Alishan

Alishan

阿里山國家 森林遊樂區

Nie nadarmo sa zrejme hovorí, že v lesoch chodia dávať líšky dobrú noc. Ďalšie krásne miesto, ktoré ukrýva ostrov Taiwan je Alishan.

Domáci ho neklasifikujú, ako národný park, ale ako národnú scénickú oblasť. Zrejme by už mali na tak malom ostrove priveľa národných parkov. Veď hneď vedľa neho sa nachádza aj Národný park Yushan, kde je aj strecha Taiwanu s nadmorskou výškou bez mála 4000 m.n.m..

 

Kompletná fotogaléria je na konci článku

 

Do Alishanu sme sa vybrali traja Slováci. Naša cesta bola trošku iným smerom, pretože sme boli najskôr navštíviť čajové polia v regióne Meishan. Avšak, práve vďaka tomu sa mi podarilo šoférovať jednu z najkrajších ciest, aké som kedy šoféroval. Je presne medzi spomínanou provinciou Meishan a Alishan. Úzka cestička akurát tak pre jeden a pol vozidla tiahnúca sa stovkami zákrut a serpentín pomedzi panenskú prírodu je naozaj dokonalý balzam na dušu.

 

Alishan

Prvá zastávka boli čajové polia

 

S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa nenápadne menila aj flóra za oknom. Smogom znečistenú rovinu rýchlo dopĺňali malé kopčeky. Neskôr sa na nich začali postupne objavovať štíhle palmy. Po nich prišli na smenu čajové kríky, no nie na dlho. Vystriedali ich ihličnany a to bolo znamenie, že Alishan je blízko.

 

Alishan

Cestou medzi mestami Meishan a Alishan sa nedá prehliadnuť tento krásny vodopád, ktorý je len na skok od cesty

https://www.instagram.com/p/BPIDcMYg7q0/?taken-by=photoandtraveling

 

Predpokladám, že nie každý do tejto destinácie pôjde autom a preto v skratke opíšem aj ďalšie možnosti, ako sa tu dopraviť. Asi najbežnejšie je dopraviť sa do mesta Chyaiy City, ktoré leží na západnom pobreží ostrova. Odtiaľto pravidelne premávajú pohodlné autobusy. Avšak, ešte lepší spôsob je cesta vlakom. Sám som ju zatiaľ neabsolvoval, no to sa rýchlo zmení :-) . Práve železnica z Chiayi do Alishanu je jedna z najkrajších na celom ostrove. Východiskový bod sa nachádza len vo výške 30 m.n.m a cieľová zastávka má hodnotu skvelých 2216 m.n.m.! Na tejto ceste dráha prekonáva 50 tunelov a 77 mostov. Toto všetko stihne na trase 86 km.

 

Alishan

Legendárna železnica je známa nie len na Taiwane

 

Tesne pred vstupom do tejto oblasti je niečo, ako mýto. Za dospelú osobu treba zaplatiť 300 TWD a študent alebo osoba s hocijakým preukazom (kľudne skúste ukázať EU vodičský preukaz a povedzte, že ste študenti) to má o polovicu lacnejšie. Za auto sa ešte platí 100 TWD za vstup (ak pôjdete vlakom alebo autobusom tak sa tomuto poplatku vyhnete). Za vstupnom bránou je niečo, ako centrum, kde je veľké parkovisko, vlaková stanica, reštaurácie, 7-11, rôzne obchody so suvenírmi alebo lokálnymi predmetmi, poliklinika a samozrejme hotely a ubytovacie zariadenia.

(pozn.: Keďže s nami v aute bola aj študentka, tak sme pýtali študenstký lístok. Zamestnanec, ktorému sme ho chceli ukázať, sa naň ani nepozrel. Preto sme si z toho robili zábavu, že ak by sme mu ukázali napríklad aj vodčský preukaz, tak by si to ani nevšimol.)

