Tipy na fotenie. Týchto 19 musí zvládať každý fotograf-cestovateľ

Tipy na fotenie. Týchto 19 musí zvládať každý fotograf-cestovateľ

Tipy na fotenie

Tipy na fotenie

Každý jeden z nás čo sa vyberieme na nejaký výlet alebo cestu si určite urobí zopár fotiek. No a zrejme každý z nás chce, aby boli tie zábery čo najlepšie. Na výsledok pôsobí mnoho faktorov. Niektoré sa dajú ovplyvniť a iné ani nie. Práve na tie prvé sa pozrieme trochu z bližšia.

1.Vstávajte zavčasu

Najlepšie svetlo na fotenie, či už prírody, alebo rôznych zátiší na cestách, je zhruba hodinu pred a po východe resp. západe slnka. Svetlo je mäkké, obloha farebná a slnko na horizonte vyzerá byť väčšie. Ak chcete aby na vašich fotkách z cestovania neboli masy ľudí, ktoré tam sú počas dňa a ešte viac ich príde počas západu slnka, tak si naplánujte (v rámci možností) radšej východ slnka. Vtedy 95% ľudí ešte spí a vy tak budete mať možnosť zachytiť jedinečný moment, bez toho, aby ste potom presedeli hodiny pri počítači s retušovaním.

Tipy na fotenie

Aj preplnené mieste sú mnohokrát ráno prázdne

 

2.Urobte si prieskum

Nenechávajte to na náhodu a poriadne si naštudujte miesto, kam chcete ísť fotiť. Čím viac o ňom budete vedieť, tým menej času premrháte priamo na mieste.

3.Dokonale ovládajte svoj fotoaparát

Niektoré okamihy v živote sa nezvyknú viackrát opakovať. Aby vám neutiekli len preto, že ste hľadali na foťáku nejaké tlačidlo alebo funkciu, tak sa ho naučte ovládať doslova poslepiačky. V posteli, pred telkou, na záchode… kdekoľvek ste, skúšajte všetky jeho funkcie až dovtedy, kým to nebudete vedieť na 120%. Fotoaparát je niečo, ako predĺžený zrak na dlani.

 

Tipy na fotenie

Umenie ovládať svoje remeslo je základ (foto: www.media.giphy.com)

 

4.Popremýšľajte nad ubytovaním

Ak rozdiel medzi lacným hostelom na okraji mesta a v jeho centre nebude astronomický, tak zvážte ten v centre. Práve tieto miesta ponúkajú iný pohľad na miesto, kde to žije a vám sa tak môžu podariť zaujímavé zábery z pohodlia balkónu alebo z okna. Obzvlášť tie s perfektným výhľadom.

5.Pozdravte sa

Naučte sa aspoň pozdrav v lokálnom jazyku, skúste ho použiť pri fotení domácich obyvateľov a zachytiť tak ich bezprostrednú reakciu.

Tipy na fotenie

Tipy na fotenie

Pozdrav a úsmev sú kľúč, k mnohým dverám

 

6.Hľadajte inšpiráciu

Každý z nás potrebuje nabrať nové myšlienky, postoje, návyky… Ak chcete zo svojich ciest prinášať niečo viac, ako len tisícky nudných záberov, tak hľadajte zdroj kvality. Pozrite si prácu iných fotografov, vyhľadajte zaujímavé zábery z lokality kam sa chystáte, zájdite do galérie, prečítajte si dobrú knihu, počúvajte hudbu bez textu, relaxujte a robte to s láskou. Poraďte sa s druhými fotografmi, ale nekopírujte!

7.Precíťte všetko navôkol

Fotografovanie je krásne hobby, ale nie je to len o foťáku a oku. Vychutnajte si atmosféru miesta. Nasávajte vône z ulice, počúvajte jej zvuky, sledujte tváre ľudí… Toto všetko vám pomôže lepšie pochopiť miesto, kde sa nachádzate.

Tipy na fotenie

Tipy na fotenie

Nučte sa precítiť chuť mesta

 

8.Nájdite prostredníka

Skúste sa zoznámiť s nejakým domácim obyvateľom a pýtajte sa na jeho krajinu. Môžete tak získať mnoho zaujímavých tipov a príležitostí na jedinečné fotografie.

9.Menej je viac

Verím, že ak vlastníte X objektívov, tak ich budete chcieť aj použiť. Avšak netrepte to všetko so sebou na cesty. Mnoho cestovateľov so sebou nosí maximálne dva objektívy. Jeden so zoomom a druhý s pevným ohniskom. Cestovanie je veľakrát náročné a únavné (ak nesedíte len v hoteli) a verte mi, že každý gram v batohu, ktorý bude navyše, pocítite.

