Spánok alebo aj ako a kde si zložiť hlavu

 

Jedna z mnohých otázok, ktoré dostávame, keď sa niekam vyberieme je: „A kde budete spať?“. Každý na ňu odpovie určite po svojom. Možností je skutočne viac než dosť. Od pohodlia a luxusu až po betónový chodník pred stanicou…

 

„A kde budete spať?“

 

Práve toto sa nám spolu s kamarátom stalo v Barcelone. Keď sme si naše spacáky rozložili na pláži, prišiel za nami mladík s varovaním: „Ak chcete do rána prežiť, tak sa zbaľte a choďte niekam inam“. Dvakrát to nebolo treba opakovať. Uprostred noci mala byť naším útočiskom budova jednej z vlakových staníc.

Posledným metrom sme sa teda odviezli čo najbližšie k nej, a potom asi dvoj hodinovým peším presunom nočnou Katalánskou metropolou sa vybrali s ťažkými batohmi na chrbtoch. Keď sme k nej konečne dorazili, nasledovalo ďalšie sklamanie, v podobe uzatvorenia budovy. Nezostávalo nám nič iné len prespať do jej otvorenia na chodníku vedľa stanovišťa taxikárov v spoločnosti rôznych bezdomovcov.

 

spánok

Prístav, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako idálne útočisko na nocľah

 

Na dvojtýždňovom výlete po Maroku sme si zaplatili nocľah v hosteli len jednu noc. Tam bol náš prvý aj posledný spánok pod strechou. Všetky ostatné boli dokonalým dobrodružstvom. Naše nočné stanovišťa boli skutočne najrôznejšieho charakteru. V hlavnom meste Rabat sme preliezli cez vysoký plot k jednej z najznámejších mešít v krajine a zaspali tam v kríkoch. Spánok v Marakešskom parku sme si takisto mohli dopriať až po prelezení vysokého plotu.

Úplne iná situácia bola v prístavnom meste Essaouira. Dopriali sme si tu „trošku romantiky“ a zaspali medzi pieskovými dunami. Celé to bolo fajn až na to, že ráno sme sa museli vyhrabávať spopod piesku, ktorý nás počas noci celých pozasypával. Pamätám si aj na nechápavé pohľady ranných bežcov v meste Meknés, ktorí na nás s úsmevom na tvári pozerali a mávali nám keď sme sa zobúdzali. Večer, keď sme si líhali nám „nejako“ ušlo, že sme si to tento krát rozložili hneď vedľa bežeckej dráhy.

 

spánok

Ráno v Marrakeši

 

Pri takomto druhu nocľahov treba brať na vedomie, že sa o miesto na spánok chtiac-nechtiac „delíme“. Ide najmä o hmyz najrôznejších druhov. Avšak, keď sme spali pod hradbami jedného talianskeho zámku, boli naši noční spoločníci aj potkany. Našťastie sa báli oni nás viac ako my ich a noc sme tak bezproblémovo zvládli.

 

spánok

Ranná hygiena z prasknutého vodovodného potrubia v Ciber Parku

 

Počas cesty po Argentíne k vodopádom Iguazú nás zastihla nečakane búrka. Nikde v okolí po hosteli ani stopa. Juraj navrhol, aby sme sa šli spýtať na nocľah k niektorému zo skromných domčekov, ktoré boli v okolí prašnej cesty. Hneď na prvý pokus to vyšlo.

Príjemná pani v strednom veku nám s úsmevom na tvári dovolila rozložiť si stan na jej záhradke za dreveným domčekom. Nakoniec bolo z toho príjemné stretnutie dvoch celkom rozličných kultúr. Ako vďaku sme jej dali ochutnať slovenskú medicínu v podobe 52% domácej slivovice z ktorej hodnú chvíľu lapala po dychu, no keď to prešlo, s obrovským úsmevom na milej tvári sa poďakovala a zaželala veľa šťastia na zvyšok cesty.

 

Nocľah u domácich pri vodopádoch Iguazu

Nocľah u domácich pri vodopádoch Iguazu

 

Obrovskou výhodou na cestách do známa i neznáma je pribaliť si so sebou aj stan. Síce sú to mnohokrát kilogramy navyše, no v situáciách keď je potrebný, sme zaň vždy vďační. Presne toto sa nám potvrdilo aj keď sme sa vybrali k vulkánu Parinacota v Čile.

Len tak bez hocijakých starostí sme sa mohli túlať v nádhernej prírode kde niet ani živej duše. Keď sme súboj s únavou prehrali, nebol najmenší problém si to rozložiť na mieste odkiaľ bol výhľad na nezaplatenie. Takýchto situácií je mnoho a vždy hrejú na srdci.

 

spánok

Kempovanie uprostred ničoho pod Vulkánom Parinacota

 

Ubytovať sa dá naozaj hocikde. Po príchode na Taiwan sme na rýchlo hľadali spolu s priateľkou hocijaké slušné ubytovanie. To by nebol zrejme problém, ak by boli všetky nápisy na budovách písané inými znakmi, ako čínskymi. V sprievode dvoch domácich obyvateľov, ktorí nám ochotne pomáhali sa nám po hodnej chvíli podarilo zaplatiť izbu na noc. Nebolo by na tom nič neobvyklé keby sme nezistili, že túto ubytovňu si vyberajú páriky, ktoré sa tu chodia oddávať milostným radovánkam.

 

spánok

Niekedy sa dá dobre vyspať aj na letisku

 

Na prvý pohľad sa mnohokrát môže zdať všetko celkom inak, ako to v skutočnosti naozaj je. To isté platí aj o ubytovaniach. Na našich cestách sme spali skutočne na najrôznejších miestach. Mnohokrát som sa s ich výberom nestotožňoval ani ja sám, no s odstupom času je to veľmi príjemná spomienka, ktorú keď rozprávam druhým, vyčarí nejedenkrát úsmev na tvárach.

 

spánok

Dobrý spánok bol aj v Micchelangelových záhradách vo Florencii

spánok

Obedňajšia siesta niekde v Argentíne