Asi sa to stalo už viacerým. Typický scenár: Po internete koluje mnoho podobných článkov od rôznych redakcií, webov, blogov… Nejako som si vybudoval voči tomu imunitu a preto ich len prebehnem a neotvorím. Na čo by som aj? Veď sa ma to momentálne netýka a budem sa tým zaoberať, až keď to bude aktuálne.

Ázia/ Peking 

Sedím v letiskovej hale v Hongkongu a sledujem tabuľu veľkú, ako tenisový kurt. Na nej preskakujú rôzne čísla, písmená, znaky, farby. Čakám, že tam v tej zmesi všetkého nájdem aj svoj let do Pekingu. Pri niektorých odletoch však výstražne svieti DELAY alebo CANCELED. Vždy, keď to vidím, napadne mi, že niekto na letisku bude asi poriadne zúriť.

V júni som nečakane cestoval na Slovensko. Kúpil som si celkom výhodnú letenku s krátkym medzipristátím v Hongkongu a Pekingu. Celá cesta mala trvať niečo okolo 30hodín. To je pri mojich trasách takmer rekordne rýchly čas.

Let z Taiwanu do Hongkongu prebehol hladko. To však bolo všetko. Práve začalo obdobie monzúnov. No a ako to chodí, tak jeden dorazil k letisku krátko po tom, ako sadlo aj moje lietadlo z Taiwanu. Netrvalo to dlho a prílety aj odlety menili na informačnej tabuli farbu do červených odtieňov. Pekne postupne, jeden za druhým. Cez obrovské okno som sledoval, ako mnohé lietadlá neúspešne zvládajú pristávací manéver a tesne pred tým, ako sa mali dotknúť dráhy sa opäť zdvihli k čiernym nebesám.

Je mi jasné, že do Pekingu sa včas nedostanem. Aby som to nedramatizoval a urýchlil, tak som do hlavného mesta Číny dorazil so 4 hodinovým meškaním. V tom čase už moje lietadlo, do Viedne bolo, niekde nad Ruskom. Paráda! Tu však prichádza zlom. Čo treba v takejto situácii robiť? Na čo mám nárok a čo môžem aspoň skúsiť?

Zmeškaný let do EU fronta
Zmeškaný let do EU rolovanie
Zmeškaný let do EU čakanie

Ako riešenie od aerolínii som dostal miestečko v lietadle, ktoré letelo o 14 hodín do Frankfurtu a potom následne ďalšie, do Viedne. Takže rekordne krátky presun to nebol, lebo celkové meškanie sa mi natiahlo takmer o 24 hodín.

Nebola to katastrofa, lebo som mal aj poriadnu dávku šťastia. Do Viedne som však prišiel krátko po polnoci, keď už nepremávala doprava medzi letiskom a Bratislavou. Na letisku sa mi nechcelo zostať. Takže bolo treba hľadať nejaké rozumné riešenie, lebo ráno som musel byť na pasovom oddelení. Pravdupovediac som tam mal byť už predošlé ráno, takže som mal naozaj naponáhlo.

Preto mi nezostalo nič iné, ako Taxi. Neviem, ktorý je najlepší, najlacnejší… Potreboval som sa proste rýchlo dopraviť do Bratislavy. Touto cestou chcem vysloviť maximálnu spokojnosť a ochotu práve s taxi službou. Napriek tomu, že moja komunikácia viazla, vďaka nestálemu internetovému pripojeniu v Číne a v oblakoch, tak sa mi podarilo rezervovať auto, ktoré na mňa čakalo po polnoci na Schwechate. Dokonca, ani šofér nebol „otrávený“ a cesta bola super.

Ochotne mi hľadal aj nejaký hostel pri vlakovej stanici, lebo posledný dostavník na mojej ceste, na Kysuce už bol fuč. Keď sa to nepodarilo, tak mi dal radu, aby som cez noc zostal na recepcii priľahlého hotela a pri káve tak prečkal do rána.

Zmeškaný let do EU čakáreň

Zaviezol ma teda na všetky spomínané miesta. Moje prekvapenie z príjemného privítania na Slovensku, však nekončilo ani tam. Keď som nad ránom chcel zaplatiť za tú svoju jednu kávu, pri ktorej som sedel 4 hodiny tak mi ochotný recepčný povedal, že ju platiť nemusím. Bol som šokovaný. Dokonca mi povedal, že si mám dať ešte jednu, lebo som určite unavený. Bol som ohromený. No a po chvíli mi podal akúsi kartičku so slovami:

„Choďte tam tým smerom a otvorte si dvere na ľavej strane. Tam je jedlo a nápoje. Občerstvite sa, najedzte sa. Po takej dlhej noci ste určite unavený a potrebujete sa najesť.“

Tuším, že jediné, čo vtedy zo mňa vyliezlo, bola otázka, koľko to stojí. Odpoveď tohto ochotného mladíka ma úplne odrovnala. „Je to zadarmo, kľudne sa choďte najesť“. Takéto privítanie na Slovensku, som teda naozaj nečakal. Ešte raz ďakujem!

Zmeškaný let do EU meškanie

No a ako to funguje s tými zmeškanými lietadlami mimo EU?

  • Ak lietadlo mešká kvôli technickému problému, tak treba od aerolínií žiadať finančné odškodnenie (v závislosti od času meškania v konečnej destinácii)
  • Ak mešká kvôli zlému počasiu (môj prípad) tak aerolínie pokrývajú náklady spojené s občerstvením na letisku, kde malo lietadlo meškanie. Treba sa teda v kľude najesť, napiť a odložiť pokladničné bločky. Následne kontaktovať aerolínie a žiadať o preplatenie týchto nákladov. Mne sa stalo, že ma chceli odbiť tým, že nedokážu ovplyvniť poveternostné podmienky a preto to nie je ich vina. Netreba sa nechať odbiť a trvať na tom, že to nie je ani môj problém. S odpoveďou sa moc neponáhľajú, takže ich treba opätovne kontaktovať. Po niekoľkých mailoch my preplatili všetky náklady spojené s konzumáciou na všetkých letiskách.
  • Ak je čakacia doba na ďalšie lietadlo dlhá, tak aerolínie musia poskytnúť aj ubytovanie.
  • Ak je let zrušený kvôli štrajku, tak netuším, aký je postup. Skúsil by som však to isté, ako pri probléme s počasím.

Dúfam, že ti to meškať nebude. Teda iba ak naozaj chceš. Dovtedy môžeš o tomto článku dať vedieť aj svojim známym tak, že ho budeš zdieľať, komentovať alebo mi dáš naň LIKE. Všetko ma poteší a podporíš ma tak, na mojich cestách.

Maj sa fajn a prajem veľa šťastia!

Aleš