Žilina

Žilina

Prekazte jej to

ŽilinaČi už vás sem priviedla svadba kamaráta, služobná cesta, rodinné stretnutie, spomienka na vysokoškolské časy alebo nabitý kongres v Žiline, po prechádzke centrom mesta vám muselo napadnúť, že je to fakt pekné mesto. Mne toto napadlo naopak vtedy, keď som kráčal Brašovom plným turistov – povedal som si, že toto rumunské mesto nie je rovnako pekné ako Žilina a majú veľa spoločného, okrem množstva turistov skoro všetko. Rozmýšľate o výlete na Slovensku? Zájdite do Žiliny. Potrebujete dôvody? Tu sú.

Historické centrum

Ako to už býva zvykom, najkrajšie je centrum mesta – dominantou Žiliny je kostol Najsvätejšej trojice s hradbami. Nimi sa dostanete na Mariánske námestie, ktorému Žilinčania inak ako „štvorcové“ nepovedia. A práve tu sa zdržuje život – v lete sú tu terasy, v zime tu pulzuje život pod arkádami meštianskych domčekov, ktoré lemujú námestie a tvoria štvorec. Práve táto časť Žiliny sa podobá na Brašov, až na to, že sa tu nemusíte predierať davmi, aby ste si našli voľnú lavičku. Kúsok od Mariánskeho námestia nájdete azda najkrajšiu budovu v meste – Rosenfeldov palác, ktorý len nedávno prešiel vydarenou rekonštrukciou a opäť ožíva slávou zašlých čias. Hľadáte ubytovanie v Žiline na úrovni blízko centra? Skúste hotel Galileo.

Žilina

zilina-5

Žilina – Mariánske námestie

Kultúra v Žiline ožíva

Mestské divadlo ide príkladom – skvelé hry, skvelí herci, skvelá propagácia a komunikácia – to vás čaká, keby ste si chceli pozrieť predstavenie v žilinskom divadle. Veľký kus práce však odviedla hlavne skupinka nadšencov okolo Mareka Adamova. Tá si najprv za euro prenajala nepoužívanú budovu malej železničnej stanice v Zariečí, z ktorej urobila super podhubie pre alternatívnu kultúru – denne sú na programe koncerty, predstavenia, debaty či workshopy. Tým to však neskončilo a rozhodli sa zrekonštruovať synagógu pri Rosenfeldovom paláci, z ktorej sa v súčasnosti stáva žilinská Kunsthalle a hlavne nádherná budova.

Žilina

Žilina

Kam ísť na kávu či jedlo

Celé Slovensko zažíva gastro renesanciu a Žilina nie je výnimkou. Počet dobrých reštaurácií, ktoré by ste kedysi spočítali na prstoch jednej ruky výslužilého drevorubača, sa postupne začína rozrastať. Hneď na Mariánskom námestí otvorilo Korzo, ktoré poteší skvelou kuchyňou, ale aj veľmi peknými priestormi, s ktorými sa pohrali špičkoví dizajnéri. Ak máte chuť na lahodnú arabicu a dobrý zákusok, tých možností máte viac. Medzi kaviareň s vlastnou značkou kávou patrí Grand Brasserie a Štúrbaks so skvelými koláčmi. Všetkých milovníkov kávy poteší aj Verticcio, ktoré je napoly obchod a napoly kaviareň. Čo keby ste si nabudúce zašli na kávu práve sem a odhalili potenciál Žiliny?

.:AD:.