Rozhovor s Dušanom Plichtom

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

foto: Dušan Plichta

 

Na Slovensku je veľa ambicióznych ľudí. Vždy, keď vidím ich prácu, tak sa mnohokrát nestačím čudovať, ako skvele im to ide. Veľakrát mi aj napadlo, aké by to asi mohlo byť aspoň sa s nimi pozhovárať. Aj práve preto som si povedal, že to skúsim a uvidím, čo sa mi podarí. Bol som veľmi milo zaskočený a prekvapený, keď mnohí z tých, ktorých som oslovil, mi odpovedali kladne. Aby som si tieto rozhovory nenechal len pre seba, tak sa s vami o ne rád podelím.

 

Prvým „pánom na holenie“ je Dušan Plichta. Podľa mňa, by sa však mohol kľudne volať aj Dušan Power Plichta. A prečo práve takto? Pozrite si interview, ktoré so mnou veľmi ochotne absolvoval :-)

 

 

  • Ahoj Dušan, poďme na vec. Vždy si inklinoval k zdravému životnému štýlu?

Do čias vysokej školy ani nie! Moje šťastie bolo však asi v tom, že som mal rád dobré jedlo a teda taký bežný fastfood a rôzne hranolkové a špagetové jedla mladých ľudí mi nikdy nejak nerezali. Keď to však hodnotím spätne, tak hlavným problémom bola moja nevzdelanosť a veľká ľahkovážnosť pre vplyv jedla a životosprávy na môj organizmus, alebo jednoducho povedané každodenné fungovanie.

 

  • Čo ťa k tomu priviedlo?

Asi láska k jedlu a zvedavosť, že ako to naozaj funguje…Keď sa tak zamyslím, tak v skutočnosti som asi trošku posadnutý ľudským potenciálom a našou schopnosťou prekonávať vlastné limity. Či už fyzické, alebo mentálne. Ako mladý ambiciózny človek som chcel byť sólista Lúčnice, chcel som cestovať, chcel som mať najlepšiu vysokú školu a potom super platené zamestnanie. Taký klasický produkt generácie Millennials. Všetko chcem, rýchlo a hneď. A tak som hľadal, ako sa hacknúť, aby som bol top :-)

 

rozhovor s Dušanom Plichtom

(foto:www.unsplash.com)

 

  • Kde hľadáš motiváciu?

Kde kade a niekedy sa až strácam! Ale nie! To srandujem, pretože myslím, že už som trošku dospel a pochopil pár vecí. Pači sa mi výrok Iva Tomana: Motivácia zvonku je ako smrad! On ma síce drsný štýl, ale za to triafa do čierneho. Kým sa totiž neprestaneme porovnávať s okolím, alebo druhými ľuďmi, tak to bude vždy naprd a nikdy nebudeme spokojní a šťastní. Vnútorná motivácia je niečo úplne iné…Jasná vízia a radosť z každého dňa. Porovnávaš sa iba sám so sebou a pýtaš sa …som lepšou verziou, ako včera?

 

„Motivácia zvonku je ako smrad!“

 

  • Nie je jednoduché dodržiavať zdravý životný štýl, ako by mali ľudia presvedčiť sami seba?

V tvojej otázke si vystihol ten najväčší problém. Nie však to, že to nie je jednoduché, ale to, že máš chybné presvedčenie. Pre mňa je to veľmi jednoduché a jesť zdravo môže byť kľudne rýchlejšie, chutnejšie, efektívnejšie ako priemerná životospráva v ktorej žijú ľudia….Potom je tu však ešte ďalšia otázka, že či vieš, čo je naozaj zdravé a čo nezdravé…

 

  • Je podľa teba jednoduché zdravo sa stravovať popri cestovaní?

Záleží od tvojho maškrtného jazýčka a krajiny, kde cestuješ. V Ázii je to podľa mňa dosť dobré…Varí sa na ulici z čerstvých vecí a tie vyprážané bomby vieš celkom obísť. Navyše, ak sa vypráža v kokosovom oleji, tak je to v pohode…Vieš mať prirodzene bezlepkovú a bezlaktózovú stravu s minimom chémie a hlavne množstvom zeleniny a vlákniny. To je celkom, že vyladená cesta, navyše tie jedlá super chutia. Väčší problém je už Amerika. Ale zase len moderný svet plný fastfoodu, lebo keď pôjdeš do strednej Ameriky a Mexika , tak tam máš jednu z najzdravších kuchýň založenú na zelenine, strukovinách, rybách a keď tak plackách a ryži, čo sú celkom dobré polysacharidy. Najväčší problém nie je množstvo kalórii v jedle, ale kvalita týchto kalórii a nové spracovanie potravín.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

Aj s cestovaním to Dušan berie seriózne :-) / foto: Dušan Plichta

 

Môj a manželkin. Radi súťažíme a keďže je mojou víziou inšpirovať ľudí k aktívnejšiemu životu podľa vlastných predstáv, tak sa snažím ísť príkladom.

