Podpor nás svojím hlasom v súťaži o najlepšieho blogera.

BR_2015_250x250

:-)