Taipei 101

Taipei 101

To, že Taipei je hlavné mesto Taiwanu sme vedeli obaja. Samozrejmosťou bola aj zastávka v tejto metropole. Väčší „problém“ však bolo skôr naplánovanie programu v dva  a pol miliónovom centre ostrova. Možností je tu celkom dozaista viac než dosť.

 

Taipei 101

V uliciach hlavného mesta Taipei

 

Nie len v meste, ale aj v rozľahlom okolí je len málo miest, odkiaľ nie je na obzore vidieť niekdajšiu najvyššiu budovu sveta Taipei 101. Aj pre nás to bola výzva. S observatóriom na jej streche bola ešte atraktívnejšia.

 

Taipei 101

Budovu vidieť z mnohých miest

 

Vstupenky na vrchol sa nám podarilo rezervovať cez internet. Presne na 18tu hodinu. Nie náhodou, ale plánovane. To najmä kvôli tomu, aby sa nám podarilo vidieť mesto za denného svetla, pri západe slnka a ešte aj vo farbách tisícok neónov z pouličného osvetlenia.

 

Taipei 101

Výhľad na mesto počas západu slnka z observatória na streche

 

Celá budova slúži ako multifunkčné zariadenie. V dolných podlažiach je nákupné stredisko (ako inak :-) ). Smerom hore je mnoho administratívnych a kancelárskych priestorov. To, čo bolo pre nás najviac atraktívne, boli posledné vrchné poschodia. Samozrejme, ani tu nechýbali obchody. Nie len so suvenírmi. Na svoje si tu prišli aj „solventní“ návštevníci a mohli si z tejto momentálne tretej najvyššej budovy na svete odniesť krásne šperky z nablýskaných kameňov alebo drahokamov.

V Taipei 101 mysleli aj na hladošov. Takže bez problémov sa dá najesť v malých bistrách, no aj vo vkusnej reštaurácii. Podľa chuti a rozpočtu na výlet :-) .

 

Taipei 101

Tesne pred vstupom do mrakodrapu

 

Na posledné pochodia premáva výťah. Ani ten nie je obyčajný. Práve naopak. Podľa mňa je výnimočný. Vďaka svojej rýchlosti sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejší výťah na svete! Takže tí čo majú strach z výšok a nenazbierajú odvahu sa pozrieť zo strechy observatória Taipei 101, by sa rozhodne mali aspoň odviezť v tejto kabínke. Absolvovanie celej trasy trvá pár desiatok sekúnd a je spojené s vkusnou animáciu premietanie hviezd na strop kabínky.

 

Taipei 101

Certifikát o jedinečnosti výťahu

 

Pohľad, ktorý sa naskytne po vykročení na otvorenú strechu je.. hmm ako by som to správne opísal, nech to je aspoň podobné skutočnosti..?  NEUVERITEĽNÝ!!!

Ruch premávky v uliciach vystriedalo „pišťanie“ vetra, ktorý sa pretláčal pomedzi voľné škáry a hrany okrajov torza budovy. Smog vymenila vôňa akéhosi nadšenia a radosti. Premávajúce autá nahradili desiatky šťastných ľudských tvárí, ktoré s fotoaparátmi v rukách nevedeli čo skôr od radosti.  A okolitý svet mimo budovy? Magnifique!

 

Taipei 101

Pohľad na mesto

Nad morom slnko prehralo svoj každodenný boj a ponorilo sa tak na pár hodín do čara noci. Po hrebeňoch okolitých kopcov sa povaľovali malé obláčiky a tiež si vychutnávali pohľad na mesto. Milióny drobných svetielok z áut a motocyklov synchronizovane križovali ulice hlavného mesta Taipei a nevedomky tak vytvárali pouličnú svetelnú šou. Okná budov na seba čakať nenechali takisto dlho.

Taipei 101

V uliciach krátko po zotmení

Zo strechy Taipei 101 sme si v dokonalom opojení z eufórie vychutnávali toto famózne vystúpenie, kde hlavné úlohy zohrávali herci, ktorých nikto nenajal. Napriek tomu si počínali viac než profesionálne. V úlohe porotcu, ktorého výsledok na toto predstavenie nemá žiaden vplyv, môžem nadšene hovoriť o tomto zážitku len a len v superlatívoch!

Taipei 101

Nočné mesto z observatória