 

  • Aký mal na teba dopad výsledok tejto súťaže?

Na deň som sa cítil, že som niekto a potom som sa vrátil nohami naspäť na zem do práce a realizácie mojej vízie. Ale určite to pomohlo vo vnímaní ľudí a vážnosti blogu. Chceš, alebo nechceš, marketingové pravidlá neoklameš. Podľa mňa v súčasnej dobe fungujú najmä značky a to že ľudia sa začleňujú do istých kmeňov. A tak, ak chceme dosiahnuť pozitívny impact a šíriť myšlienky pre

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

Na dobré café je príležitosť vždy a všade / foto: Dušan Plichta

 

  • Čo je podľa teba nedostatkom Slovákov? (ľudia, s ktorými prichádzaš do kontaktu)

Ako každý má všetko, čo má mať! Problém je však v hlave a spôsobe myslenia. Väčšina Slovákov ešte stále žije v strachu a vlastných obmedzeniach , ktoré tu zanechal bývalý režim i kultúra. Ako úplne viem pochopiť ľudí nad 40 rokov,  že sú konzervatívnejší…Neviem však pochopiť mladých, ktorí sú leniví, vedia len kritizovať, vyhovárať sa a sťažovať. Príležitostí je najviac, ako kedy bolo…Kto chce, môže začať podnikať z nuly…Otázkou je, ale to, ako to má nastavené v hlave…To je problém! Sorry, pre mňa nie problém, ale výzva! Výzva pre zmenu tohto myslenia. Nie preto, aby si bol finančne za vodou, čo si hneď väčšina predstaví. Ale preto, aby si realizoval zaujímavý a aktívny život plný učenia a nových zážitkov podľa vlastných predstáv a našiel v tom svoje šťastie. Tak ako aj ty, keď si začal fotiť a blogovať…alebo sa mýlim ?

 

„Kto chce, môže začať podnikať z nuly“

 

  • Pripadáš si aj ako človek, ktorí ľudí motivuje?

Opäť záleží na tom, aké presvedčenia nosí niekto v hlave. Možno niekoho motivujem, možno niekomu leziem na nervy. Ja som však už na problém prišiel a teda, že nechcem nikoho motivovať, ale skôr inšpirovať a učiť! Ide totiž o to, aby si sa vedel motivovať sám, aby si vedel počúvať svoje srdce, zladiť ho s rozumom a žil v prítomnosti a radosti. Ako viem, že to môže vyznieť ako klasické žvastanie, ako keby som bol osvietený, ale ono je to naozaj tak. Stres, zlo, dobro a celkovo svet len tak nezmeníš. Čo však zmeníš, je tvoj pohľad, focus a vnímanie reality. A to ma fascinuje, lebo v tom sú ukryté všetky odpovede na šťastie, zdravie, či tvoj úspech.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

Tak napríklad mňa táto fotka motivovala k tomu, aby som si kúpil prenosný kávovar na cesty :-) / foto: Dušan Plichta

 

  • Našiel si nejakú inšpiráciu počas tvojej nedávnej cesty po Filipínach?

No jasné, asi milión! Ja mám inšpirácie každý deň, no potom je to už o tom, že ktoré stoja naozaj za to a ktoré nie…nápad je bezcenný, rozhodujúca je akcia a realizácia. Ale ak mám spomenúť asi najsilnejšiu inšpiráciu, tak pre mňa je to vnímanie slobody pri surfingu a kontakte s prírodou a teda oceánom. Akokoľvek sa cítiš, keď chytíš 2-3 vlny a začneš vnímať vodu, je ti lepšie. A to je pecka.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

Dušan na ceste po Filipínach / foto: Dušan Plichta

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Ako často sa venuješ svojmu blogu, resp. koľko času stráviš prácou s ním?

Týždenne je to minimálne jeden článok a záleží od jeho komplikovanosti, či témy. Snažím sa zlepšovať v písaní, pripravujem knihu, zamýšľam sa nad hodnotou pre ľudí a celkovým smerovaním blogu. Pre mňa je to totiž aj takým mojím zápisníkom osobného rozvoja a vlastnej cesty učenia sa, ktorú zdieľam pre inšpiráciu. Ak nepíšem , lebo nemám dostatok vyrovnanosti a v hlave sa to nejaký čas chaosí, tak som z toho celkom nervózny…dám potom šport, prírodu, meditáciu a zrazu to opäť všetko zapadne. Vstanem si o piatej ráno a tvorím…Myšlienky plynú a vyjadrujem svoje AHA momenty.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Ak by si mal ísť na opustený ostrov, kde nebude žiaden z výdobytkov súčasnej doby, na niekoľko týždňov/mesiacov. Čo by si si so sebou vzal? (limit 8 vecí)

Kávovar…hups …to je výdobytok. Tak kávu aspoň, to je ako jedlo. Ako naozaj, nemám problém bez sladkého, bez chleba, bez mlieka, bez alkoholu, ale bez kávy, to by mi bolo ťažko. A potom by mi už stačila čistá a pokojná myseľ, aby som mal na tom ostrove čo robiť a tvoriť, Tam to všetko začína …

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

Aj cestovanie sa spája s Power Dušanom :-D / foto: Dušan Plichta

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Ako by si charakterizoval dobrého a zlého blogera?

