Spôsobov, ako ušetriť peniaze na cestovaní je mnoho. Všetko to záleží od toho, čo komu vyhovuje alebo čo som ochotný podstúpiť. Toto nie je návod, ako to robiť. Chcem sa len podeliť o svoje skúsenosti, ktoré mi už na mojich cestách mnohokrát vyšli.

Celý svet 

Nikoho neodcudzujem. Každý robíme len to, čo nám vyhovuje a to čo vieme. V tomto článku však budem opisovať veľmi, veľmi, ale naozaj veľmi nízko nákladové cestovanie (cháp lacné cestovanie). Samozrejme to nebude každému akceptovateľné. Ak máš radšej oddych v hotely alebo luxusnom rezorte, tak  to je ok. Tento článok však už ďalej čítať nemusíš.

Ubytovanie

Ani ja nie som zástanca toho, že šetriť treba vždy, všade a za každých okolností. Ak to však nie je nevyhnutné, tak prečo nie. Niekedy to proste ani nie je možné. Lenže k to možné je, tak sa toho rád podujmem. Nižšie nájdeš pár spôsobov, ako to robím už dlhé roky a je to osvedčené. Na svojich cestách to aplikujem pravidelne. Podstatné je však aj to, či cestujem sám alebo s niekým iným. Nie vždy sa spolucestujúci zhodnú na tom istom „komforte“ alebo levelu pohodlia. Tu sú spomínané tipy:

Parky

Nepoznám jediné mesto, ktoré som doposiaľ navštívil, bez nejakého parku. Počas dňa sa okrem kochania krásy mesta snažím odsledovať práve nejaký pekný a bezpečný park. Večer, sa tam potom vrátim a niekde pod stromom alebo v kríkoch sa zložím. Niektoré mestské parky sa na noc zatvárajú. Ak sa to dá tak preskočím / preleziem plot a je to vybavené. Takto sa to podarilo napríklad v mestách Sevilla, Bergamo, Marrákeš, či Rabat. Nepodarilo sa to v Rio de Janeiro.

Pláže

Už sa nemusíš báť, že tvoj hotel je ďaleko od pláže. Je priamo na nej. S tým najlepším výhľadom na východ slnka! Tu sa dá dobre spať najmä ak ide o miesta, ktoré sú mimo centra veľkých miest. Úplný bonus je, ak sú poblízku aj nejaké pieskové duny. V nich sa dá dokonale ukryť. Treba však myslieť na to, že do rána môžeš byť komplet celý zasypaný pieskom. Nepodarilo sa nám takto prespať v Barcelone, kde nám povedali, že ak nechceme byť do rána okradnutí, tak máme ísť radšej niekam inam. O to lepšie to bolo v mestách Essaouira, Tarifa, Santa Cruz de Tenerife.

Letiská/stanice

Ak sa nám na cestách z hocijakého dôvodu nepozdáva atmosféra v meste a nechceme tam spať v štýle „na vandráka“ tak sa vrátime na frekventované a strážené miesta. Najlepšie sú stanice a letiská. Treba rátať s tým, že tam je frekventovaná premávka ľudí a z reproduktorov stále niečo bliaka. Ak som však unavený, tak to vôbec neregistrujem. Niekde sú pohodlné sedačky, kde sa dá aj vystrieť. Inde sa dá prespať len na podlahe (tá býva často chladná). Keď sme boli v Malage tak sa nám to v meste akosi nepozdávalo. Takže sme sa posledným autobusom presunuli na letisko a tam si na reklamnom podstavci rozložili spacáky a v kľude sa vyspali. Letísk krížom krážom po svete je mnoho, kde som už prespal. Je tu však jedna vec, ktorú som si všimol tiež. Vždy sú lepšie miesta na sedenie v odletových halách, za bezpečnostnými kontrolami.
Takže si urobím check-in prejdem kontrolami a potom sa v kľude vyspím kde sa dá. Takto to fungovalo v mestách Helsinki, Kuala Lumpur, Gran Canaria. Nepodarilo sa nám v kľude zaspať v Barcelone.

Nočné spoje

Ak je to možné tak používam nočné presuny na väčšie vzdialenosti. Okrem toho, že sa dostanem tam kam potrebujem, tak nemusím platiť za ubytovanie a vyspím sa počas presunu z bodu A do bodu B. Takto sa to podarilo z mesta Uyuni, Yogyakarta, Hanoj. Nepamätám si, že by sa to niekde nepodarilo.

Couchsurfing

Toto rozhodne treba skúsiť. Je to naozaj cenná skúsenosť u niekoho prespať. Na internete už je mnoho článkov, ako na to.

giphy.com

Verejné miesta, ktoré sa na noc zatvárajú

V hlavnom meste malinkej krajiny Brunej som nebol ochotný zaplatiť za noc v najlacnejšom ubytovaní 30 USD. Počas dňa som si teda vytipoval štadión, z ktorého máva príhovory brunejský kráľ. Plot nebol vysoký, takže večer, keď sa jeho okolie vyprázdnilo, som si to namieril presne tam. Na tribúne nebolo okrem mňa, jednej mačky a psa nikoho iného. V noci sa strhla búrka a keďže som mal strechu nad hlavou, ničoho som sa nemusel obávať. Ráno sa však treba pripraviť na nechápavé pohľady okoloidúcich, ale to je minimum.

