Zemetrasenie

Zemetrasenie

Na jeseň minulého roka, som písal článok o tom, aké to bolo počas nášho prvého tajfúnu na Taiwane. Po pár mesiacoch sa príroda prejavila opäť. Na vlastnej koži sme zažili, aké to je zažiť zemetrasenie. 

„Mohla to byť noc ako každá iná, ale nebola“

 

Pre mnohých ľudí sa čas zastavil, keď ručičky hodín ukázali 03:57. Z pokojného spánku som sa strhol na to, že okolo seba som počul neidentifikovateľný rachot. V nočnom prítmí som sa snažil rozhliadnuť a zistiť, čo sa deje. Závesy na okne lietali a luster poskakoval ako opica na špagáte. Posteľ sa premenila na lomcujúci kolotoč.

 

Jediné, na čo som sa zmohol, bolo zakričať na Julku:

Zemetrasenie!“

 

Bolo to ako v lietadle počas silných turbulencií a trvalo to niekoľko sekúnd. V tej chvíli som si myslel, že je koniec sveta. Bolo to strašné a boli sme absolútne bezbranní. Návod na to, ako sa správať počas zemetrasenia, som mal niekoľkokrát naštudovaný, no keď to prišlo, nezmohol som sa na nič. Bezradnosť a strach bolo to, čo v mojom tele rezonovalo najviac. Bývame na ôsmom poschodí a všeobecne platí, čím vyššia je budova,tým väčšie sú pri zemetrasení aj jej pohyby.

 

Zemetrasenie Taiwan

Nemilé prekvapenie po rozsvietení svetla v byte po zemetrasení

 

Vedeli sme aj to, že ak sa budova počas zemetrasenia hýbe do strán, tak je to dobré. Ak sa však hýbe vertikálne, tak je zle. Treba rýchlo utekať. V tú noc sa budova hýbala do všetkých strán. Neviem si predstaviť, že by som počas toho utekal dole schodmi, keď som sa nevedel postaviť z postele.

 

Zemetrasenie Taiwan

Nevydržal ani vonkajší obklad

 

Po niekoľkých sekundách strachu nastalo ticho. V izbe bolo všetko poprevracané alebo popadané na zemi. Skrine pootvorené a na podlahe kúsky opadanej omietky z čerstvo vzniknutých prasklín na stene. Na chodbách bolo počuť kroky ľudí utekajúcich preč z bytov. Rýchlo sme sa obliekali aj my.

 

Zemetrasenie Taiwan

Popraskané múry v budove po zemetrasení. Našťastie to je len maľovka.

 

Na prízemí paneláka sa stretlo niekoľko desiatok vystrašených ľudí. Otrasy spôsobili prasknutie vodovodného potrubia a všetci sme stáli v kaluži vody. Jeden zo susedov nám ukázal fotografie zrútenej budovy. Bola podobná tej, v ktorej bývame aj my. Stalo sa to len štyri kilometre od nás.

Napriek tomu, že v meste sa ozývali z každej strany sirény, boli obyvatelia veľmi organizovaní. Našťastie si panika neprišla na svoje. Do bytu sme sa nechceli vrátiť, lebo sa očakávali ďalšie „dootrasy“. Zvyšok noci sme teda prečkali v neďalekých potravinách. Postupne sa tam zozbieralo viac ľudí. Domáci aj cudzinci.To, čo mali všetci spoločné, bol strach.

 

„Nasledovali ďalšie dotrasy“

 

V ten deň bolo ďalších desať zemetrasení. Našťastie ich sila nebola taká, aby sme to pocítili. Od spomínanej noci sa bojím ľahnúť si do postele a zatvoriť oči.Každý deň sú aspoň štyri ďalšie otrasy. Na Taiwane je to celkom bežné a ako hovoria aj domáci obyvatelia, vážne je to až vtedy, keď to cítiť. Život v meste Tainan, kde žijeme, sa upokojil, vybrali sme sa teda na miesto činu k paneláku, ktorý sa zrútil. Na fotkách to vyzeralo strašne, ale pri pohľade na spadnuté torzo budovy ma prechádzali pocity hrôzy. Všade na okolí boli záchranné tímy. Obyvatelia priľahlých domov poskytli ľuďom zo spadnutého paneláka svoje príbytky, aby sa mali aspoň dočasne kam zložiť.

 

Zemetrasenie Taiwan

Správa o zemetraseniach z národného meteorologického ústavu na Taiwane v inkriminovaný deň

 

 

Ticho, ktoré sa šírilo okolo budovy, bolo priam desivé. Pri pohľade na unavených ľudí, ktorí v nádeji stále dúfali, že ich najbližších ešte zachránia, som sa neubránil slzám.

Záchranárske práce trvajú 72 hodín od nešťastia a potom príde na rad ťažká technika. V tú noc, prišlo o svojich najbližších veľa ľudí. Najsilnejšie a najničivejšie otrasy zo spomínanej noci dosiahli škálu 6,4 Richterovej stupnice.

Zemetrasenie Taiwan

V dedinke kde bolo epicentrum praskala aj zem

 

„V tú noc som sa znovu narodil.

Ďakujem za každé ráno, keď mi zvoní budík a ja som tu. Živý a zdravý“