Toto je podľa mňa vec subjektívneho vkusu, témy a toho, čo ten bloger chce blogom dosiahnuť. Dobrý bloger má svoj štýl, unikátny jazyk a odkaz. Celkovo by som toto ale nechcel až tak hodnotiť. Skôr by som len zdôraznil, že zlý bloger je podľa mňa hater. Taký, ktorý kritizuje bez riešení, len mudruje, alebo šíri myšlienky zla a nenávisti.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Čo pre teba znamená slovo konkurencia?

Niekedy som mal chybné presvedčenie strachu a konkurencia bola pre mňa vždy akože ohrozením. Potom som si to v hlave prestavil a konkurencia je súčasť sveta, kde sa snažím inšpirovať a vždy hlavne odlíšiť niečím výnimočným.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

rozhovor s Dušanom Plichtom

foto: Dušan Plichta

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Ako vnímaš úspech?

Teší ma samozrejme a napĺňa, no snažím sa vnímať ho pokorne a hlavne si uvedomiť, že to má byť nie o dokazovaní si niečoho, ale jednoducho o vnútornej ceste naplnenia. Preto ti poviem pravdu, že neprežívam eufóriu pri oceňovaní, ale skôr pri tom, ako sa mi podarí článok a ľudia píšu úprimné reakcie a to, že vďaka mne zmenili život k lepšiemu.

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Ako vnímaš neúspech?

Na krátko ma trochu bolí, ale čo najskôr sa z neho snažím poučiť a rásť. Nemrzí ma až tak matéria, ale skôr ak niekomu ublížim emočne, lebo to nikdy nechcem. Je to asi niekedy taký výsledok mojej nedozretosti. Stále sa je čo učiť. :-)

Rozhovor s Dušanom Plichtom

  • Kde sa vidíš o 5 rokov? (nie, nie len si robím srandu :-D ak by si mal pocit, že si na pohovore)

Prečo ? Podľa mňa je to celkom dobrá otázka, na ktorú ti však väčšina ľudí nedá konkrétnu odpoveď. Začnú sa vyhýbať, že to nevedia, že to sa nedá povedať, alebo si začnú vymýšľať také klasické nekonkrétne bla bla bla …

To je práve ten problém jasnej vízie….

Ja o päť rokov mám isto 1 šťastné dieťa a úprimný vzťah s manželkou. Možno aj 2 deti, ale tento výsledok už nezáleží len odo mňa , takže to nepíšem konkrétne. Potom mám firmu, ktorá mi generuje mesačný príjem xxx Eur (to si nechám pre seba zatiaľ, ale v súkromnej vízii to musí byť presné). Tento príjem mi umožňuje celkom dobrú finančnú slobodu a možnosť adekvátne cestovať a poznávať svet. Do piatich rokov sa vrátim isto pozrieť Melbourne a potom Yellowstone, Thajsko, Vietnam, Kostariku, Portugalsko, Kapské Mesto a Peru…Budú aj ďalšie veci, ale to nechám voľne plynúť. Zároveň sa vidím, ako bloger, ktorý organizuje vlastné Power Semináre, kde budem odovzdávať pravidlá pre realizáciu života podľa vlastných predstáv tým, čo budú chcieť a budú mať na to dostatočne otvorenú myseľ.

Tam to všetko začína …a ešte, že rád ťa prídem pozrieť aj na Taiwan, ak tam ešte budeš. I keď radšej by som bol, aby si sa presťahoval do Hong Kongu, alebo Singapuru…to sú také moje prestupové miesta, kde sa neskutočne dobre človek naje… keďže som na Taiwane už dvakrát bol. :-)

Ďakujem

Rozhovor s Dušanom Plichtom

Ďalšie informácie o Dušanovi a jeho práci takisto nájdete na jeho stránkach:

 

Tak čo? Páčil sa vám rozhovor s Dušanom? Už čoskoro si budete môcť prečítať interview s ďalšími zaujímavými ľuďmi. Dovtedy však o tomto článku, môžte dať vedieť aj svojim známym tak, že ho budete zdieľať, komentovať alebo mi na neho dáte lajk. Aj tým ma podporíte, aby som mohol pokračovať vo svojich cestách naprieč svetom.
A ak to s tou mojou podporou myslíte ešte vážnejšie, tak som sa zapojil do ďalšieho ročníka o najlepší slovenský cestovateľský blog. Každý hlas sa počíta! Ak mi chcete dať ten svoj, tak to môžte urobiť tak, že kliknete na tento obrázok a zahlasujete za mňa.

 

Veľmi pekne ďakujem!

Aleš :-)

(foto: Dušan Plichta / www.unsplash.com)