Večer pred spánkom na tribúne

Ráno po spánku na tribúne

Lacné hostely so zdieľanými izbami

Ak ti nevadí, že budeš spať v jednej izbe s ďalšími 11-timi ľuďmi, tak toto je veľmi dobrá voľba. Lacné hostely so zdieľanými izbami a kúpeľňami mi už ušetrili stovky eur. Spoločné priestory, ako kúpeľňa a toaleta nie sú vždy podľa predstáv, ale dá sa to zvládnuť (treba použiť šľapky a nechodiť bosý). Ešte som sa nestretol s tým, že by bola špinavá posteľ. Tie sú vždy čisté. Niekedy aj voňavé. Ďalšou výhodou sú napríklad raňajky v takomto hostely. Pri jednom stole sa stretnú ľudia z celého sveta a rýchlosťou svetla sú priatelia. Dá sa tak dozvedieť mnoho zaujímavých a užitočných informácií od ľudí, ktorí sú na tom podobne, ako aj ty.

Prenájom auta

Ak ti nevadí, že sa v noci nenatiahneš na pohodlnej posteli a stačí ti len zložené sedadlo auta, tak si to vyhral. Auto je na lacné cestovanie skvelé. No a v noci ti môže poslúžiť aj na prespanie. Takže ak budeš pri ďalšej ceste zvažovať aj túto možnosť, tak pri jeho výbere mysli na to, aby sa dali sklopiť zadné sedadlá. Cestovali sme takto po Dominikánskej Republike, Nórsku, Švajčiarsku, Slovinsku.

giphy.com

Nočné fotenie

Rád v noci fotím. Keď už mám nafotené to, čo som chcel alebo plánoval, tak sa snažím urobiť aj nejaké timelapse video. To však zaberie dosť času (niekoľko hodín). Preto hľadám miesta na snímanie tak, aby bolo samozrejme pekné výsledné video, ale aby sa tam niekde dalo aj dobre zdriemnuť. Cez deň sa teda presúvam k vytipovaným destináciám alebo si doprajem plnohodnotný oddych. Najradšej fotím okolo východu/západu slnka a v noci. Vtedy sú najkrajšie farby. Cez deň fotím len minimálne.

Hamaka

Na ceste po Južnej Amerike sa oplatí mať v batohu aj hamaku. To je taká tá hojdacia sieť, ktorú kdekoľvek zavesíš. Keď sme išli z Venezuely do Brazílie, tak sme museli prespať na pohraničnej zastávke odkiaľ išiel ráno autobus. Hamaky sme uviazali o mreže na okne odkiaľ sa predávali lístky. To preto, aby sme blokovali jeho prístup a keď sa začal predaj, tak nás museli zobudiť. Tak sa nám podarilo kúpiť lístky na prvý autobus.

Stan

Ak ti nevadí, že ho budeš so sebou ťahať každý deň, tak si ho určite zober. Je to ten najlepší spôsob, ako stráviť noc napríklad v prírode. My sme ho zobrali na dvojmesačnú cestu po Južnej Amerike a doteraz to neľutujeme.

Šialené nápady

Prespať sa dá mnohokrát všelikde. Nie vždy sa to však podarí. Jeden z najbláznivejších nápadov, ktoré sme na cestách kedy dostali, bol nocľah v Rio de Janeiro. Počas karnevalu. Našli sme si malý park a zložili sa pod palmami. Dlho to nevydržalo, lebo nás obkolesili nejakí mladíci. Niečo na nás kričali a pri tom nejako divne rozhadzovali rukami. Pobrali sme sa teda preč. Nič nám neurobili. Keďže sme im absolútne nerozumeli, tak doteraz nevieme čo nám vraveli. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Presunuli sme sa na neďalekú pláž a tam prespali na stoloch v plážovej kaviarni.
Ďalšie zaujímavé miesto sme našli vo Švajčiarsku. Stala sa ním opustená hacienda na brehu jazera. Nikto tam nebol, a preto sme auto zaparkovali do stajne. Bola pomerne veľká. Pod strechou sa skladovalo seno. To bolo miesto, kde sme sa veľmi komfortne vyspali.

Nech sa už rozhodneš pre hocijaké ubytovanie počas tvojich ciest, tak dávaj najmä pozor na seba a svoje okolie. Pre pár eur predsa netreba robiť zlo iným. Samozrejme niekedy je plán vs. realita celkom inde a nie vždy sa to podarí vysvetliť. V takýchto prípadoch vždy hovoríme, že sme z Poľska alebo Maďarska. Na Slovensku je už aj tak dosť ľudí, ktorí nám robia zlé meno. Nechcem sa k ním radiť aj ja :-)

Hlavne nech to dobre dopadne!

Aleš

:-)