 

https://www.instagram.com/p/BPOs-3iA9ku/?taken-by=photoandtraveling

 

Keď prídete večer, ako aj my (po 19tej hodine), tak sa pripravte na to, že tu nebude rušno, ako sa na takéto miesto zvykne. Alishan je totižto miesto, kde sa chodí spávať zavčasu. Prečo? To prezradím čoskoro :-)

Ak budete mať prázdne žalúdky, ako bolo aj v našom prípade, tak máte na výber. Buď si dáte niečo v 7-11, čo je tá lacnejšia varianta alebo skúsite jednu z viacerých priemerných taiwanských reštaurácii. My sme zvolili druhú voľbu a za dva veľké hot-poty plus každému miska ryže sme zaplatili 795 TWD.

 

  • Lamb hot pot (cca pre 2-3 osoby, ale asi Ázijských rozmerov :-) ) 350 TWD

  • Kim Chi hot pot (taká istá porcia) 400 TWD

  • miska ryže 3×15 TWD

(Hot pot je niečo, ako veľká polievka, ku ktorej sa prinesie surová zelenina alebo mäso a to si pripraví každý sám na vlastnom malom sporáčiku)

 

V 7-11 sme sa skúsili spýtať na lacné ubytovanie, lebo predavačka pekne hovorila po anglicky. Vybavila nám hotel na jednu noc za 2200 TWD (4 posteľová izba, ktorá bola na Booking za 3500 TWD ).

Keďže bolo večer oblačno a viditeľnosť bola biedna ako výkony japonských hokejistov na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, tak sme sa rozhodli ísť na izbu, tak ako aj ostatní.

 

Alishan

Vitajte v Ališane

 

Tu v Alishane sa chodí spať dosť zavčasu a večer je centrum celkom ľudoprázdne. Je to najmä kvôli tomu, že jedna z najväčších atrakcií je sledovanie východu slnka. V hoteloch preto nie je nič ojedinelé nájsť veľké tabule, kde ja každý deň aktualizovaný presný čas východu slnka spolu s odchodom prvého vlaku. Ten tam ranné vtáčatá vyvezie aby boli pri zrode nového dňa v úctyhodnej nadmorskej výške cca 2500 m.n.m.

Mimochodom, ubytovacie zariadenia tu v Alishane by sa dali kľudne porovnať s tými, ktoré na Slovensku ešte pamätajú predošlý režim. Avšak spí sa tam dobre a pohodlne.

 

Alishan

Východ slnka za najvyššou horou Yushan

 

Ráno je centrum omnoho živšie a plnšie ospalých ľudí, ktorí sa tu niekedy ešte v polospánku motajú, ako zombíci. Náš vlak mal odchod presne o 6:00, no moja nedočkavosť a zvedavosť boli také silné, že mi nedovolili zostať v posteli. Preto som šiel vopred kúpiť lístky a postaviť sa do radu na vlak skôr. Boli sme tu mimo sezónu, takže ľudí tu nebolo až tak veľa, no počas leta si treba určite privstať a počkať si v rade, lebo sa môže stať, že sa do prvého vlaku jednoducho nezmestíte a prídete o jednu z najkrajších udalostí v Alishane.

 

Alishan

 

Vláčik sa pomaličky škriabe do cieľovej zastávky 30minút. Keďže bola ešte tma, vonku zima a vnútri ľudia pomaličky vydýchali vzduch, tak som si mohol akurát na sklo bezducho kresliť výtvory, ktoré mozog nenápadne podsúval skrehnutým prstom (snáď ma nikto nesledoval :-) ). Nevadí, to najkrajšie vidieť z vonku a nie z vozňa. Cieľová zastávka je pod schodmi, ktoré vedú na veľkú terasu, odkiaľ sa sleduje prírodné divadlo. Okrem toaliet tu nájdete aj niekoľko stánkov, kde sa dajú kúpiť rôzne teplé aj studené jedlá či nápoje. Treba však myslieť aj na to, že ak sa budete motať okolo stánkov, tak tie najlepšie miesta na sledovanie východu slnka sa rýchlo obsadia.

 

 

Alishan

My sme sledovali východ slnka celkom sami


Mám však jeden tip!

Porušil som tým však pravidlá.

