Štúrovo

 

Na Slovensku je dozaista veľmi veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ďalšou zastávkou naprieč našou krásnou krajinou je mesto na juhu. Dokonca je to najjužnejšie mesto. Jeden okraj mu obmýva voda z Dunaja, v ktorej sa od hladiny odráža majestátna katedrála. Druhá strana patrí Hronu. Kúsok ďalej za mestom, sa tieto dve rieky spájajú. Turisti ho navštevujú počas celého roka, no najviac ich tu určite vidieť počas leta. Na mysli mám Štúrovo.

 

Štúrovo

 

Kedysi to bola len malinká rybárska osada, ktorá sa postupne menila a prechádzala tak až do súčasnej podoby. Z minulosti sa s ním spája jedna zaujímavá skutočnosť: Pôvodný názov „Cacat“ sa postupne menil a svojho času mesto spolu s hradom, ktorý už je zaniknutý údajne volali „Kakat“ (zdroj 1., zdroj 2.). Zlé jazyky ešte aj dnes tvrdia, že sa tak volali všetci jeho obyvatelia.

 

Štúrovo

 

Mesto prešlo mnohými úpravami. Nie len gramatickými, ale aj stavebnými. Ulice spolu s námestím prednedávnom prešli pomerne výraznou rekonštrukciou. To má následok na jeho súčasnej podobe. Prostredie a atmosféra, ktorými pôsobí na návštevníka sú skutočne príjemné.  Medzi jeho najnavštevovanejšie dominanty rozhodne patrí moderné kúpalisko s viacerými bazénmi a vodnými atrakciami. Oprávnene nesie prívlastok „kúpeľného mesta“. Niet sa čo čudovať, že pri jeho návšteve je možné počuť okrem slovenčiny, maďarčiny a češtiny aj ďalšie jazyky. Takisto aj ja sám som tam bol na nejednej letnej dovolenke už ako malý chlapec spolu s rodičmi alebo kamarátmi.

 

Štúrovo

Štúrovo

Asi nie je takého návštevníka, ktorý by si nepozrel promenádu pri brehu Dunaja. Odtiaľto sa dá sledovať majestátna katedrála protiľahlého Maďarského mesta Ostrihom. Pohľad na ňu je mnohokrát až „elektrizujúci“. Verím, že nie len mňa, ale určite aj mnoho iných návštevníkov Štúrova tak prilákala na krátky výlet do susedného mesta na druhej strane Dunaja. Prechádzka týmto mestom vo mne navodzovala pocit hlbšieho cestovania v čase späť.

 

Štúrovo

 

Na to, aby sa Štúrovo a Ostrihom opätovne spojili mostom muselo prejsť celých 57 rokov. Od konca druhej svetovej vojny tak na oboch brehoch Dunaja trčala konštrukcia mostu, ako výsledok práce nemeckých vojakov na ústupe. Nie len domáci obyvatelia ale dozaista aj turisti sa tešia skutočnosti, že Most Márie Valérie tak zjednodušil presun na brehoch Dunaja. Táto 509 metrov dlhá stavba nahradila kompu, ktorá prevážala ľudí a autá. Je to takisto aj dôkaz priateľstva medzi obomi krajinami. Niektorí ľudia v tom vidia aj posolstvo do budúcnosti: „Tak ako môžeme spojiť oba brehy Dunaja, môžeme spojiť aj oba národy, ktoré v ňom prebývajú.“

 

Štúrovo

 

Keby som nerozumel ani jednému jazyku v týchto dvoch mestách, myslel by som si, že sú spojené. Zaujímalo by ma ako to vnímajú cudzinci.

 

Štúrovo

 

Priam dokonalá vyhliadka na obe mestá sa naskytuje z vyhliadkovej veže Ostrihomskej katedrály. Po zaplatení drobného poplatku sa tak dá vyjsť skoro až na jej samý vrchol.  Za ideálnych svetelných podmienok je tak vidieť poriadne ďaleko. Kľukaté koryto Dunaja sa „pohodlne“ tiahne územím, aby nevedomky vytvorilo pomyselnú čiaru na mape alebo aj štátnu hranicu medzi krajinami, ktoré boli kedysi jedným kráľovstvom.

 

Štúrovo

 

Počas horúcich letných dní sa určite oplatí oddýchnuť si v niektorom z viacerých moderných bazénov kúpaliska. No ak si vyberiete navštíviť Štúrovo počas iného ročného obdobia, jednoznačne odporúčam promenádu pri Dunaji. Treba mať však na pamäti aj to, že pri pohľade na Ostrihomskú katedrálu zabudnete či ste na Slovensku alebo Maďarsku :-)

 

Štúrovo