 

Tipy na fotenie

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa chce (foto: www.media.giphy.com)

 

10.Nechoďte za davom

Na internete je plno sprievodcov, ktorí radia, ako sa dostať na atraktívne miesta. Ak všetci opisujú jednu a tú istú cestu, tak skúste nájsť nejakú inú. Nájdite niečo, čo nadchne nie len vás, ale aj tých, ktorým o tom budete rozprávať. A ak to nevyjde? Vždy sa môžete vrátiť na vychodenú cestu 🙂

11.Nenaháňajte sa

Nikdy nestihnete vidieť všetko. Preto sa skôr treba sústrediť na menej vecí počas vašej cesty, no o to dôkladnejšie.

12.Neponáhľajte sa

Ak to bude možné, tak vždy sa presúvajte namiesto lietadla vlakmi, autobusmi alebo tak, ako to robia aj domáci obyvatelia. Táto forma cestovania je, ako nevyčerpateľná studňa zdrojov na zaujímavé situácie.

 

Tipy na fotenie

Niekedy budete čeliť zvedavým pohľadom a otázkam, ale to je na tom predsa to skvelé (foto: www.reactiongifs.me)

 

13.Odložte fotoaparát

Niekedy je to naozaj ťažké, ale následky stoja za to. Doprajte si občas aj oddych od fotenia. Proste len tak sa prejdite po mieste, kde ste, bez toho aby ste fotili. Nasajete tak atmosféru a jedinečnosť vašej cesty a potom sa vám bude fotiť zas o niečo lepšie.

14.Vtáčia perspektíva

Ak bude možné, na vašej ceste dostať sa na miesto odkiaľ je skvelý výhľad, tak tam určite choďte. Snímky z vtáčej perspektívy ešte stále majú svoje čaro.

Tipy na fotenie

Tipy na fotenie

Vyhľadajte voľne dostupné najvyššie položené miesto a choďte tam. Pohľad z výšky má celkom iný rozmer

 

15.Výhovorky si nechajte doma

Existuje X dôvodov, ako sa vyhovoriť, prečo sa niečo nedá. Našťastie existuje rovnaký počet faktov, prečo sa to urobiť dá. Ak zostanete doma, tak ok, je to vaša vec. No ak zostanú doma výhovorky, tak z vašej cesty si prinesiete krásne zážitky, snímky a mnoho ďalšieho. To najdôležitejšie, čo ovplyvní fotku, máme v hlave a nie v rukách.

16.Nájdite si svojho guru

Najlepší spôsob, ako sa niečo naučiť, je učiť sa to od tých najlepších. Skúste nájsť nejakého fotografa, ktorý je vo svojom remesle skutočný majster. Vôbec to nemusí byť fotograf, ktorý je aj cestovateľ. Skúste ho kontaktovať alebo aj stretnúť. Známy fotograf O.Wagenstein, ktorý spolupracuje so značkami, ako National Geographic, BBC … sa učil od módneho fotografa, aby pochopil, ako hľadať pre fotku to najlepšie svetlo.

17.Exotika je všade

Je úplne jedno, kde sme. Raz mi na Taiwane povedali, že Slovensko je exotická krajina. Pre Poliaka, Maďara alebo Čecha asi nie, ale pre niekoho z druhej strany Zemegule možno áno. Ukážte svetu krásu miesta, kde ste a uvidíte, ako sa vám to vráti.

 

Tipy na fotenie

(foto: www.media.giphy.com)

 

18.Neprestávajte

Pokiaľ to je možné, tak stále cestujte. Nemyslím tým, aby ste každý týždeň navštívili inú krajinu. Sval rastie vtedy, ak sa posilňuje. Tak isto to je aj s fotením. Ak chcete, aby ste sa stále zlepšovali, tak si zájdite napríklad aj len do susedného mesta na jarmok a zachyťte jeho atmosféru. Proste foťte.

19.Zostaň človekom

Nerobme druhým to, čo nechceme, aby robili nám. Nefoťme ľudí z veľkej diaľky, nefoťme ľudí, ktorí nechcú byť fotení. Ak niekomu sľúbime, že mu pošleme jeho fotky, tak to aj urobme. Práve aj vďaka tomuto prispejeme k tomu, aby ten fotograf, čo príde po nás, bol vítaný s úsmevom na tvári. No a niekedy sa po krásnom mieste prejdime aj bez fotoaparátu a vychutnajme si krásu toho okamihu.

 

Článok vznikol na námete z portálu www.digital-photography-school.com

 

Tak čo? Dá sa v texte nájsť niečo užitočné? Dajte o tom vedieť aj svojim známym a možno im to tiež pomôže. Každý lajk, komentár alebo zdieľanie ma veľmi poteší a podporíte ma tak na mojich cestách.

Ďakujem,

Aleš 🙂

Kto za tým vlastne je

Volám sa Aleš a cestovanie spolu s fotografovaním sú mojimi dlhoročnými vášňami. Svojimi zážitkami a fotografiami chcem každému ukázať, že cestovanie nie je len pre vyvolených.

Tvoj názor ma zaujíma, napíš mi komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.