Ak chcete, tak to môžte skúsiť aj vy, ale berte na vedomie, že tým takisto porušíte tie pravidlá aj vy.
Kašlite na tú terasu. Zhŕkne sa na nej aj tak veľa ľudí, ktorí sa budú tlačiť, ako keby mali vidieť posledné slnečné lúče vo vesmíre. K tomu sa ešte pridá jeden chlapík, ktorý sa postaví na vyvýšený stupienok a bude odtiaľ dosť dlho škriekať nejaké povesti alebo báje v Čínštine.

Po ľavej strane tejto terasy ide cesta. Teda sú tam tam dve a ja mám na mysli tú vrchnú. Pokračujte po nej zrýchleným krokom a zhruba po 500 metroch prídete na parkovisko. V jeho pravom rohu budú zátarasy na schodišti a upozornenia o tom, že sa tam nemá chodiť. Preskočte prvú zátarasu a choďte k druhej (tá čo už je priamo na schodoch). Z jej ľavej strany sa dá prešmyknúť okolo nej a máte vyhrané. Za ňou je malá sledovacia plošina kde budete zrejme sami. Tu však nezostávajte. Na pravej strane sú zarastené schody. Vydajte sa nimi dohora a po niekoľkých metroch sa dostanete na veľké, krásne, no najmä kľudné miesto, kde by ste mali byť úplne sami, tak ako aj my.

Alishan Alishan Alishan Alishan

Odtiaľto sme sledovali úžasné prírodné divadlo, ktoré sa na Zemi koná každodenne už po milióny rokov a my ľudia ho voláme východ slnka. Užite si ho, každý po svojom, tak ako sme to urobili aj my :-) .

(pozn.: my sme tu boli na začiatku januára)


Alishan

Východ slnka si užíval každý po svojom

Následne sme sa vybrali dole lesom. Teda, aby som bol presný, tak najskôr asfaltovou cestou a neskôr po koľajniciach alebo horských chodníkoch. Alishan ponúka okrem východu slnka aj ďalšie krásne momenty, ktoré potešia všetkých, či už cestovateľov, alebo milovníkov prírody.

 

Alishan

 

Bujná vegetácia všade navôkol je charakteristická pre prvé minúty putovania naprieč Alishanom. Po čase sa to zmení na cédrové lesy. Neviem, ako ostatným, no mne sa veľmi páčia. Ak by ich bolo niekomu málo, tak je možné túlať sa pomedzi menšie jazierka, chrámy, rieky, vodopády, starú horskú železnicu, výhľady na okolitú krajinu… No proste je tu toho naozaj dosť. Avšak, ďalšou z dominánt Alishanu sú aj veľmi vzácne a staré stromy. Je veľmi jednoduché nájsť napríklad 800, 900, 1200 alebo aj 2000 rokov staré kusy. Okolo nich samozrejme vedú upravené a udržiavané chodníky. Najstarší strom v Alishane bol ešte donedávna ten, ktorý sa nachádza hneď pri zastávke Sacred Tree Station ( 神木車站 ). Jeho odhadovaný vek je viac než 3000 rokov, no koncom deväťdesiatich rokov minulého storočia ho zasiahol blesk a túto konfrontáciu s prírodou nezvládol. Odvtedy tu na zemi ležia zvyšky kmeňa, ktoré sú aj tak stále veľmi veľké.

 

Alishan

Pekná túra je aj popri koľajníc

 

Na niektoré miesta v Alishane sa dá poľahky dostať pešo. Niekam chodia malé mikrobusy a je tu takisto aj pár zastávok známej horskej dráhy. Cena lístka za jednosmernú jazdu je od 100 do 200 TWD. Napríklad z hlavnej stanice, kde sú hotely odkiaľ sa chodí na východ slnka, je jednosmerný lístok za 150 TWD a obojsmerný za 300 TWD. K Sacred Tree je jednosmerný lístok za 100 TWD.

 

Alishan

 

Páčil sa ti článok? Pomohol ti? Daj o ňom vedieť aj svojim známym. Každý lajk, komentár alebo zdieľanie mi pomôže a ty ma tak podporíš na mojich cestách. Okrem toho prispeješ aj k tomu, aby som napísal ďalší z nejakej inej destinácie a podporíš ma tak na mojich cestách.

 

Ďakujem :-)

Aleš.

Kompletná fotogaléria z Alishanu: